Óriási bajban a kórházak: nem tudnak fizetni az életmentő eszközökért?

Magyar kis- és középvállalkozások a nem fizetőknek is szállítanak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Komoly gondok vannak azokkal a beszállítókkal, akik eszközökkel látják el a hazai kórházakat. Az intézményeket elöntötték a kifizetetlen számlák, és rengeteg pénzzel tartoznak, ami egyrészt eszközhiányt okoz, másrészt pedig tönkreteszi azokat a hazai vállalkozásokat, akik a egészségügynek termelnek.

Lapunk megtudta azt is, hogy lényegében a beszállítók jóindulatán múlik, hogy rendelkezésre állnak az életmentő eszközök.

Jöhet pénz, csak későn

"A kórházi tőketartozások alig 12-13%-át kitevő év végi reorganizáció nem oldotta, nem oldhatta meg a kórházak finanszírozását, igazából a helyzeten alig-alig enyhített a pluszforrás" - mondta Csipő Georgina, a Magyar Orvostechnológiai Beszállítók Szövetsége -MOBSZ - által szervezett szakmai programon.

Az egészségügyi kassza tavalyi évi maradványából ugyanis 10,4 milliárd forintot osztott ki az állam, de a magyar kórházak ennek az összegnek a többszörösével tartoznak beszállítóiknak. A MOBSZ adatai szerint a kórházak ilyen jellegű tartozásai tavaly év végére már 80 milliárd forintra rúgtak.

A kormány az idei első negyedév végére tervez egy nagyobb konszolidációt, ám addigra a MOBSZ szerint már közel 100 milliárd forintra duzzad a kintlévőségek mértéke. Ráadásul sok kórház emiatt tovább halogatja egyes számláinak rendezését, várva a tavaszi plusz forrást. Ez pedig a kevés tartalékkal rendelkező, jellemzően a magyar kis- és középvállalkozások közé tartozó beszállítóknak lehet fájó, akik így szorult helyzetbe kerülnek.

A beszállítók jóindulatán múlik az életmentő eszközök megléte

A MOBSZ kérdésünkre válaszolva arról tájékoztatott, hogy az életmentő eszközökben hiány jelenleg nincs, azonban "ez sok esetben csak a beszállítók felelősségteljes hozzáállásának köszönhető, hiszen életmentő eszközökről van szó". A rendszer működését tehát a kórházi kintlévőségek miatt a beszállítók finanszírozzák - állítja a szervezet.

Tönkremennek a beszállítók

A hazai tulajdonban lévő orvostechnológiai gyártó és forgalmazó cégek mindegyike kis- és középvállalkozás, árbevételük a legnagyobbak esetén is csak elvétve éri el a néhány milliárdos szintet. Ezek a vállalatok tartalékaikat mozgósítják, a kifizetések elmaradása jó részüket tevékenységük beszüntetésére kényszerítheti - állítja a szervezet.

Kérdésünkre, hogy tudnak-e emiatt csődbe ment vállalkozásról, ezt a választ küldték: "olyan orvostechnikai beszállítóról tudunk, amely a kórházi tartozások miatt nem tudta időben rendezni az általa forgalmazott eszközök árát a külföldi gyártó felé, így elvesztette forgalmazói státuszát az adott termékekre. Ez olyan reputációs és gazdasági veszteség, amely az adott forgalmazó működését ellehetetlenítette a magyar piacon, ami voltaképpen az adott cég megszűnését eredményezte."

Röntgenfilm nincs, adósság van

Nemrég mi is írtunk arról, hogy az RTL Klub Híradónak megszólalt egy édesanya, akinek a gyermekét tüdőgyulladása ellenére hazaküldtek a tatai kórházból, mivel elfogyott a film, amire a röntgenfelvételeket nyomtatták, így nem tudták megfelelően kivizsgálni.

A NAV végrehajtási listáján több kórház is szerepel. Ezzel részletesebben ebben a cikkünkben foglalkoztunk.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük