Kicsi ént hagy maga után a megtámadott polip: bámulatos, hogy segíti menekülni a természet
Egyfajta ködös szellemállatot hagy maga után a polip, ha menekül.
Emberként rendre rácsodálkozhatunk a természetfilmekben bemutatott állatok különös viselkedésére. Táplálkozási és szaporodási szokásaik mellett kiemelkedően érdekes önvédelmi stratégiájuk is. A fejlábúak - Cephalopoda - vagy lábasfejűek a legfejlettebb puhatestűek, melyek bámulatos védekező stratégiával rendelkeznek.
Ide tartoznak az akár kilencvenkarú nautiluszok, a tízkarú kalmárok és szépiák, illetve a nyolckarú polipok. Az osztály nagy részének közös jellemzője, hogy veszély észlelése esetén cefalopod tintát lövellnek ki magukból, így védekeznek.
A cefalopod tintás trükk
A cefalopod tinta egy sötét pigmentekkel teli folyadék. Bizonyos állatoknál fekete, másoknál sötétkék vagy barna. Funkciója az ellenség elijesztése, illetve megtévesztése. Előbbi esetben egy jó adag szabadjára engedett tinta árad szét a vízben, ami a támadót gátolja a tisztán látásban, illetve meg is rémíti.
Az utóbbi esetben a tinta pszeudomorf, azaz az állathoz hasonló alakot öltő, sötét felhőt képez. Ez a támadót összezavarja, megtéveszti. Megfigyelések szerint a trükk működik: a támadó figyelme egy pillanatra, míg a tintafelhő el nem oszlik a vízben, a hamis állatra terelődik, így a csaknem prédává váló állat időt nyer, és el tud menekülni.
A következő videón azt rögzítették, ahogy egy polip több ízben saját mását hagyja maga után, tartva a búvár támadásától.
A folyamat igen gyors, ezért egy képpel segítünk elkapni a pillanatot, amikor a kilövellt tinta polipszerű formát ölt. A hátrahagyott tintafelhő épp olyan, mint egy ellenkező irányba úszó polip.
Fantasztikus, hogy a természet milyen különleges védekezési módszert adott a polip és más, hasonló stratégiát alkalmazó fejlábúak kezébe. A hátrahagyott szellemállat trükkje nemcsak természet adta fegyver a támadókkal szemben, de a rendkívüli intelligencia jele is, mellyel ezek az állatok rendelkeznek.
Intelligenciájuk az ellenség módszeres megtévesztése mellett abban is megmutatkozik, hogy ezek az állatok mesterei a környezetbe olvadásnak. Tökéletesen felmérve az adott terepet, ahol élnek, több felület színét és mintázatát elraktározzák magukban, hogy az adott helyre érkezve láthatatlanná tevő köpenyként magukra öltsék azt.
Néha azonban éppen kitűnni akarnak színükkel, ha ellenségük elzavarása a cél. Ilyenkor minél élénkebb árnyalatokat vesznek fel, hogy mérgezőnek, veszélyesnek tüntessék fel magukat. A színváltozatás képességét az egymás közti kommunikációban is használják - bámulatos, ahogyan a megfelelő színeket megfelelő időben és formában felvonultatják.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- állatvilág
- misztikus hely