Ennek nem fognak örülni a magyar autósok: új büntetést vezethet be a kormány

Jelentős változás jön hamarosan!

Közúton hagyott járművek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kormány honlapján megjelent egy új miniszteri rendelettervezet, ami a közúton hagyott járművekkel kapcsolatos jövőbeni intézkedéseket tartalmazza. Eszerint ezek a járművek akár bontóba vagy eladásra is kerülhetnek. 

Közúton hagyott járművek

Ahogy az az augusztus elsejéig társadalmi egyeztetésre bocsátott dokumentumokban olvasható, az országos közutakon a megállási tilalom hatálya alatt a közúti forgalom biztonságát veszélyeztető vagy a közútkezelői feladatok végzését akadályozó, a közúti ellenőrzéseket akadályozó módon várakozó, továbbá a közút területén hátrahagyott járművekre vonatkozik majd a szabály, szúrta ki az Infostart. 

Amennyiben a sofőr nem tartózkodik a helyszínen, a lakott területen kívül több mint 72 órája változatlan helyen álló autót elhagyott járműként definiálják. A közútkezelői feladatokat, forgalombiztonságot és ellenőrzést akadályozó módon várakozó gépkocsit veszteglő járműként kezelik.

A dokumentumból az is kiderül, hogy a meghibásodás miatt szabálytalan helyen álló járműnek a helyszínen üzemanyagpótlást, külső segédakkumulátorral történő motorindítást nyújthat a közút segélyszolgálata.

GettyImages-134059990
Fotó: Bernie DeChant / Getty Images Hungary

A sofőr távollétében a közútkezelő egy közeli telephelyére szállítja a járművet, a forgalombiztonságot veszélyeztetőnél akár azonnal.

A járművet a gyorsforgalmi úton a vezető jelenlétében, beleegyezésével és az intézkedés költségeinek megfizetésével a legközelebbi pihenőhelyre vontatják, ahonnan 72 óra elteltével elszállítja telephelyére a közútkezelő. Ebben az esetben a tulajdonosnak a tárolást is meg kell fizetnie, ha vissza szeretné kapni a járművet.

Abban az esetben, ha a tulajdonos megjelenik az intézkedés közben, módja van rá, hogy megszakítsa azt az alábbi kategóriákra érvényes költségeinek megfizetésével:

  • Árak 1800/3500 kilogramm össztömegig:
  • segélyszolgálat: 39 000 forint / 46 800 forint
  • járműszállítás 2 személyig: 46 800 forint / 58 500 forint
  • járműszállítás 2–5 személyig: 58 500 forint / 78 400 forint
  • személyszállítás (külön járművel): 35 100 forint / 35 100 forint
  • pluszvontatmány (utánfutó, lakókocsi, tréler): 27 300 forint / 31 200 forint
  • darus, dollys autómentés (nem gurítható jármű esetén): 78 400 forint / 117 000 forint
  • tárolás járműegységenként, szilárd burkolattal ellátott, őrzött telephelyen, naponta: 3900 forint egységesen
  • Éjszakai pótlék (20:00–06:00): plusz 25 százalék
  • Hétvége/ünnepnap/munkaszüneti nap, pótlék (0–24): plusz 25 százalék

A cikk az ajánló után folytatódik

Játssz a Gösserrel!

Vásárolj 2 db Gösser terméket, töltsd fel a kódot a Screvo App-ba és nyerj!

Advertisement

Promóció

Ha ez nem történik meg, a közútkezelő három hónap elteltével árverésen értékesítheti a járművet, és ha az újabb három hónap múlva meghirdetett árverésen sem tudják értékesíteni, bontóba küldik. 

A rendelet indoklása szerint a fenti rendelkezésekre azért van szükség, mert az országos közutak rendszerint nagyobb sebességű haladást biztosítanak, lakott területen kívül közvilágítással nem ellátottak, így az ott veszteglő járművek a közúti forgalom biztonságát fokozottan veszélyeztetik, emellett akadályozzák a közútkezelő feladatainak (például út menti kaszálás, padkajavítás, burkolatjavítás stb.) ellátását, fogalmaz a cikk.

Halottnak hitték, eltemették, majd 4 nap után megjelent a háznál: senki nem tudja, hogyan történhetett ez

Szó szerint kimászott a saját sírjából.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük