Több ezer nagyon mérgező könyv kallódik a világban, mindenhol keresik őket: a zöld színanyag miatt váltak halálossá
Ezek a mérgező könyvek gyönyörű zöld színük miatt lettek halálosak.
Teljes erőbedobással keresik azokat a 19. századi könyveket, amelyek „smaragdzöld" színt tartalmaznak. Ez egy ritka színanyag, melyet egykor arzén segítségével hoztak létre.
Mérgező könyvek
A 19. század végén az egyik legnépszerűbb könyvvászonszín az élénkzöld volt, amely párizsi zöld vagy smaragdzöld néven vált ismertté. Más pigment még csak az intenzitást sem közelítette meg, és bár ez idő alatt számos arzénmérgezéses balesetről számoltak be, akkora volt rá a kereslet, hogy a gyártók meg sem fontolták a gyártás leállítását.
Smaragdzöld könyvek tízezrei, esetleg százezrei készültek, mígnem az arzénmérgezés veszélye kellően nagy problémává vált, és a pigmentet végül kivonták a gyártásból, de még ma is több ezer van belőlük könyvtárakban és magángyűjteményekben. Egy másik veszélyes anyagról bővebben itt olvashatsz.
Melissa Tedone, a delaware-i Winterthur Múzeum konzervátora arzénnel átitatott könyvekre bukkant, miközben egy 1857-ben megjelent zöld kötetet vizsgált. A könyv gerincét és borítóját javította, amikor észrevette, hogy a zöld színanyag lepattogzik, amit nagyon szokatlannak talált. Ezzel semmi probléma nem lenne, teljesen általános a jelenség, ott kezdődik a baj, ha a pigment erősen mérgező összetevőt tartalmaz.
Ezek a töredékek a levegőbe kerülhetnek, ahonnan pedig könnyen belélegezhetővé válnak, de a bőrön keresztül is fel tud szívódni a veszélyes anyag.
Ugyan nagy mennyiség jelent halálos dózist, az arzén mégis súlyos egészségügyi problémákat okozhat, és hosszú távú kitettsége pedig végzetes lehet.
Az arzénexpozíció akut tünetei közé tartozhatnak a gyomor-bélrendszeri tünetek, amik idővel rosszindulatú elváltozásokat, sőt, akár rákot is okozhatnak. Az ilyen problémák megelőzése érdekében Melissa Tedone létrehozta a Poison Book Projectet, egy kezdeményezést, amelynek célja, hogy felvilágosítsa az embereket a smaragdzölddel festett könyvek kezelésének veszélyeiről. Például azt javasolják, hogy viseljenek nitrilkesztyűt azok, akik olyan könyveket kezelnek, amelyeket esetleg mérgező pigmenttel festettek, és izolált polietilén zacskókban tárolják őket.
- Nem tudunk olyan esetről, hogy valaki súlyosan megbetegedett volna egy ilyen könyv kezelésétől - mondta Tedone a CBC Canadának. - Csak fel akarjuk hívni a figyelmet a lehetséges veszélyekre, hogy elkerülhessük a tragédiákat. Nem kell pánikba esni és kidobni őket - tette hozzá a természetvédő.
A Shadows From The Walls of Death című alkotás a valaha megjelent egyik leghalálosabb könyv.
Olvass tovább: ez a világ 7 legveszélyesebb vegyi anyaga
Van, amelyik percek alatt végezne egy emberrel.
Ez a világ 7 legveszélyesebb vegyi anyaga - Sokkal a mindennapokban is találkozhatsz
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)