Különleges állatkölyök született Szegeden: ilyenre ott még nem volt példa
Megszületett a Szegedi Vadaspark első lajhárbébije.
Kétujjú lajhár - Choloepus didactylus - született a Szegedi Vadasparkban. Ez az első alkalom, hogy a különleges emlősöket szaporítani tudták a Tisza-parti város állatkertjében - közölte Veprik Róbert igazgató az MTI-vel.
Már csaknem egy évtizede gondoznak lajhárokat a Szegedi Vadasparkban, az új tenyészpár 2018-ban állt össze, és két évnek kellett eltelnie, hogy utódjuk szülessen. A kölyök szépen cseperedik, anyja hasán kapaszkodva. Napjai kényelemben telnek, hiszen a lajhárok többnyire hassal fölfelé mozognak vagy pihennek az ágakon.
Ezért lassúak a lajhárok
A Dél-Amerika erdeiben élő lajhárok a közhiedelem szerint lassú állatok, és nemcsak mozgásuk, hanem anyagcseréjük is az. A lassúságuk oka egyrészt, hogy főleg alacsony tápértékű, nehezen emészthető faleveleket fogyasztanak, másrészt mozdulatlanságuk a rejtőzést is segíti a ragadozók elől, bár nem teljesen védtelennek, tekintélyes méretű fogakkal és karmokkal rendelkeznek.
Rejtőzködésüket a lombkoronaszintben az is segíti, hogy bundájukban két algafaj is megtelepedik, melyek szőrüknek zöldes árnyalatot adnak, ráadásul szárazabb időben az álcaszín sárgásabbra, csapadék után pedig kékeszöldre változik.
A 60-85 centi testhosszú, 4-10 kilogrammos kétujjú lajhárok a vendégízületesek közé tartoznak, rokonaik a Szegedi Vadasparkban szintén bemutatott hangyászok és tatuk. A hímek 4-5, a nőstények hároméves korukban érik el az ivarérettséget. A párzási időszakuk egész évben tart, a nőstény 7-10 hónapos vemhesség után hozza világra utódját. A kölyök 6-9 hónapig anyjába kapaszkodva növekszik.
Arról keveset tudni, mennyi kétujjú lajhár él vadon, mert nagyon nehéz felmérni a lombkoronaszinten rejtőző állatokat. A fajt legfőképp az erdők pusztulása veszélyezteti. Európai állatkertekben mintegy háromszáz egyedét tartják törzskönyvi program keretében.
Fotók: Szegedi Vadaspark/Endrédi Lajos
Csíkos kis tapírlány az állatkert büszkesége
Friss fotók készültek a Fővárosi Állat- és Növénykert dél-amerikai tapírjáról, Hadáról, amely még február 20-án jött a világra. Mivel az intézmény a koronavírus-járvány miatt átmenetileg zárva tart, a nagyközönség egyelőre az interneten keresztül követheti nyomon a kicsi gyarapodását.
Csíkos kis tapírlány az állatkert büszkesége: friss fotókon a tündéri kölyök
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- veszélyeztetett faj
- állatkölyök
Cuki fotók: két kölyökkel is bővült a Debreceni Állatkert makicsaládja
- cuki
- veszélyeztetett faj
Igazi szenzáció: nagyon ritka állat született a Nyíregyházi Állatparkban
- állatkölyök
- szurikáta