Most kiderülnek a netes ismerkedés veszélyei
Interjú Barnóczky Ákossal, a LogIn című film rendezőjével.
Meddig bújhatsz az anonimitás mögé? Mit hoz ki belőled egy internetes viszony? Meddig mész el az internetes társkeresésben? Mikortól válik veszélyessé a játék? Kiből lesz áldozat, és ki az, aki a végén mindent megúszhat? Az internetes randik sötét oldalát kutatva Barnóczky Ákos LogIn című filmje ezekre a kérdésekre keresi a választ, bemutatva, milyen veszélyek leselkednek az internetes társkereső oldalakat nem értő módon használó, naiv szerelmesekre.
A Gáspár Kata, Parti Nóra, Tálos József és Pál András főszereplésével, Árpa Attila meglepetés jelenetével készült film 2015. október 29-től látható a hazai mozikban. A rendezővel a premier előtt beszélgettünk.
- Miért választottad ezt a témát?
- A film három fő gondolat mentén született. Már fiatalkoromtól kezdve a színház volt az életem, ahol elég gyakran a klasszikus művek voltak terítéken. Világéletemben foglalkoztatott a kérdés, hogy ezek a mindenki által ismert művek miként hathattak a saját közönségükre ott, abban a pillanatban, amikor megszülettek, mert a jó adaptációnak ugyanezt a hatást kell elérnie a jelenben.
Így voltam a Veszedelmes viszonyokkal is, amit először filmen láttam. Annyira megfogott a történet, hogy azonnal elolvastam az eredeti művet, és ekkor derült ki számomra, hogy ez egy levélregény, ami tulajdonképpen az áldokumentumfilmek őse. Ekkor fogalmazódott meg először bennem, hogy szeretnék egy found footage filmet készíteni, amivel mai élettérbe helyezem ezt a klasszikus történetet.
Ahogy elkezdődött az internet térnyerése, és lassacskán minden tevékenységünk áthelyeződött erre a platformra, óhatatlanul is azon kezdtem el gondolkodni, hogyan befolyásolja az életünket és hogyan változtatja meg a személyiségünket az internet adta anonimitás lehetősége. Végezetül pedig egy olyan filmet szerettem volna készíteni, amelyben a történetmesélésen és a színészi játékon van a hangsúly. Így született meg a LogIn.
- Van esetleg saját tapasztalatod az internetes randikkal?
- A LogIn nem egy önéletrajzi mű. Nyilván minden szereplőben és a történet egyes részeiben megjelenik a rendező és a forgatókönyvíró valamilyen formában, de nem saját tapasztalaton alapul a sztori. Amikor eldöntöttem, hogy megcsinálom ezt a filmet, elkezdtem adatot gyűjteni, nagyon sok emberrel beszéltem internetes randikról, férfi-nő kapcsolatról, viszonyról és szerelemről. Voltak kirívó esetek, de általánosságban a tapasztalat az, hogy mindenki szerepet játszik.
Ez nemcsak az internetes társkeresésre igaz, jelen van a való életben is, de tény, hogy egy monitor mögül könnyebb valaki másnak kiadni magad. Volt például olyan nőismerősöm, aki interneten levelezett valakivel, és szerelmes lett abba az elképzelt személybe, akivel hosszú időn keresztül kommunikált, úgy, hogy sohasem találkoztak valójában. Végül kiderült róla, hogy nem férfi, hanem egy nő, aki sok más nővel folytatott hasonló játékot.
- Mi volt a célod ezzel a filmmel? Társadalomkritikát szerettél volna megfogalmazni?
- Igen, van benne egy bizonyos társadalomkritika, de nem ez a fő elem. Úgy érzem, belém van kódolva, hogy olyan dolgokról beszéljek, ami másokat is foglalkoztat. Az internet adta lehetőségek, a netes társkeresés, a webkamerás randik természetesen nagyon aktuális témát jelentenek. Elsősorban azt szerettem volna megmutatni, hogy egy szélsőséges, de mindennapi helyzet milyen hatással lehet az emberekre, milyen könnyen bedőlünk olyan ígéreteknek, amelyek azzal kecsegtetnek, amire vágyunk, és úgy egyáltalán: hogyan működnek az interneten a hazugságok. Egy okos, ámde számító személy egy pillanat alatt képes kijátszani a jó szándékú, tapasztalatlan kezdőket.
- Miben látod a filmed egyediségét és legnagyobb vonzerejét?
- Úgy érzem, sikerült megtalálni a minden alkotó számára kívánatos arany középutat az ismerős, könnyen fogyasztható történeti elemek és a kissé furcsa, szokatlan megoldások között. A történet és a remek színészi játékok az érzelmeken keresztül vezetik, és reményeim, no meg a tesztvetítések tapasztalatai szerint képesek bekebelezni a nézőt. A párkapcsolati téma is komoly vonzerő, hiszen mindig aktuális. És természetesen bízom abban, hogy a webkamerán keresztül zajló történetmesélés annyira egyedi, hogy már ez önmagában emlékezetessé teszi a LogInt a néző számára.
- Mennyire volt tudatos a szereplők kiválasztása?
- Két karakter esetében már az írás pillanatában a kiválasztott színészek arca lebegett a szemem előtt. A másik két főszereplő esetében többet gondolkodtam, sőt, szereplőválogatásra is szükség volt, de elég hamar sikerült megtalálni a legideálisabb szereposztást. Nagyon egymásért dolgozó színészi gárda jött össze, a próbák során mindannyian rengeteg kreatív, konstruktív ötlettel álltak elő, úgyhogy öröm volt velük dolgozni.
- Melyik a kedvenc jeleneted a filmből?
- Több kedvencem is van, mind a négy szereplőnek vannak nagy, meghatározó pillanatai. A brazil buli hangulatát imádom, vagy például a Márkot megformáló Pál András minden monológja felejthetetlen, de a két pozitív karakter közötti nagy veszekedés is különlegesen izgalmas volt. Főleg, mert a színészek a dialógok során nem egy térben játszottak, hiszen külön helyszíneken, más-más forgatási napokon vettük fel a jelenetoldalaikat. Szerencsére minden szereplő nagyon segítőkész volt, ott voltak egymásnak támaszként akkor is, amikor éppen nem az ő jelenetüket forgattuk.
- Mit szeretnél elérni a filmmel?
- Ha valaki a film hatására kicsit tudatosabban kezdi el élni az internetes életét, már elértünk valamit. Sőt, akkor is, ha az emberek elfogadják, hogy nem az a megoldás, ha teljesen elszakadunk a világhálótól, csupán meg kell tanulnunk azt tudatosan használni. Persze nagyon örülök neki, hogy a film nemzetközi érdeklődésre is számot tart, főleg, mert bár a téma nagyon nemzetközi, a produkció erőssége a verbalitás, a párbeszédek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
- internet
- társkereső
- szerelem
- szex
- számítástechnika
- parti nóra
- gáspár kata
- pál andrás
- árpa attila
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!
- jótékonyság
- hajléktalanok