Teszteld magad!

Mennyire vagy tájékozott?

Az olyan hétköznapi kérdésekre, mint hogy mit hordanak a nyakukban a bernáthegyik, bizonyára te is tudod a választ. De vajon helyesen?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mi a sátán száma?

Mielőtt rávágnád, hogy 666, állj meg egy pillanatra. Bár az emberek 90%-a biztosan ezt a választ adná, valójában ez nem ilyen egyértelmű.

A mindenki által ismert 666-os szám a Jelenések könyvéből származik, amely a Biblia utolsó könyve, és amelyben ez áll: itt van a bölcsesség. Akinek értelme van, számlálja meg a fenevad számát; mert emberi szám: és annak száma 666.

Innen származik tehát a hiedelem, mely szerint a 666-os számot azonosítják az Antikrisztussal. A Jelenések könyve legrégebbi példányának 2005-ös fordítása szerint azonban ez a szám nem 666, hanem 616. Az 1700 éves papirusz egy szemeteskocsiból került elő az egyiptomi Oxyrhynchus városában, és a rajta szereplő szöveget a Birminghami Egyetem paleográfiai csapata betűzte ki, David Parker professzor vezetésével. Hogy kinek van igaza, még nem dőlt, tény azonban, hogy a 666 nem feltétlenül a helyes válasz.

Mit hordanak a nyakukban a bernáthegyik?

Valójában nem brandy-s hordócskát. Bármilyen furcsán hangzik, a mindenki által ismert brandy-s hordót egy angol művész, a 19. században élt Sir Edwin Landseer, Viktória királynő egyik kedvenc festője találta ki: egyik képén alkalmazta, csupán az érdekesség kedvéért. Mégis valahogy elterjedt, és hibásan él a többség tudatában - arról nem is beszélve, hogy ha valóban brandy-t adnának egy lehűlt testű, bajba jutott embernek, valószínűleg a másnapot sem érné meg.

Az viszont igaz, hogy a bernáthegyi kutyákat korábban hordárként alkalmazták. Mielőtt hegyi mentővé kezdték volna kiképezni őket, a szerzetesek ennivaló szállítására használták a négylábúakat az Alpokban, a Svájcot és Olaszországot összekötő Nagy Szent Bernát-hágó közelében található menedékhelyen.
A hordót ma elsősorban a turisták kedvéért akasztják az állatok nyakába, akik szívesen fényképezkednek a hatalmas, ám békés kutyákkal.

Melyik a Föld legmagasabb hegye?

A helyes válasz: a Mauna Kea, Hawaii szigetének legmagasabb pontja. Általános tévhit, hogy a Mount Everest a világ teteje, a Mauna Kea ugyanis 10 200 méteres, vagyis majdnem másfél kilométerrel magasabb a Mount Everestnél. Hogyan lehetséges mégis, hogy mindenkinek az Everest jut eszébe?
Mindössze arról van szó, hogy kétféle módon mérik a hegyek magasságát: a tenger szintjétől a csúcsig, illetve a hegy lábától a csúcsig. Éppen ezért a 8848 méteres Mount Everest csak az egyik mérési módszernek megfelelően a világ legmagasabb hegye, a másik szerint nem az. A Mauna Kea egy szunnyadó vulkán, ami 4206 méterrel magasodik a tengerszint fölé, tehát számára a második módszer hozza meg a sikert a versenyben. Az is vita tárgyát képezi, hogy vajon honnan kell mérni a magasságot, vagyis hol van pontosan a hegy alja.

Mire való az erényöv?

Bizonyára meglep, de valójában nem a gondos apák óvták meg a lányok ártatlanságát az erényövvel. Az is csak mese, hogy a háborúzni induló, feleségük hűségében kevésbé bízó lovagok lakatolták le vele oldalbordájukat. Sőt, még csak nem is a középkorból származik.

Az első erényövet ábrázoló rajz a 15. századból maradt ránk: Konrad Keyser Bellifortis című könyve a korabeli hadieszközökről szól, és a szerző jóval azután írta, hogy a keresztesek napja leáldozott. Szerepel benne egy illusztráció, amely egy kemény vasnadrágot ábrázol. A magyarázat szerint firenzei asszonyok viselték, és a képen jól látható a kulcs helye. Ebből arra lehet következtetni, hogy a hölgyek, nem pedig a lovagok szabályozták a hozzáférést az eszközhöz, és önmagukat védték vele a férfiakkal szemben.

Tudtad?
Amikor kiderült, hogy a múzeumi gyűjtemények középkori erényöveinek többsége kétes hitelességű, kivonták őket a kiállított tárgyak köréből. Ami pedig a középkori kínzóeszközöket illeti, minden jel arra mutat, hogy a 19. században gyártották őket Németországban, hogy kielégítsék a szakavatott gyűjtők kíváncsiságát. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ne alkalmaztak volna hasonlóakat annak idjén.

Mikor ért véget az utolsó jégkorszak?

Bármilyen hihetetlenül hangzik, az utolsó jégkorszak még mindig tart. A földrajztudósok meghatározása szerint a jégkorszak olyan szakasz a Föld történetében, amikor jégsapka húzódik a sarkokon.

Jelenlegi éghajlatunk interglaciális, ami nem azt jelenti, hogy két jégkorszak közötti, hanem egy olyan korszak a jégkorszakon belül, amikor a jég a magasabb hőmérséklet hatására visszahúzódik.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Tízezer évvel ezelőtt vette kezdetét a ma is tartó jégkorszak, amely a tudomány mai állása szerint a sorban a negyedik. Hogy mikor ér véget, azzal kapcsolatban csak találgatnak a tudósok. Az interglaciális korszak tartama általában 12 ezer és 50 ezer év között lehet, már amennyiben nem történik valamilyen emberi beavatkozás, ami meggyorsítja a folyamatot.

Cikkünk a Tévhitek a nagyvilágról - 200 dolog, amit biztosan rosszul tudsz című könyv alapján készült.

Talán manapság fokozottan fenyeget a veszély, hogy az ember elhiszi: mindent tud. Ma már ugyanis az emberiség összes tudása elérhető, ha kattintasz egyet az egérrel. Ez mind nagyon szép és jó, csakhogy az a baj vele, hogy az interneten fellelt szövegekből is könnyen szent szöveg válik. Kincsestárra van szükség, de nem a tudáséra, hanem a tudatlanságéra. Valamire, ami megvilágít. Ez a könyv ilyen világító fáklya, amely rávezethet a sok meghökkentést tartogató útra.

Kiadja a Partvonal Kiadó.
Ára 2790 forint.
Ezt is szeretjük