Ezek voltak a jó feleség ismérvei az 50-es években: szinte semmit nem számított a nő a kapcsolatban
A 20. század legendás mintafeleségeinek élete a mai nők szemében maga az elnyomás.
A Housekeeping Monthly amerikai lap az 1955. május 13-i számában adta közre a Jó feleség ismérvei című cikkét, amelyben, mint azt a cím is mutatja, arról írnak, milyen jellemvonásokkal rendelkezik a kor mintafelesége. Az iránymutatások nagy része mára irreális elvárásokat tükröz, és azt sugallja, a 20. század elején nem sokat számított a nő a kapcsolatban. Ha arra is kíváncsi vagy, milyen volt nőnek lenni a viktoriánus korban, ide kattintva olvashatsz róla.
Ezek voltak a jó feleség ismérvei
A szocialista korszak feleségek felé támasztott elvárásai szigorúak voltak. A nők, amint férjhez mentek, csapdába kerültek: nem volt saját jövedelmük, életük nagy részében a gyerekekkel és a háztartással foglalkoztak. A pénzügyeket a férfiak kezelték, akik a családfenntartó szerepért cserébe azt várták, hogy egy pepita háziasszony várja őket odahaza.
Természetesen, mint mindenben, ebben is akadtak kivételek, ám akik egy picit is adtak mások véleményére, a következő szabályoknak igyekeztek megfelelni:
- Legyen kész a vacsora! Tervezd meg előre, még az előző este azt, hogy mit főzöl, és mindenképp kész legyen a finom étel, mire a férjed hazaér. Ez az egyik módja annak, hogy tudasd vele: gondoltál rá, és törődsz az igényeivel. A legtöbb férfi ugyanis éhesen hazaérve finom, meleg ételre vágyik.
- Készülj fel! Szánj 15 percet pihenésre, hogy felfrissülj, mielőtt a férfi megérkezik. Igazítsd meg a sminked, tegyél szalagot a hajadba, hogy szép és üde légy.
- Légy boldog, hogy láthatod a férjedet. Fogadd meleg mosollyal, és járj a kedvében, mutasd ki a vágyat, hogy törődni szeretnél vele.
- Légy vidám és érdeklődő, hiszen fárasztó napja volt. Szüksége van arra, hogy felvidítsd, hiszen ez a te kötelességeid közé tartozik.
- Rakj rendet, még egyszer nézz át mindent, mielőtt a férjed hazajön.
- Az év hűvösebb hónapjaiban fel kell készülnöd, és begyújtanod, hogy aztán a férjed lazíthasson. A férjed kényelme hatalmas elégedettséget nyújt neked is.
- Készítsd elő a gyerekeket is, mielőtt hazaér a férjed: ha kicsik, mosd meg a kezüket, arcukat, fésüld meg a hajukat, cseréld tisztára a ruháikat.
- Teremts csendet, kapcsold ki az otthoni gépeket, és a gyerekeknek is mondd meg, hogy halkan legyenek.
- Lehet, hogy sok fontos dolgot akarsz neki mondani, amikor hazaér, de inkább hallgasd meg őt, és csak később mondd el. Ne feledd, az ő mondandója fontosabb, mint a tiéd.
- Soha ne zaklasd a problémáiddal.
- Tedd tökéletessé az estéjét. Soha ne panaszkodj, ha későn ér haza, vagy máshol vacsorázik nélküled. Ehelyett próbáld megérteni, hogy milyen feszült élete van, nagy nyomás van rajta, és szüksége van rá, hogy otthon nyugalomban pihenjen.
- Teremts kényelmet számára. Hadd dőljön hátra egy kényelmes székben, vagy feküdjön le a hálószobában. Készíts neki hideg vagy meleg italt. Igazítsd meg a párnáját, és ajánld fel, hogy leveszed a cipőjét. Beszélj nyugtató és kellemes hangon.
- Ne tegyél fel kérdéseket arról, mit csinál, és ne kérdőjelezd meg, hogy becsületes-e. Ne feledd, hogy ő a ház ura, és mint ilyen, mindig igazságosan gyakorolja akaratát. Nincs jogod megkérdőjelezni őt.
- Ne feledd: egy jó feleség mindig tudja, hol a helye.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezért tűrték a megaláztatást
A lista számos pontja mára felháborító és megalázó egy nő számára, az '50-es évek háziasszonyai azonban kénytelenek voltak elviselni. Hogy miért? Mert jól tudták, hogy az élethez szükségük van a férjükre. A női foglalkoztatás ebben a korban még csak gyerekcipőben járt, ezért kevés esélyük volt saját munkát találni. Akiknek pedig gyermekük született, a válás szinte öngyilkossággal érhetett fel.
Az '50-es évek Amerikájában a mccarthyzmus alatt erőteljes propagandával igyekeztek visszaterelni a nőket a hagyományos, tradicionális életvitelhez. Akit viszont nem sikerült jó útra téríteni, azt orvosi megoldásokkal intézték el. Ha egy nőt depressziósnak tekintettek, vagy nem gondoskodott a férjéről, akkor törvény által is pszichológiai osztályra küldhették. A kezelések alatt különböző pszichiátriai módszerekkel igyekeztek a feleségek hozzáállását kiigazítani. Ekkor terjedt el a válium és a meprobamát, amiket nem véletlenül hívtak anyuci kicsi segítőjének. A gyógyszerekből egy év alatt több mint 36 millió receptet állítottak ki.
A kényszermosolygás korszakának az 1960-as évek feminista mozgalmai vetettek véget. A nők hasznos tagjai szerettek volna lenni a társadalomnak, aminek hangot is adtak. Ettől kezdve egyre több nő képezte magát, épített karriert és vállalt munkát is.
Olvass tovább! Viktória királynő naplója a Szürke 50 árnyalatának 19. századi kiadása
Viktória királynő meglehetősen buja szexuális életet élt, amit saját naplójában részletesen meg is örökített.
Viktória királynő naplója a Szürke 50 árnyalatának 19. századi kiadása - Meglepődsz, miket művelt a hálószobában
Viktória királynő hatalmas szexuális étvággyal rendelkezett.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)