Kleopátra holtteste mégsem a tenger mélyén nyugszik? A régésznő sejti, hol lehet a fáraónő sírja
A feltételezések szerint nem egyedül temették el.
Bár Kleopátra sírhelye máig ismeretlen, egy megszállott régésznő, Kathleen Martinez minden idejét a felkutatására áldozza. A szakember annak ellenére, hogy az általános vélekedés szerint Egyiptom utolsó uralkodójának holtteste a Földközi-tenger fenekén fekszik, Alexandriától néhány kilométerre keresgél, és talált is valamit, ami őt igazolhatja.
A legenda szerint kígyómarás okozta a halálát
Az elmúlt évszázadokban régészek és sírrablók tucatjai keresték Egyiptom északi részén a Nílus királynőjének nyughelyét. Egyesek víz alá merültek, hogy átnézzék az uralkodó elsüllyedt palotájának helyszínét, ám a kemény munkának nem lett meg a gyümölcse. Taposiris Magna akkor keltette fel az egyiptológusok figyelmét, amikor egyre több előkelő ember sírhelyére bukkantak a területen.
Huszonhét sírt és tíz aranyozott múmiát találtak, ami arra utal, hogy az ide temetett emberek fontos szerepet játszottak a korabeli Egyiptom életében. De számos Kleopátrát ábrázoló fémpénzt, valamint egy maszkot is találtak, amely nagy valószínűséggel Antonius, római uralkodó arcvonásait örökítette meg. Ugyan a kétezer éves sírhelyekben nem a királynő maradványai vannak, az eddigi leletek alapján a régészek jó helyen keresgélnek.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A legfrissebb eredmények szerint az Ozirisz nagy sírja nevű templomkomplexumban egy 2 méter magas alagutat fedeztek fel, amelyet időszámításunk előtt 280-270 között építhettek, amikor a város lakossága 15 és 20 ezer fő körül lehetett. Ez az egyik legjelentősebb ókori vívmány, ami elvezetheti Martinezéket Kleopátrához.
Nem egyedül temethették el
Zahi Hawass, a feltárás másik vezetője azt feltételezi, hogy az egyiptomi királynőt nem egyedül, hanem szerelmével, Marcus Antoniusszal együtt temették el. A legenda szerint ugyanis az uralkodó Antonius bukása után kígyókat csempészett a szobájába, és két szolgálójával együtt halálra maratta magát az állatokkal. Öngyilkosságának hallatára pedig Antonius is végzett magával.
Egyes feljegyzések szerint Kleopátra kérésére együtt temették el őket, hogy újra eljátsszák Ízisz és Ozirisz legendáját. Ozirisz kultusza a halhatatlanságot biztosítja, vagyis a halál után az istenek megengedik Kleopátrának, hogy Antoniusszal örökké együtt legyenek.
Martinez a Taposiris Magna-i ásatások során földradar és műholdfelvételek segítségével már elképesztő felfedezéseket tett: ereklyéket, több múmiát, szobrokat, ékszereket, érméket, kerámiákat és egyéb műtárgyakat talált. A nő hisz abban, hogy megtalálja a Nílus királynőjét, és ezzel bebizonyíthatja, hogy Plutarkhosz leírása, miszerint Kleopátra jelentéktelen külsejű nő volt, hamis.
Olvass tovább! Ezzel az álnévvel akart új életet kezdeni Napóleon - Száműzetésben halt meg a rettegett francia császár
Bonaparte Napóleon francia császár a történelem egyik legnagyobb lángelméje volt. Bukása után azonban miniszterei kerülték, tábornokai pedig elhagyták. A rettegett hadvezér könyveket olvasott az Újvilágról, és Amerikába szeretett volna szökni. A halál végül egy mindentől távol eső szigeten, száműzetésben érte utol.
Ezzel az álnévvel akart új életet kezdeni Napóleon - Száműzetésben halt meg a rettegett francia császár
A koronát a pápa jelenlétében ő maga helyezte saját fejére.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)