Miért bámulja a kutya a falat? 6 magyarázat is állhat a jelenség hátterében

Ha a kutya a falat bámulja, több ok is állhat a furcsa viselkedés hátterében.

Ha a kutya a falat bámulja
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

A kutyák sok olyan viselkedési mintát mutathatnak, amelyek első látásra furcsának, sőt akár megmagyarázhatatlannak is tűnnek az ember számára, pedig sok esetben egyszerűen a különösen fejlett és szenzitív érzékszervek állnak a háttérben.

A furcsa kutyaszokásokat természetesen nem szabad félvállról venni, hiszen akár komoly egészségügyi rendellenességből is eredhetnek, a látszólag ok nélküli, tartós zavartság mindenképpen orvosi kivizsgálást igényel.

Ha a kutya a falat bámulja

Előfordul, hogy a kutya az üres falat, plafont vagy sarkot kezdi bámulni, ami mögött a gazdik alkalomadtán spirituális magyarázatot is sejthetnek. Vajon szellemet lát, esetleg megérzett valami baljós sorsfordulatot? A legtöbbször a következő egyszerű okok egyike áll a háttérben.

Hall valamit

A kutyusok hallása rendkívül kifinomult, így előfordulhat, hogy olyasmit is észrevesz, aminek a gazda semmi jelentőséget nem tulajdonít, vagy amit nem is érzékel. Egy szomszéd mozgása, egy külső hanghatás vagy egy, a falban, bútorban vagy azokon mozgó rovar, rágcsáló is lehet az ok, amiért erősen és sokáig bámulja az eb a falat.

Lát valamit

Az árnyékok, fények mozgása a legtöbb kutyus figyelmét felkelti, de akár egy icipici mászó rovar láttán is érdeklődve nézheti az adott felületet. Sokszor a gazda ingerküszöbét nem is üti meg az a jelenség, amit egy érzékenyebb négylábú hosszasan mustrál.

Demencia, kognitív diszfunkció

Sajnos a kutyusok sem védettek a szellemi leépüléstől, a demencia tünetegyüttesétől. A kognitív diszfunkció zavarodottságot okozhat bennük, így néha logikus magyarázat nélkül csinálhatnak dolgokat, előzmény nélkül ugathatnak, vizelési problémákkal küzdhetnek, de eltévedhetnek, vagy a falat is bámulhatják. A leépülési folyamat megelőzésére és lassítására étrend-kiegészítőt vagy gyógyszert is javasolhat az állatorvos. Preventív jelleggel omega-3 zsírsav, antioxidáns-tartalmú készítmények is hatásosak lehetnek.

Epilepsziás roham

Az epilepsziás rohamoknak számtalan típusuk lehet, nem mindig járnak remegéssel vagy eszméletvesztéssel. Fokális, részleges roham esetén gyakran csak átmeneti lefagyást, maga elé meredést tapasztalhatnak a gazdik kedvencüknél, ami akár úgy is tűnhet, mintha a falat bámulná az eb. Az állatorvosi vizsgálat minden ilyen tünet többszöri fellépése esetén elengedhetetlen.

Kényszerbetegség

A kutyus egyes esetekben akár kényszeres viselkedést is mutathat: ide tartozik a tárgyak állandó nyalogatása, az indok nélküli, folyamatos ugatás, a körözés, járkálás, a farok kergetése és egy hely bámulása is. Ebben genetikai hajlam is közrejátszhat, ám gyakran a stressz, frusztráció, unalom miatti pótcselekvés nyilvánul meg a furcsának tűnő szokásokban. A fizikai mellett a szellemi lefárasztás is megkerülhetetlen a kutya mentális egészsége érdekében. Korábbi cikkünkben mutattunk pár tippet, amivel a kötődést is erősítheted kettőtök között.

Figyelemfelkeltő magatartás

A kutyusok nagyon gyorsan képesek megtanulni azt, hogy milyen tevékenység után kapnak jutalmat a gazdájuktól - ezen alapul a formálás gyakorlata is -, mely jutalom akár a figyelem is lehet kedvenc kétlábújától. Bár a fal bámulása talán kevesekből vált ki dicséretet vagy támogató viselkedést, elméletben a figyelemfelkeltés miatt is ismétlődhet a gyakorlat. Ha polcra vagy falra szerelt automata jutalomfalat-adagoló működött bármikor is a lakásban, talán nem is szorul magyarázatra a bámulás oka.

A cikk az ajánló után folytatódik

Játssz a Gösserrel!

Vásárolj 2 db Gösser terméket, töltsd fel a kódot a Screvo App-ba és nyerj!

Advertisement

Promóció

Amennyiben a szokás hosszan fennáll, látszólag indok nélküli, és rendszeressé válik, első körben egy állatorvosi vizitet érdemes megfontolni, hogy kizárhatók legyenek az egészségügyi problémák, de egy kiszámítható rutin felállítása, a tudatos mentális fárasztás és a kapcsolatépítés is fontos, akár egy kutyaiskola vagy egy hozzáértő, a kutyák motivációit, viselkedését értő, pozitív megerősítéssel dolgozó tréner is sokat segíthet.

"A felelős gazdi jól etet, ivartalanít, képzi a kutyáját" - Interjú Varga Adrienn-nel, a Kutyaovi Állatvédő Egyesületből

Varga Adrienn, a Kutyaovi Állatvédő Egyesület önkéntese elmondja, mik a felelős kutyatartás alapszabályai és ki a felelős, jó gazda.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük