Elhagyták a lakók a dúsgazdag várost: az egykori luxusházakban ma senki nem él

Kolmanskop fényűző életének gyorsan vége szakadt, ma a házakban élet helyett csak homok van.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A namíbiai Kolmanskop egykor virágzó város volt: német telepesek alapították 1908-ban, amikor felfedezték, hogy a térségben sok a gyémánt. A Namib-sivatag közepén található település a bányászatból gyorsan a környék leggazdagabbja lett, sokan költöztek ide, és hamarosan minden megtalálható volt itt, amire csak a komfortos léthez szükség van: pékség, hentesbolt, uszoda, kaszinó, bowlingpálya, erőmű, iskola, kórház. A kolmanskopi kórház volt az első Afrikában, ahol röntgengép is volt, bár ezt főleg arra használták, hogy ellenőrizzék, a bányászok nem nyeltek-e le gyémántot.

Ám az első világháború után a gyémánt ára nagyot zuhant, a jólétnek vége szakadt, ráadásul hamarosan felfedeztek egy még gazdagabb lelőhelyet délen, és ezzel Kolmanskop utolsó reménye is elszállt. Az emberek lassan mind elköltöztek, hátrahagyva a házaikat. 1954-re a város teljesen elhagyatott lett, ma már csak néhány turista látogatja. A természet átvette az uralmat az egykor pompázatos épületek felett, a szél lassan teljesen feltölti a házak maradványait homokkal. Ezt a furcsa látványt örökítette meg a francia fotós.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük