Londoni elemzők: Jók Magyarország pénzügyi kilátásai

Az RBC szerint már indokolatlan a hitelminősítők negatív besorolása, középtávon javulás várható.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az RBC Capital Markets globális befektetési csoport londoni részlege pénteken adta ki befektetők számára összeállított, közép-euópára vonatkozó állapotjelentését.

Az elemzők Magyarországról azt írják, hogy várhatóan javulni fog a hitelminősítése, a három nagy hitelminősítővel szemben azonban kritikát fogalmaztak meg - adta hírül az MTI.

Óvatosak vagy spekulánsok?

A három legnagyobb és legbefolyásosabb hitelminősítő, a Fitch Ratings, a Standard & Poor's, és a Moody's Investors Service jelenleg egyaránt a befektetési ajánlású osztályzati sáv legalsó szintjén tartja nyilván a magyar államadósságot, az S&P és a Moody's negatív - vagyis várhatóan tovább romló - a Fitch stabil kilátással.

Ugyanakkor az RBC elemzői szerint a negatív besorolás már egyáltalán nem indokolt, hiszen ha a kormány végrehajtja az elkezdett konszolidációs programot, az ország hitelminősítése javulni fog középtávon egy-két fokozattal javulni fog.

Az elemzők azt is felrótták, hogy a hitelminősítők a pénzügyi válság idején "túlbuzgó módon" minősítették le Magyarország szuverén adósbesorolásait, az azóta elért javulásokat azonban csak "lassan ismerik el".

Közben egyre több bírálat éri a hitelminősítőket és egyre többen fogalmaznak meg olyan véleményt, mely szerint a vészmadárként riogató elemzők nagy mértékben hozzájárultak a válság elmélyüléséhez, néhányan pedig a jelenleg három leghitelesebbnek tartott hitelminősítő függetlenségét is megkérdőjelezték.

Orbán Viktor utazásai

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az EU bizalma sem teljes

A bizalom megingására utal az is, hogy az Európai Unió bejelentette, a jövőben szigorúbban fogja ellenőrízni a hitelminősítőket, illetve létrehoztak egy jogszabályt, mely szerint a pénzügyi elemző cégeknek be kell jegyeztetniük magukat az uniónál, és ha az ellenőrzések során kiderül, hogy nem felelnek meg a tisztességes értékelésre vonatkozó szigorúbb szabályoknak, elveszíthetik ottani működési engedélyüket.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Elsősorban Michel Barnier, a belső piacért és a szolgáltatásokért felelős uniós biztos kezdeményezésére egy unión belüli pénzügyi hatóságot is létrehoznak, mely válsághelyzetben átveszi a hitelminősítők szerepét. Kérdés persze, hogy a Barnier szerint "néhány kézben koncentrálódó" hitelminősítők jóslataival szemben a befektetőket mennyire nyugtatna meg egy, az unió által lényegében saját magáról kiállított bizonyítvány.

Ezt is szeretjük