Mi lett Kleopátra lányának sorsa anyja halála után? Kleopátra Szeléné hatalmas uralkodónővé vált
Kleopátra egyetlen lánya, Kleopátra Szeléné anyjához hasonlóan befolyásos uralkodónő lett. Kevesen ismerik a történetét.
Az ókori Egyiptom utolsó és leghíresebb uralkodónője, Kleopátra élete során négy gyermeket hozott világra. Első fia, Caesarion, vagyis XV. Ptolemaiosz Julius Caesartól született, három további utódjának, Alexandrosz Héliosznak, Kleopátra Szelénének és Ptolemaiosz Philadelphosznak pedig Marcus Antonius volt az édesapja.
Arról, hogy mi történt velük anyjuk halála után, viszonylag kevés szó esik. Egyetlen lányáról, Kleopátra Szelénéről pedig szinte nem is mesélnek a történelemkönyvek, pedig anyjához hasonlóan belőle is hatalmas, befolyásos királyné vált.
Kleopátra egyetlen lánya, Kleopátra Szeléné
Kleopátra Szeléné és ikertestvére, Alexandrosz Héliosz időszámításunk előtt 40-ben születtek Alexandriában VII. Kleopátra és Marcus Antonius gyermekeiként. A római hadvezér - aki akkor még Octavia férje volt - csak három évvel később találkozott először a kicsikkel, és ekkor is ismerte el őket hivatalosan az utódaiként. Apjuk ekkor adott nevet az ikreknek, a kislány nevét állítólag Szíria korábbi királynőjéről, I. Kleopátra Szelénéről kapta. A Szeléné és a Héliosz név pedig emellett a Napra és a Holdra is utaltak.
Szeléné életének első időszakát hercegnőként élte - először Alexandriában, ahol pozíciójához méltó taníttatásban részesült. Nemcsak szépségében, hanem intelligenciájában egyaránt édesanyjára ütött. Az ikrek később a nyilvános eseményekre is elkísérték szüleiket, a kislány pedig gyorsan megszerettette magát a néppel. Apjuk hatalmat adott a gyermekeknek, a fiú Örményország, a Méd, valamint a Pártus Birodalom uralkodója, Kleopátra Szeléné Kürenaika és Kréta királynője lett.
Kleopátra és Marcus Antonius egyébként időszámításunk előtt 32-ben házasodtak össze, és egyértelmű szándékuk volt, hogy gyermekeiket is uralkodóvá tegyék. Marcus Antonius úgy döntött, hogy halála után azt szeretné, ha nem Rómában, hanem Alexandriában nyugodhatna feleségével együtt. Ezzel megsértette a rómaiakat, és ellenszegült Octavianus akaratának, így elkerülhetetlenné vált köztük a háború.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mi lett a sorsa anyja halála után?
Octavianus győzedelmeskedett, Marcus Antonius és Kleopátra pedig visszatértek Alexandriába. Tudták, hogy nem kerülhetik el sorsukat, ezért gyermekeiket elküldték, és biztonságba helyezték őket. Időszámításunk előtt 30-ban öngyilkosságot követtek el, Cesariont út közben elfogták, és kivégezték, míg az ikreket visszaküldték Alexandriába. Ők követték volna szüleiket a trónon, de névleges uralmuk csak két hétig tarthatott - addig, amíg Egyiptomot hozzá nem csatolták a Római Köztársasághoz.
A gyermekek Octavianus foglyai lettek, és győzelmi menetében is felvonultatta őket: az ikreket anyjuk képmása mögött rángatták, miközben bokáikon állítólag olyan nehéz láncok lógtak, hogy többször is megbotlottak bennük. Talán meglepő, de Octavianus végül úgy döntött, nem oltja ki az életüket, hanem Octavia gondjaira bízta őket: az ő házában laktak és nevelkedtek féltestvéreik és rokonaik körében.
Alexandrosz Hélioszt nem említik a továbbiakban a források. Testvére, Kleopátra Szeléné gyönyörű nővé cseperedett, Octavia pedig gondoskodott arról, hogy a lehető legmagasabb szintű oktatásban és a legjobb nevelésben részesüljön. Amikor pedig elérte a házasulandó kort, megfelelő férjet keresett neki.
Hatalmas, befolyásos királynővé vált
Augustus és Octavia II. Juba numidiai herceget választották Kleopátra Szelénének, akivel egyébként Octavia udvarában találkozott először, és aki szintén árva volt. Sok közös vonás volt bennük, és állítólag gyorsan meg is kedvelték egymást. Időszámításunk előtt 26 és 20 között házasodtak össze, az esküvőt követően pedig a gazdag északnyugat-afrikai régió, Mauretania királyává és királynőjévé tették őket.
Mauretania akkoriban teljesen szervezetlen volt, előző két uralkodója időszámításunk előtt 31-ben halt meg, miután évekig elkeseredett harcokat vívtak az országért. Róma pedig túlságosan elfoglalt volt ahhoz, hogy nagyobb figyelmet szenteljen a régiónak, ezért is adományozta Augustus a területet a friss házasoknak.
Kleopátra Szeléné és II. Juba újjáépítették, felvirágoztatták Mauretaniát, Iol városát átnevezték Caesareává. Fürdőket és színházakat építtettek, a görög művészet és építészet vonásait ötvözték a Rómaival, de az egyiptomi építészet motívumai is megelevenedtek az épületeken. Könyvtárat hoztak létre az alexandriai mintájára, az országba sorra érkeztek a tudósok és a művészek. A pár őket ábrázoló érméket is kiadott.
Kleopátra Szeléné nem csak királynéként ült férje mellett a trónon: befolyásos, hatalmas uralkodónő lett, aki képes volt jó döntéseket hozni, és a király távollétében teljhatalommal irányította a birodalmat. Büszke volt arra, hogy Kleopátra leszármazottja, és legalább olyan elkötelezett, határozott uralkodó vált belőle, mint anyja volt. II. Jubával közel két évtizeden át uralkodtak, és két gyermekük született. Kleopátra Szeléné azonban hirtelen, valószínűleg 35 éves korábban elhunyt, de halálának pontos dátuma kétséges. Síremléke, a Mauritániai Királyi Mauzóleum a mai Algéria Tipaza tartományában található.
Nézd meg, hogy festene ma Kleopátra a mesterséges intelligencia szerint!
A művész azt mutatja meg, hogy néznének ki a híres történelmi személyek mai, modern külsővel. Lenyűgöző képek.
Így nézne ki ma Kleopátra, Madame de Pompadour vagy Jeanne d’Arc: mesterséges intelligencia mutatja meg
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- kleopátra
- egyiptom
- marcus antonius
- kleopátra lánya
- kleopátra szeléné
- történelem
- történelmi érdekesség
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!
- vérfertőzés
- vérfertőző kapcsolat