Ők találták fel az internetet, de fel sem tűnt nekik – 55 év után szólaltak meg a mérnökök
1969 októberében két tudós mintegy 350 mérföldre egymástól leült a számítógép elé, és elküldte a világ első üzenetét.
Charley Kline és Bill Duvall lelkes huszonéves éves mérnökhallgatók voltak, akik a technológia egyik legambiciózusabb kísérletébe csöppentek bele – és innovációjukkal nem túlzás azt mondani, hogy megváltoztatták a világot.
Kline, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem 21 éves végzős hallgatója, és Duvall, a Stanford Kutatóintézet 29 éves rendszerprogramozója, egy amerikai védelmi minisztérium által finanszírozott projektben vettek részt. Most, 55 évvel később végre interjút adtak a BBC-nek az internet születésének napjáról.
Ők találták fel az internetet
A cél egy olyan hálózat létrehozása volt, amivel közvetlenül, telefonvonalak nélkül oszthatók meg adatok. A rendszer végül a „csomagkapcsolásnak” nevezett módszert használta, ami később a modern internet alapjává vált. Ez volt az első tesztje egy olyan technológiának, ami az emberi élet szinte minden területét megváltoztatta. De először is: be kellett jelentkezni.
A bejelentkezés napja
Kline az egyetem laborjában ült, felkészülve arra, hogy összekapcsolódjon Duvall-lal, aki Kaliforniában ült a számítógép előtt. Kline még a „L-O-G-I-N” szóig sem jutott el, mielőtt Duvall telefonon közölte vele, hogy a rendszere összeomlott. Az első „üzenet”, amit Kline 1969 októberi napján küldött Duvallnak, egyszerűen ennyi volt: „LO”. Egy órával később sikerült helyreállítaniuk a kapcsolatot. Ekkor még egyik férfi sem ismerte fel a pillanat jelentőségét. – Csak próbáltuk működésre bírni a gépet – mondta Kline.
Fél évszázad alatt az internet elképesztő utat járt be, mára pedig zsebbe elfér az egész világ. Uralja a figyelmünket, egyszerre tágítja és szűkíti a világunkat, és nem utolsósorban összeköt mindenkit mindenkivel. De nem volt ez mindig ilyen egyszerű.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
– Az első számítógépek körülbelül akkorák voltak, mintegy hűtőszekrény –mondta Kline a BBC-nek. Hozzá kell tenni, ezek akkori mércével kicsiknek számítottak. – Gyakorlatilag egy egész estés show-műsor hangtechnikai felszerelése benne volt. És még így is kisebb teljesítményű volt, mint a mostani Apple Watch processzora – teszi hozzá Duvall.
Így ment ki az első üzenet
Az interjúban az ikonikus első „LO” üzenet körülményei is szóba kerültek. – Amikor csatlakoztattál egy terminált a rendszerhez, semmi sem történt, amíg be nem gépeltél valamit. Ha egy programot akartál futtatni, először be kellett jelentkezned – a „login” szó beírásával –, ezt követően a rendszer elkérte a felhasználónevedet és a jelszavadat – mondta Kline.
A két mérnök telefonon tartotta a kapcsolatot egymással. Mikor Duvall begépelte az L betűt, Kline megkapta azt – majd kinyomtatták. Ezután leírta az O betűt, és az is átment. A G betűnél végül a rendszer összeomlott, így a két fiatal letette a telefont.
Míg akkor az átlagos kapcsolati sebesség 10 karakter/perc volt, addig a projektben használt rendszer akár az 5000 karakter/másodperc sebességet is képes volt elérni. Duval hamar rájött, hogy ez túl sok. Olyan volt ez, mintha tűzoltótömlővel akartak volna megtölteni egy poharat. Miután megvolt a hiba forrása, Kline körülbelül egy óráig dolgozott a rendszer újraépítésén.
Bár a napot sikeresen zárták, Kline és Duvall ekkor még nem tudták, hogy egy történelmi pillanat részesei. Ez csupán egy hosszabb fejlesztési folyamat egy része volt, amiről csak remélni tudták, hogy hatással lesz a jövőre.
Ma az internetet nem tudósok vagy a kormány irányítja, sokkal inkább a világ legnagyobb vállalatai uralják. – Az internetet már a mindennapi életünkben használjuk, nehéz elképzelni, hogy valaha ne legyen. Az egyik előnye annak, hogy a világháló nem kormányok által ellenőrzött, az, hogy születhetnek olyan új ötletek, mint például az online vásárlás, a banki ügyintézés, a videostreaming, a híroldalak, a közösségi média és sok más. Természetesen ezzel együtt a rosszindulatú tevékenységek célpontjává is vált.
Ezentúl csak így fogod használni a Google Chrome-ot: szuperhasznos trükköt mutatunk
A Google Chrome billentyűparancsok megkönnyítik a mindennapi internetezést.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary, Youtube.)
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- világvége