Könnyebb lesz az örökbefogadás

Ez vajon segít az árva gyerekeken?

A kormány az adminisztrációs eljárások idejét csökkentette. A nyílt eljárás eddig sem volt lassú.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium államtitkára februárban bejelentette, a kormány 2011-re az örökbefogadások meglehetősen bürokratikus adminisztrációs folyamatát lerövidítette, melytől azt remélik, hogy az eddigi nyolc hónapos eljárás hat hónapra csökken.

Varnyú Ildikótól, az Együtt az Életért Közhasznú Egyesület szakmai vezetőjétől megtudtuk: a kormány több eljárás időintervallumát is rövidítette, eddig például a jelentkezéstől számítva 60 napig kellett határozatot hozni arról, hogy a szülő alkalmas-e az örökbefogadásra, míg ma már 50 napja van erre a hatóságnak.

Csak a titkos örökbefogadást érinti

Ugyanakkor nem árt tudni azt sem, hogy az adminisztrációs eljárás hosszával a nyílt örökbefogadásnál eddig sem voltak problémák. Ez esetben ugyanis kiesik például az összeszoktatás időszaka, hiszen a gyermek a születéstől kezdve az örökbefogadóval van. Az intézkedések tehát főként azokat érintik, akik a titkos örökbefogadást választották.

A titkos örökbefogadás az, amikor a biológiai és az örökbefogadó szülők nem találkoznak személyesen. A nyílt örökbefogadásnál ismerik egymást a szülők, akik nemegyszer már a terhesség utolsó szakaszát is együtt töltik. A minisztérium adatai szerint évente 450 titkos örökbefogadás zárul le, és mintegy 110 nyílt örökbefogadás történik.

Csecsemőt akarnak, idősebb gyerekek vannak

A szakmai vezető elmondta azt is, az örökbefogadásoknál gyakran nem az adminisztrációs eljárás a hosszú - várni a határozatokra az alkalmasságról vagy az anyakönyvezésről -, inkább az az idő, amíg a gyermek családra talál.

Sokan szeretnének csecsemőt, ám az idősebb, állami gondozásban lévő gyermekek aránya jóval magasabb. Ezért van az, hogy bár magasabb az örökbe fogadható gyermekek száma, mint azoké a szülőké, akik gyermekre várnak, a kicsik árván maradnak, a párok pedig gyermek nélkül.

A szülők az eljárás kezdetekor megadhatják, milyen gyermeket szeretnének, ez az alkalmassági határozatban szerepel. Meghatározhatják a nemet, a kort, mint ahogy arról is nyilatkozhatnak, hogy beteg gyermeket örökbe fogadnának-e.

Mivel a szülők 80%-a szeretne három év alatti gyermeket nevelni, ezért a várakozási idő meghaladhatja a két évet is. A kormány épp ezért ezeken a szabályokon is változtatott, így 2011-től, aki három évnél idősebb, de tíz évnél fiatalabb gyermeket fogadna örökbe, fél évre igénybe veheti a gyest. Kérdés, hogy ez elegendő lesz-e a változáshoz? Varnyú Ildikó elmondta, emellett a kormány felkészítő programokat is tervez.

Az élet sem ezt mutatja

Móni két gyermeket nevel, mindkettőt örökbe fogadták. Egyik kislánya hároméves, a másik pedig egy. Móni és férje az állami rendszerbe is jelentkezett, illetve egy civil szervezetnél is próbálkoztak. Mindkét esetben nyílt örökbefogadás történt, és Móni elmondása szerint esetükben nem volt hosszadalmas az eljárás.

Politikusok és családjuk

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mint mondta, inkább a várakozólista a hosszú, nem az eljárás. Az alkalmassági vizsgálat 90 nap volt, a baba pedig a születés után azonnal hozzájuk került. – Sok lépésből áll, sok papírt kell bekérni és kitölteni, de a tapasztalatom az, hogy inkább az örökbe fogadó párok gyermekkel kapcsolatos megkötései nyújtják meg az örökbefogadást. Minél kevesebb megkötés van, annál hamarabb zárul az eljárás - vélekedett.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Ki fogadhat örökbe?

Sokan azt hiszik, örökbefogadásra csak házaspárok jogosultak. Ez nincs így, egyedülálló személy is fogadhat örökbe, kivéve, ha meleg az illető, és párja van. Azonos nemű párok számára ugyanis nem megengedett az örökbefogadás, akkor sem, ha regisztrált élettársi kapcsolatban élnek.

Ezt is szeretjük