Rábukkantak a kutatók a Föld legnagyobb növényére: 20 ezer futballpályát befedne

A különleges növény nemcsak rendkívül nagy, de még meglehetősen idős is.

Legnagyobb növény
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számos olyan növény- és állatfaj van, amik az átlagostól teljesen eltérő megjelenésükkel vagy tulajdonságaikkal hívták fel magukra a figyelmet. Ezek nagy része Ausztráliából származik, ami nem véletlen, hiszen a szuperkontinenstől a legkorábban leszakadt földrész lehetővé tette az egyedi élővilág kialakulását.

Nemrég nem meglepő módon szintén Ausztrália partjainál fedezték fel a kutatók a világ eddig ismert legnagyobb növényét, a 4500 éves rostgömbfű vagy szalagfű nagyjából kétszáz négyzetkilométernyi területet foglal el a tengerfenéken, ami olyan nagy, mintha 20 ezer focipályát vontak volna be vele.

Egyetlen csemetéből fejlődött ki a hatalmas növény

A The Guardian információi szerint nagyjából 4500 évvel ezelőtt egyetlen mag - amely két különböző tengerifűfajból származott - megfelelő helyet talált magának valahol a ma Cápa-öbölnek nevezett részen, Ausztrália nyugati partjainál. Mivel emberi beavatkozás nem igazán érte, ezért háborítatlanul szaporodott, és a Föld legnagyobb növényévé nőtte ki magát. A Posidonia australis néven is ismert növény alaposan meglepte a tudósokat, amikor elkezdték keresni a genetikai különbségeket a tengeri füvekben, és rájöttek, hogy az egymástól 180 kilométerre fekvő minták adatai teljesen megegyeznek.

Ekkor szembesültek vele, hogy nem több példányról van szó, hanem ez mind egyetlen növény, ami a több ezer év alatt rizómák segítségével terjedt el, vagyis mind egy csemetéből fejlődött ki. A növény hatalmas, sűrű réteket alakított ki, amelyek egyes területeken minden irányban ott vannak, ameddig a szem ellát. A növény szalagjai néhol mindössze 10 cm hosszúak, máshol viszont akár egyméteresek is lehetnek. A több mint kétszáz négyzetkilométernyi területen elterülő szalagfű élőhelyet biztosít számos tengeri fajnak, köztük teknősöknek, delfineknek, dugongoknak, rákoknak és halaknak is.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Kvíz: melyik kerti növény mérgező, melyik nem?

A mutatós kerti dísznövények között is vannak olyan fajták, amik mérgezőek lehetnek, kvízünkből most kiderül, mennyire ismered őket.

Kvíz: melyik kerti növény mérgező, melyik nem? Teszteld tudásod, mert fontos

Kvíz!

Elolvasom

(Borítókép forrása: manuelacasasoli / Twitter)

Ezt is szeretjük