Íme, a kormány válasza: tényleg megszüntethetik a kismamák védettségét

Csak két dolog biztos: a védett kor marad, és segély helyett munka jár. A védettség tényleg megszűnhet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Nemzetgazdasági Minisztérium elkészítette a Munka Törvénykönyvének legújabb változatát, melyben szerepel a kismamák védettségének részbeni megszüntetése. A koncepcióból ugyanis az olvasható ki, hogy a védettség az eddigiekkel ellentétben nem a gyermek hároméves koráig tart majd, hanem rögtön megszűnik azután, hogy a kismama visszatér dolgozni.

A tervezet megszüntetné a felmondási tilalom intézményét, aminek a lényege, hogy a munkáltató csak a gyermek hároméves kora után egy hónappal mondhatott fel az anyának. Vagyis eddig biztosított volt az anya munkahelye három évig, kivéve, ha olyasmit csinált, ami a rendkívüli felmondást indokolta.

Rendkívüli felmondásra akkor kerülhet sor, ha a dolgozó szándékosan vagy súlyos gondatlanságból megszegi munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét, azaz tényleg csak rendkívül súlyos esetben.

A probléma, hogy a tervezetben az áll, hogy a rendes felmondással elbocsátott anyák felmondási ideje a gyermek gondozásának céljára kapott fizetés nélküli szabadság lejártát követő napon kezdődik - mutatott rá a Pénzcentrum.hu.

Ez annyit jelent, hogy ha az anya úgy dönt, hogy szülés után két hónappal visszatér munkahelyére, és a munkáltató nem akar már vele tovább együtt dolgozni, akkor a visszatérés után azonnal közölheti ezt vele, és az anyának egy hónap múlva távoznia is kell a cégtől.

Mivel a témában Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője meglehetősen homályos nyilatkozatot adott, így megkérdeztük a Kormányzati Kommunikációs Államtitkárságot, hogy mi a kormány álláspontja az ügyben. Különösen annak fényében, hogy a védett kor megszüntetéséről egyértelműen kijelentették, hogy nem lép életbe.

Csak néhány biztos pont van, a védettség nem az

Rossz hír a kismamáknak, hogy a kormány a védettséget egyáltalán nem tartja ennyire fontosnak. Mint válaszukban írták: a tervezetben "csak néhány biztos pont van", ilyen a védett kor intézménye, illetve az, hogy segély helyett az államnak inkább munkalehetőséget kell kínálnia az embereknek.

A válasz biztos pontként nem említi a védettséget, csupán Szijjártó Péter nyilatkozatát ismétli meg, miszerint a kormány "alapelvnek tekinti, hogy csak olyan megoldás születhet, amely a kisgyermekes anyák, a szülési szabadságról visszatérők és a munkanélküliek munkaerőpiacra való visszatérését segítik elő".

Kérdés, hogy az anyák visszatérését mennyire segíti elő, ha azonnal kirúghatják őket. Ha a kérdés anyagi részét nézzük, akkor a dolgozó anyáknak két évig jár a gyed, amely a fizetés 70%-a. Utána már csak a gyes jár, ami 28 500 forint.

A munkáltatók trükköztek eddig is

Ha az anya biztosra akar menni - és úgy gondolja, munkáltatója annyira nem elégedett a munkájával, hogy visszatérése után ne rúgja ki -, akkor a logikus lépés a részéről a jövőben az lesz, hogy kivárja a két évet az újbóli munkába állást illetően. Ezt teheti akkor is, ha a munkáltató az elbocsátás tényét a szülés után azonnal közli.

Kérdés, hogy a védettség valóban védte-e a kismamát? Dr. Sipos Márta munkajogász lapunknak elmondta, tapasztalatai szerint a munkáltatók nem küldték el a gyes lejártáig rendes felmondással a munkavállalót, és rendkívülivel sem. Jellemzőbb volt a közös megegyezéssel történő felmondás: a munkáltató olyan feltételeket támasztott - például a munkaidővel, a munkarenddel kapcsolatban -, amelyre a kismama mondott inkább nemet.

Hajszálnyi remény még van

A védettség megszüntetésére vonatkozó helyzet egyébként még változhat. Az érintett szakmai szervezetek ugyanis még öt napig, azaz augusztus 5-éig írhatják meg a kormánynak a módosítási javaslataikat.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt követően augusztus végéig lehetőség lesz arra, hogy lényegi párbeszédet folytassanak a témával kapcsolatban. Ezután következik a szokásos eljárási folyamat, vagyis a minisztérium a javaslatokat begyűjti, összesíti és feldolgozza, elkészíti javaslatát, amely keresztülmegy a közigazgatási egyeztetésen, majd ezt követően tárgyalja a kormány. Ezután alakítja ki a kormány a saját álláspontját, a végső döntés pedig az Országgyűlésé.

Ezt is szeretjük