Mi szerepel rólad a KHR listáján? Így nézheted meg, hogy negatív státuszú vagy-e
A KHR-lista lekérdezésére bárkinek módja van.
Manapság hitelkonstrukciók és pénzintézetek sokasága között válogathat az, akinek kisebb-nagyobb összegre van szüksége. Persze nem mindig egyéni döntés kérdése az, hogy végül melyik banknál kap kölcsönt az ember, hiszen a hitelezők is alaposan megválogatják, hogy kinek adnak pénzt. Ebben a KHR, vagyis Központi Hitelinformációs Rendszer is segítségükre van.
Ez a hitelintézetek átfogó adatbázisa, ahol ügyfeleik hiteltörténetét jegyzik. Mielőtt egy bank hitelt ad valakinek, a KHR alapján megvizsgálja, hogy jó vagy rossz adóssal van-e dolga. Ha korábbi tartozásaidat mindig időben és pontosan fizetted, nincs okod az aggodalomra. Ám azok, akiknek elmaradásaik vannak, általában rosszabb feltételekkel, vagy egyáltalán nem kapnak újabb hitelt. A KHR-lista lekérdezésére bárkinek módja van: mutatjuk, hogyan igényelheted a saját hiteljelentésedet.
A KHR-lista lekérdezése
A KHR-lista lekérdezése során megismerheted a rólad vagy vállalkozásodról a KHR-ben nyilvántartott adatokat. Ebből az is kiderül, hogy ha rossz adósként szerepelsz a rendszerben, aktív vagy passzív listán tartanak számon. A KHR ugyanis elődjével, a BAR-listával ellentétben nemcsak azokat jegyzi, akiknek még elmaradásuk van, hanem azokat is, akik már rendezték azt. Ha valakinek élő tartozása van, az aktív listán kap helyet. Amint ezt rendezi, átteszik a passzív listára, ahol egy évig szerepel, majd ennek leteltekor innen is lekerül - persze csak akkor, ha nem keletkezik újabb tartozása, mert akkor a folyamat elölről kezdődik, és az adós újra negatív státuszba jut.
Ahhoz, hogy megtudd, rólad milyen adatokat tartanak nyilván, saját hiteljelentést kell igényelned egy tetszőleges magyarországi referenciaadat-szolgáltatónál. Ez lehet a számlavezetőd, de bármely másik bank vagy pénzintézet is, akivel nem állsz semmilyen kapcsolatban, csak egyszerűen útba esik. Ha személyesen teszed ezt meg, az ügyintéző végigvezet a folyamaton.
Elektronikus úton
Ha elektronikus úton igényelnéd a saját hiteljelentést, rendelkezned kell ügyfélkapus regisztrációval, ahol a BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. felé adhatod be a kérelmet. A magyarorszag.hu weboldalon keresd ki a Közigazgatás, Jog menü, Adatkezelés, adatszolgáltatás almenüjében található Saját Hiteljelentés opciót. Olvasd el az ügyintézéssel kapcsolatos információkat, majd kattints az Ügyintézés indítása gombra. Ekkor átirányítanak a kau.gov.hu weboldalra, itt kell belépned az ügyfélkapuba a felhasználóneveddel és jelszavaddal.
Az igényléshez szükséges nyomtatvány a belépés után azonnal kitöltődik az adataiddal - ezt nem tudod módosítani. Ha megismerted és elfogadtad az adatkezelési tájékoztatót, válaszd ki, hogy az ügyfélkapus tárhelyedre kéred a kézbesítést, vagy a postacímedre levélben, de ez több időt vesz igénybe. Ha mégis az utóbbit választod, meg kell adnod a pontos címedet. Végül a Beküldés gomb megnyomásával adhatod be a kérelmet. Ha minden rendben ment, tárhelyedre visszaigazolást kapsz, és három munkanapon belül megérkezik a saját hiteljelentésed.
Mit lehet tenni, ha valaki rádöbben, hogy nem fogja tudni törleszteni a lakáshitelét? Tanácsok, kiutak, megoldások
ElolvasomPostai úton
Ha nincs ügyfélkapus regisztrációd, a BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. weboldalának dokumentumtárában található Saját Hiteljelentés kérelem kitöltésével kérelmezheted az adatszolgáltatást a BISZ-nél vagy bármelyik magyarországi pénzintézetnél. Mint írják, a kérelmet teljeskörűen kitöltve, teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan - két tanú olvasható nevével, lakcímével és aláírásával -, eredetiben, postai úton nyújthatod be a társasághoz az 1205 Budapest, Mártonffy u. 25-27. címre. A választ e-mail- vagy postacímre kérheted. További részletekért keresd fel a BISZ honlapján található tájékoztatót ide kattintva!
Ki kerül fel a negatív KHR-listára?
A KHR negatív listájára leggyakrabban akkor kerül fel valaki, ha nem törleszti időben a hitelét. Két egyéb feltételnek is teljesülnie kell ehhez: akkor vagy bajban, ha tartozásod a mindenkori minimálbér összegét meghaladja, és több mint 90 napon át folyamatosan megszeged a hitelszerződésben vállaltakat. Arról, hogy a várható mulasztás miatt adataid várhatóan KHR-adatátadásra kerülnek, a hitelező intézménynek legkésőbb 30 nappal előre írásban kell figyelmeztetnie. Nem kerülsz fel a listára, ha ebben a 30 napban rendezed a tartozást.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az is felkerül a listára, aki bankkártya- vagy hitelkártyacsalást követ el, és a bűncselekmény tényét bíróság mondja ki. Szintén feketelistás lesz mindenki, aki csal, hamis dokumentumokat vagy hamis okiratokat használ. A fenti esetekben öt éven keresztül őrzi meg az ügy részleteit a KHR.
A rendszer nemcsak a bankok és a hitelintézetek számára előnyös. Persze számukra a leghasznosabb, hiszen már előre mérlegelhetik, ki az, akinek kockázatosabb lehet kölcsönt adni. Az ügyfelek viszont akkor járnak jól a listával, ha mindig pontosan törlesztettek, hiszen ha jó adós státuszban vannak, könnyebben és jobb feltételekkel jutnak hitelhez, mint a rossz adósok.
Több millió forint is visszajárhat sok családnak: nagyon kevesen ismerik ezt a támogatást
Erről a támogatási elemről nem sokszor esik szó, ezért kevesen tudnak róla.
ElolvasomFotók: Getty Images