Tényleg kétszer akkora a fizetés Ausztriában? - Kinek érdemes kint munkát keresni?

Egyre többen költöznek a szomszédos országba a jobb életszínvonal reményében.

Mennyit lehet keresni Ausztriában?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan úgy gondolják, nem is kell olyan messze költözni ahhoz, hogy egy sokkal magasabb életszínvonalon élhessen az ember. Magyarországról egyre többen mozdulnak el Ausztria fele, magasabb fizetések és minőségibb élet reményében. De vajon tényleg zöldebb a szomszéd fűje?

Cikkünkben most összevetjük a hazai és határon túli fizetéseket, illetve azt, kinek érdemes, és kinek nem ajánlott elgondolkodnia a költözésen. 

Mennyit lehet keresni Ausztriában?

Amikor a fizetésekről beszélünk, sokszor olyanokat hallani, hogy Bécsben az itthoni fizuk négyszeresét is megkeresheti az ember. Ezt azonban kellő fenntartásokkal kell kezelni. Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt Magyarországon. Az ausztriai álláshirdetéseket böngészve átlagosan 1500 eurós fizetés kínáló pozíciókat találni.

GettyImages-1443489029
Fotó: Visoot Uthairam / Getty Images Hungary

Nem minden szakma fizet jobban

Bár az emigráció oka túlnyomó részben még mindig anyagi, vannak olyan szektorok, ahol kifejezetten hasonló fizetéseket lehet hazavinni határon innen és túl. Ilyen például az építőipar vagy a vendéglátás.

- A legfontosabb vonzerő Ausztriában természetesen a bérszínvonal, ugyanakkor nem kevés olyan hiányszakma van már Magyarországon, például az építőiparban, ahol a munkabérek már vetekszenek az osztrák fizetésekkel - mondta a Növekedés.hu-nak Menyhárt Bizsán, a munkaerőkölcsönzéssel foglalkozó WHC Csoport ausztriai projektmenedzsere, majd hozzátette, egy nyugat-magyarországi szakács 400-600 ezer forintot visz haza, ez Ausztriában 1500-1800 euró körül mozog, tehát nagy különbség nem figyelhető meg.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Van azonban egy döntő faktor, ami sokaknak vonzóan hat. Ez pedig a 13. és 14. havi fizetés, ami a "szabadság" és "karácsonyi" pénz, előbbit júniusban, utóbbit decemberben kapják meg a dolgozók. Bizsán szerint az ausztriai életből azok profitálnak a legtöbbet, akik eleve a határ közelében élnek, és otthonukból ingáznak, fizetéseiket pedig Magyarországon költik el. A fizetések mellett a HR-szakember szerint a két-háromszorosan magasabb családi pótlék és a minőségibb egészségügyi ellátás is vonzó a magyarok számára.

- A szolgáltatások minősége is magasabb a legtöbb esetben, de persze ott sincs kolbászból a kerítés, az autómat nyugodtabban vinném el egy osztrák szervizbe, teljesen mások ott a felelősség- és jogviszonyok, cserébe a költségek is jelentősen magasabbak - mutat rá Menyhárt Bizsán. A nyugdíjat korábban tíz év jogviszonnyal lehetett elérni, ma már ez 15 év, ezért korán kell kapcsolnia annak, aki kinti nyugdíjat szeretne majd kapni. 

Mindezek mellett fontos kiemelni, hogy az osztrák munkáltatók elvárják a német nyelv tudását, ezért ezzel is érdemes számolni. Még a tökéletes angol nyelvtudás sem biztosíték arra, hogy munkát talál az ember, és a főnökök csak kifejezetten szorult helyzetben mondanak le igényükről.

Brutális a különbség a fizetések között: nagyon nem mindegy, hol van a munkahelyed a KSH adatai szerint

Közel háromszor magasabb az átlagkereset a legdrágább járásban, mint a legszegényebb helyen.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük