A tó, ami meggyilkolja, és kővé dermeszti áldozatait: elképesztő, mire képes a Medúza-tó vize

Az afrikai tóról senki sem hinné, hogy mire képes a vizével érintkező állatokkal.

Nátron-tó - Medúza-tó
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kővé változtató tó - épp úgy hangzik, mint egy mese címe, pedig a tó, mely kővé dermeszti az állatokat, valóban létezik, Afrikában, Tanzániában.

Vize, igaz, olyan, akár egy elátkozott tóé. Égeti a bőrt. Átok helyett mégis csupán a víz maró tulajdonságáról van szó, mely titokzatos szellemvidékké teszi a tópartot.

A gyilkos víz

A Medúza-tónak, vagy hivatalos nevén Nátron-tónak sós, extrém, az ammóniával hasonló szinten lúgos (10,5 pH) a vize, amit az erre felkészületlen testű állatok nem bírnak, így elpusztulnak tőle. A víz lúgossága nátrontartalmának köszönhető, mely nátrium-karbonát és szódabikarbóna keveréke. Nemcsak a kémiai összetétel, de a víz magas hőmérséklete is halálos számukra: 60°C körüli.

Nem lakatlan a tó

Bár a körülmények mostohák, a tó nem lakatlan, sőt. Olyan állatok lakják, amelyeket méltán nevezhetünk túlélőknek: elődeik valószínűleg még azelőtt érkezhettek az élőhelyre, mielőtt az extrém kémiai viszonyok kialakultak. Tökéletesen alkalmazkodtak a körülményekhez, és a mai napig lakják a kővé dermesztő tavat. Egy csodás flamingópopuláció, legalább egyféle hal, illetve algák is élnek itt.

Mivel a víz felszíne tükrös, a madarak valószínűleg nem is sejtik, hogy víz felett repülnek, hanem azt gondolják, még szállhatnak alább is a levegőben. Ekkor belecsapódnak a maró, forró vízbe, és elpusztulnak. Haláluk után rövidesen megindul a kövülés folyamata, és nagyon gyorsan végbe is megy. Ennek oka ugyancsak a kémiai hatásokban keresendő.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A tó a mitológiában

Kultúráról kultúrára találkozni olyan mitológiai történetekkel, melyek kővé válásról szólnak. Sokak szerint nem kizárt, hogy a szóban forgó tó a kővé válásos történetek alapjául szolgálhatott. A görög mitológiában szerepel egy gorgó, Medúza. A gorgók, Phorküsz és Kétó három lánya eredetileg szépek voltak, de megharagították Pallasz Athénét, aki ezért rúttá változtatta őket.

A mitológia szerint, ha valaki ránéz Medúzára, azonnal kővé válik. Innen ered a szintén kővé dermesztő tóra ragadt másodlagos elnevezés.

Lenyűgöző fotókon a megkövült állatvilág

Nick Brandt fotóművész a tónál talált megkövesedett állattetemekről néhány éve különleges fotósorozatot készített.

A kővé vált állatokat olyan helyzetekben fotózza, ahogyan életükben viselkedhettek. Fák ágain ülnek, vagy épp a tó vizén úsznak:

- Amikor először láttam ezeket a lényeket a tó mellett, teljesen lenyűgöztek. Az volt az első gondolatom, hogy élő testhelyzetben fényképezzem őket - mesélte egy interjúban.

A szürreális hangulatú felvételek tökéletesen visszaadják a tó elvarázsolt jellegét. A fotós 2011-ben érkezett a tóhoz, hogy egy Észak-Afrika kihalófélben lévő állatvilágát bemutató könyvhöz készítsen illusztrációkat.

A fotós további képei a megkövesedett élőlényekről Facebook oldalán, ide kattintva megtekinthetők.

Ezt is szeretjük