Óriási kamu terjed a közösségi oldalakon: ordít róla, hogy átverés, mégis sokan elhiszik
Lila alma tartja lázban az embereket a Facebookon és az Instagramon.
Az online átverések egyidősek az internettel, a főként e-mailben terjedő hoaxok már egészen korán megjelentek. Napjainkban, amikor több a gyakorlott netező, mint valaha, azt gondolhatnánk, hogy az álhírek némileg visszaszorultak, mert az emberek már nem dőlnek be olyan könnyen. Ám a valóság az, hogy az álhírek talán ma még gyakoribbak, hiszen a technika sokat fejlődött, könnyebb igazinak tűnő képekkel, videókkal alátámasztani a kamut - és az ettől lesz igazán veszélyes.
Mióta a mesterséges intelligencia a hétköznapi felhasználók számára is könnyen elérhetővé vált, a közösségi médiát elárasztották a lájk- és követővadász oldalak, amelyek AI-generálta fotókat posztolnak, és hatásvadász leírásokat készítenek hozzájuk. A hiszékenységre építenek, és rendszerint sikerrel is járnak: tömegeket sikerül megtéveszteniük, mert sokan még nem ismerik fel az AI-képeket. Ez az oka annak is, hogy a lila alma koholt sztorija villámgyorsan elterjedt a Facebookon és az Instagramon szeptember elején. A fotókat eredetileg egy nem titkoltan AI-képeket posztoló oldal osztotta meg egy kitalált történettel, melynek végén utólag jelezte, hogy csak fikcióról van szó. Ám addigra a poszt valódiként söpört végig az interneten.
A kanadai lila alma nem létezik
„A lila alma a kanadai Saskatchewanból származik, hideg éghajlaton terem, fahéjra és banánra emlékeztető ízprofillal büszkélkedhet. Olykor kanadai szőlőnek is nevezik. Élénklila külseje telt színű belsőt rejt, ettől válik értékes alapanyaggá, amit a saskatchewani helyiek lila almaszósza is ünnepel. E kulináris hagyomány nemcsak a kulturális örökség súlyával bír, hanem a közösség egységét és büszkeségét is támogatja. Egészségügyi előnyeivel és potenciális gazdasági hatásaival a lila alma a rugalmasság és a földhöz való kötődés szimbólumaként szolgál, Saskatchewan kulturális és kulináris örökségének gazdag vásznát megtestesítve.” Eredetileg ezzel a szöveggel posztolták a lila almát, amiből természetesen egy szó sem igaz, mégis így terjedt el az interneten, az alábbi fotókkal.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így képzelték az emberek 30 éve a mesterséges intelligenciát, és ilyen lett helyette
Íme nyolc eset, amikor a mesterséges intelligencia mémek ihletője volt.
ElolvasomKiemelt kép: Getty Images