Nehéz lenne olyan embert találni a Földön, akinek ne lenne ismerős az a rejtélyes mosoly, ami Mona Lisát világhírűvé tette, hiszen a festőművészet és a popkultúra egyik legismertebb alkotása, amit sokan próbáltak megfejteni.
A híres festményt Leonardo da Vinci 1503 és 1519 között festette, és mivel a reneszánsz idején nem volt jellemző a képeknek nevet adni, ezért életrajzírója, Giorgio Vasari a művész halála után 31 évvel keresztelte a művet Mona Lisának. A legismertebb elmélet szerint a képen szereplő nő egy firenzei kereskedő felesége, Lisa Gherardini, de más találgatások is napvilágot láttak, hogy vajon kit ábrázol a portré, és milyen kapcsolatban állt a festővel.
Ennyit ér a világ leghíresebb mosolya
Nem véletlenül lett a Mona Lisa a világ legismertebb festménye: a művet körülölelő misztikum és a 20. századi események is nagy hatással voltak az értékére, nem beszélve arról, hogy da Vinci milyen részletes és kimagasló munkával festette meg a képet, amiről talán soha nem gondolta volna, hogy még több mint ötszáz év után is ilyen népszerű lesz azok körében is, akik nem mutatnak érdeklődést a művészetek iránt.
Pedig a kép nem túl nagy, sokaknak csalódás, amikor élőben megpillantják a Louvre falán. Arról nem is beszélve, hogy számtalan más remekmű elsikkad a környezetében.

Sok festménnyel ellentétben nem vászonra, hanem fafelületre festette Leonardo, a történészek szerint az évszázadok restaurálási munkálatai miatt egészen máshogy nézhetett ki eredetileg a kép, mint amit ma ismerünk.

Manapság évente 6 millió turista érkezik a Louvre-ba, hogy megcsodálja a képet, így ez a legtöbbet fotózott festmény a világon. A közelében több Leonardo-festmény is látható, de a legtöbben sajnos elsétálnak mellettük.
Fotó: Nazrie Abu Seman / Getty Images Hungary

A rejtélyes mosolyú hölgynek annyi hódolója akadt, hogy a múzeum még egy postaládát is kihelyezett, ahova a neki szánt szerelmes leveleket lehet bedobni.

1911-ben Vincenzo Peruggia ellopta a képet, mert úgy érezte, annak Olaszországban van a helye, és csak két évvel később találták meg. A festmény korábban nem volt ennyire ismert, de a sajtó annyira felkapta a lopást, hogy abban az évben többen nézték meg a helyét a múzeumban, mint korábban magát az alkotást.

A 20. században újabb megpróbáltatások érték a festményt: 1956-ban először savval öntötték le, majd egy másik férfi kővel dobálta meg a reneszánsz műalkotást. Állítólag több másolat is készült róla, és soha nem lehet tudni, hogy a múzeum épp az eredetit vagy a hamisakat állította-e ki.
Fotó: Anthony Barboza / Getty Images Hungary

A kor divatjának megfelelően Da Vinci szemöldök és szempillák nélkül festette le a hölgyet, a rablás után pedig annyira népszerű lett a külseje, hogy a párizsi nők sárga színű púdert kentek arcukra és nyakukra, utánozva a bőre árnyalatát.

A festmény becsült értéke nagyjából 195 milliárd forintnak felel meg, és mivel a francia állam tulajdonában van, ezért nem lehet megvenni. 2014-ben felmerült az ötlet, hogy az eladásával csökkenteni lehetne az ország adósságait, de elvetették végül.

A Louvre nem gyakran adja ki a kezei közül a portrét, de Jackie Kennedy kedvéért 1962-ben kiállították Washingtonban és New Yorkban, utóbbi helyszínen elvileg 1,7 millió ember állt sorba, hogy 20 másodpercre láthassák a művet.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)