Újra elzárhatják a gázcsapot a legnagyobb hidegben?
Lesz-e gáz télen? Ez a kérdés foglalkoztat mindenkit az orosz-ukrán konfliktus miatt.
Egész Európa az oroszok gázától függ még mindig, annak dacára, hogy évek óta vannak próbálkozások az enyhítésre. Hozzánk csak Oroszországból jön gáz, Ukrajnán keresztül, ők azonban most csaknem hadban állnak, így alternatívákat kellene keresni.
Magyarország viszont újra magára haragíthatja az Európai Uniót, ha bebizonyosodik: a gáztörvényt a szintén orosz érdekeltségű Déli Áramlat megépítése miatt módosította. Bonyolult a helyzet, de a lakosságot egy kérdés érdekli igazán: lesz gázunk télen?
Ilyen, amikor nem jön a gáz
Néhány évvel ezelőtt Magyarországon is komoly riadalmat keltett, amikor Oroszország az összes, Ukrajnán keresztülmenő gázvezetéken csökkentette a szállítást. 2009 januárjában szinte teljesen meg is szakították az Európába irányuló orosz gázellátást. Akkor 18 uniós országban teljesen vagy részlegesen megszűnt az orosz-ukrán gázellátás, a Gazprom orosz állami gázóriás pedig milliárdokat bukott.
Alternatíva azonban nem igazán van - gyakorlatilag egész Európa az oroszok gázával fűt. A helyzeten még tovább rontott a forradalom óta kulmináló orosz-ukrán gázvita. Ukrajna november elején jelentette be, hogy elkezdte törleszteni az adósságait Oroszországnak.
Energiapiaci szakértők szerint ez csökkenti annak a kockázatát, hogy a Gazprom újra visszafogná a szállítást, de a kiszolgáltatottságon magán nem változtat. Így a mi gázunk is azon múlik, milyen a viszony Moszkva és Kijev között.
Csak az oroszok vannak
Az Európai Unióban régóta keresik a megoldást arra, hogyan lehetne segíteni a helyzeten. Az egyik ötlet az a cseppfolyósgáz-terminál lenne, ami a tervek szerint a horvátországi Krk-szigeten épülhetne fel. Az EU 5 millió euróval támogatja a projektet, ami nemcsak a horvátoknak jelentene nagyobb gázbiztonságot, hanem a Európa ezen a részén is diverzifikálná a gázellátást. Litvánia október közepén állított üzembe egy úszó terminált, amiben annyi cseppfolyós gáz elfér, hogy Észtországnak és Lettországnak is juthat belőle, ha kérik. Így akár orosz gáz nélkül sem fagynánk meg.
Magyarországon azonban a napokban módosították a gáztörvényt: eszerint gázszállítási engedéllyel nem rendelkező cég is engedélyt kaphat földgázvezeték építésére. E mögött pedig nemcsak a szakértők, hanem az Unió is a - szintén orosz érdekeltségű - Déli Áramlat gázvezeték megépítésének támogatását sejti.
Ha ez megvalósulna, úgy továbbra is csak az orosz gázt vehetnénk, de legalább Ukrajnát elkerülné, így nem múlna a szállítás a két ország viszonyán.
Így készül fel az ország a legrosszabbra
A módosítás a gáztározókat is érinti, év végéig biztosan. Lehetővé teszi ugyanis a versenypiaci gázkereskedőknek, a saját célra gázt importáló felhasználóknak és adott feltételek mellett az egyetemes szolgáltatóknak, hogy gázt hozzanak be abban az esetben, ha azt a hazai tározókban kívánják elhelyezni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kormány szerint így az országba folyamatosan annyi földgáz áramolhat, illetve a tárolókba annyi gáz kerülhet be, amennyi technikailag maximálisan lehetséges. A módosítás miatt azonban az EU már megkereste a magyar hatóságokat, aminek egyik oka lehet, hogy az ukrajnai konfliktus óta elég hűvös a viszony Brüsszel és Moszkva között, és nem akarják, hogy uniós ország külön üzleteljen az oroszokkal.
Az, hogy hosszútávon honnan jön gáz, a jövő zenéje, egyelőre úgy tűnik azonban, ezt a telet is megússzuk, hiába a háborús viszony az oroszok és az ukránok között. A Magyar Földgáztároló Zrt. igazgatója, Fritsch László szerint 4,4 milliárd köbméter tartalékunk van, aminek elégnek kell lennie korlátozás nélkül is. Legalábbis erre a télre.
OLVASD EL EZT IS!
- belföld
- szijjártó péter
27 nap alatt a Föld körül Szijjártóval
- politika
- forbes
5 magyar milliárdos, aki nagyon közel áll a politikához
- tüntetés
- pálinka