10 elképesztő külföldi szokás
Van, ahol a köszönés hiánya számít illetlenségnek, máshol a papírzsebkendő számít kínosnak. Íme, a legmeghökkentőbb szokások!
Ahány ország, annál több furcsa szokás - természetesen csak más nemzetek szemével. Aligha elképzelhető ugyanis, hogy valaha is lesz olyan japán, aki megdöbben azon, hogy nyers halat kell fogyasztania, illetve olyan angol, aki egyszer csak a jobb oldali közlekedést választja.
A saját szokásaink számunkra evidensek, más népekéi között azonban nem egyet találni, amelynek hallatán tátva marad az ember szája.
Összegyűjtöttük a legmegdöbbentőbbeket.
A káromkodás és a karambol esete
A közlekedési viszonyok és szokások tekintetében elsőre talán nincs nagy különbség a thai nép és a magyarok között, hiszen Thaiföldön is gyakoriak a dugók, és a duda számukra is az egyik legkedveltebb eszköz. Ám míg a jó magyar egy koccanást válogatott káromkodásokkal tetéz, miközben azt vizsgálja, hogy mekkora kárt szenvedett az autója, addig Thaiföldön az ölelkezés dívik. Ha két autós összeütközik, első dolguk felmérni, hogy nem esett-e bajuk, a következő pedig az, hogy megölelgetik egymást, és örömüket fejezik ki, hogy a másiknak nem lett baja. Hogy az autóval mi van, az már harmadlagos ügy.
Csámcsogás, fülpiszkálás és társaik
Thaiföld mellett érdemes Koreában is szétnézni, az ottani szokások ugyanis nagyon eltérőek a magyaroknál megszokottaktól. A nálunk illetlenségnek számító csámcsogás az étkezésnél Koreában bevett szokás, ahogy elvárás a jó hangos böfögés is.
Teljesen természetesnek számít továbbá a fül zsírtartalmának minden további nélküli eltávolítása - legyen az ember az utcán, étteremben vagy éppen vendégségben.
A művelethez ráadásul segédeszközt is használnak, ezek a fültisztító pálcikák azonban korántsem hasonlítanak a hazánkban ismert típusokhoz, ráadásul többségük fémből készül.
Zsebkendő? Felejtsd el!
A távol-keleti népek nem csak étkezési, de higiénés szokásaik terén is képesek meglepetést okozni. Ilyen például a zsebkendő esete, melyet ők egyszerűen gusztustalannak és tisztátalannak tartanak, hiszen nem értik, hogy valaki hogyan képes az orrából származó váladékot a zsebében hordani.
A zsebkendőhasználat helyett így ők a szipogást támogatják, ahogy azt teszik a svédek is, akiknél olyannyira nem megszokott a zsebkendő használata, hogy képesek meglepődni azon, ha valaki kérni akar tőlük egyet.
Csak természetesen...
A higiénés szokások tekintetében az indiaiak sem állnak közel hozzánk. Nem mintha - véleményük szerint - nem ügyelnének rá, csupán egészen más szemszögből közelítik meg a dolgot. Míg ugyanis mi el sem tudnánk képzelni az életünket például mellékhelyiség nélkül, addig Indiában sokan a mai napig nem hajlandóak WC-t használni. Ők inkább a szabadban engednek utat a természetnek, mondván, hogy nem ülnek rá egy olyan ülőkére, amelyen előttük már más is ülhetett...
Most akkor igen vagy nem?
Bár semmi hátborzongató és taszító nincs bennük, meg kell említenünk a bolgárokat is, akik annak ellenére, hogy kultúrájukban nem állnak túlságosan távol tőlünk, képesek meglepetést okozni. Míg ugyanis Európa szinte összes országában igent jelent a bólogatás, és nemet a fejrázás, addig Bulgáriában éppen fordítva van mindez: ha valamit helyeselnek, akkor jobbra-balra ingatják a fejüket, rosszallásukat pedig éppen ellenkező fejmozdulatokkal fejezik ki.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogy ez a különös szokás hogyan alakult ki, nem tudjuk, de az biztos, hogy érdemes rá ügyelni, ha valaki nem akar kellemetlen helyzetbe kerülni a bolgárok között
Az eltérő kultúrából fakadó, szokásbeli különbségek valóban érdekesek, ám nemcsak emiatt érdemes beszélni róluk. Ahhoz, hogy jó benyomást kelts az adott országban vendégeskedve, és ne légy udvariatlan, valamint elkerülhesd a félreértéseket és a kellemetlen helyzeteket, tanácsos pontosan ismerned és be is tartanod őket, bármennyire is szokatlannak vagy furcsának tűnnek.
- Ha Angliában jársz, és nem a legközelebbi barátod az illető, akivel találkozol, akkor eszedbe se jusson megölelni vagy megpuszilni, az angolok számára ugyanis ez felér egy zaklatással.
- Ha illemtudó ember módjára szeretnél megjelenni egy spanyol vendégségben, akkor felejtsd el a pontosságot, Spanyolországban ugyanis legalább fél órát illik késni.
- Japánban nem mosolyognak az emberek nyitott ajkakkal, udvariatlanságnak számít ugyanis, ha valaki a fogát látni engedi.
- A törökök nem nézik jó szemmel, ha egy idegen férfi megszólít egy nőt az utcán. A turisták jobban teszik, ha kerülik ezt, ha nem akarnak összetűzésbe keveredni a nő családjával.
- Bár a távol-keleti országokban a böfögés elvárás, étkezés közben a legnagyobb illetlenség az orrfújás.
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- elmélet