Ez a lány szerelme levágott fejével táncolt - Itt nézheted meg (x)

Salome-bemutató Rost Andrea debütálásával júniusban a Margitszigeten. Nem érdemes kihagyni!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
Salome-bemutató Rost Andrea debütálásával júniusban a Margitszigeten. Nem érdemes kihagyni!

A Salome bemutatói mindig is erősen felborzolták a kedélyeket, és lássuk be, ma sincs az a Tarantinón edzett néző, aki ne hőkölne hátra, amikor egy önérzetében sebzett lányt lát szerelme levágott fejével extázisban táncolni az opera színpadán.

Ebben a nehéz, bonyolult, de izgalmas szerepben első alkalommal láthatjuk a kiváló, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas szoprán operaénekest, Rost Andreát, olyan sztárpartnerekkel, mint Gerard Siegel, Komlósi Ildikó és mások.

Az előadás szabadtéri bemutatója 2018. június 22-én és 24-én, két alkalommal látható a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon.

Véres, mélylélektani történet

Oscar Wilde és Strauss különös, robbanó elegyet állított elő Saloméval, aki eredetileg egy szerelmi tébolyban szenvedő nőalakként lépett színre 1905-ben. Ám ez a történet nem pusztán véres, de súlyosan mélylélektani, és egyszerre nagyon sokféle húrt pendít meg nemcsak a néző, de a színészek és az énekesek lelkében ma is. A két nagy polgárpukkasztó ugyanis nemcsak feszegetni akarta a határokat, hanem önérzetesen át is lépte azokat.

- Párizsnak az tetszett legjobban, hogy e ravasz, zseniális bűvész, ez a Strauss, éppenséggel nem német. Egy kicsit hisztériásnak kell lenni annak, aki dispozícióval akar beülni a színházba a Salome elé. Szerencsétlenség vagy szerencse, hogy egy kicsit hisztériás minden mai ember - tudósított Ady négy nappal az opera párizsi bemutatójáról a Budapesti Napló hasábjain 1907-ben.

A híres hétfátyoltáncot Richard Strauss egy szinte teljesen csupasz, kizárólag ékkövekkel borított testű Saloméval képzelte el. Tovább bonyolítja a dolgot, hogy a bibliai történet Saloméja még csak mindössze 16 éves, amikor tomboló szerelmesként az őt visszautasító, égő szemű Keresztelő János próféta fejét követeli Heródes királytól, de ezt a szerepet csak a legtapasztaltabb és legképzettebb szopránok tudják elénekelni, hiszen óriási kihívást jelent fizikai és szellemi értelemben is. Szerencsére az opera címszerepében most debütáló Rost Andrea éppen ilyen.

A Salomét megformáló nagyságok sorában különben olyan kiválóságokat találunk, mint Montserrat Caballé, Birgit Nilsson, Hildegard Behrens, Francesca Patané vagy Sass Syilvia. Az érdekes feldolgozások között van több film is: a kosztümös és visszafogott 1953-as William Dieterle rendezésében, vagy az 1969-es Una storia amores, melyben Salomét az erotikus kisugárzású Anna Moffo opera-énekesnő alakította, aki nagyot villantott, és a ruháitól is megszabadult a szerep kedvéért.

1975-ben Teresa Stratas főszereplésével is forgattak Salome történetét feldolgozó operafilmet, ami inspirálólag hatott Rost Andreára is, aki egy nemrégiben adott interjúban a történet párkapcsolati aspektusára is felhívta a figyelmet:

- Salome gyönyörű nő volt, ha egyet füttyentett, teljesült minden kívánsága, ehhez volt szokva. Egyszer csak belép az életébe egy férfi, aki nemet mer mondani neki. A mű a párkapcsolatról is mesél, kiderül, hogy nem jó az alapján szeretni valakit, amit „belelátunk”, az lenne az ideális, ha olyannak fogadnánk el a másikat, amilyen valójában.

Ezt is szeretjük