Rákot okoz a szalámi!
Tisztában vagy vele, mit teszel minden este a családi asztalra? Ha nem, ideje megtudnod, mit tartalmaznak a legkedveltebb élelmiszerek!
A hús napjainkban is a korszerű, kiegyensúlyozott étrend része, vagyis táplálkozás-élettani szempontból az egyik legfontosabb alapanyag. De vajon minden esetben színtiszta hús az, amit a kosaradba teszel?
Milyen adalékanyagokkal találkozni az élelmiszerekben, és melyek azok, amelyek megengedettek? Utánajártunk.
Húsra márpedig szükség van
A hús értékes anyagai közül elsőként az esszenciális aminosavakat is tartalmazó fehérjét kell megemlíteni, amit a szervezet nem képes előállítani, ezért a táplálkozással kell biztosítani. Fontos továbbá a hús energia- és zsírtartalma - ami az állat fajtájától, korától, nemétől, tápláltsági állapotától, takarmányozásától és a húsrészektől függően változó -, valamint az, hogy A-vitamin, macin, B1-, B2- és B12-vitamin is található benne. A vörös húsok esetében a vastartalom jelentős, de foszfor, nátrium, kálium és magnézium is van bennük.
Adalékanyagok: jogszabály rendelkezik róluk
Az adalékanyagokat az élelmiszerek előállítása során adják a termékhez, felhasználásukat pedig szigorú jogi előírások szabályozzák.
Az adalékanyagok a termék tápanyag-összetételét, ízét, aromáját, illatát, színét és tartósságát befolyásolják. A legegyszerűbb adalékanyag a konyhasó - ízesít és tartósít -, de vannak a termékekben fűszerek, fehérjekészítmények, búzarostok, természetes antioxidánsok, emulgeátorok, ízfokozók, stabilizátorok, sűrítőanyagok és színezékek is.
A fűszerek használatának célja az ízkialakítás, de az egyes illóolaj-tartalmú növényeknek csíraölő hatása is lehet. A húsiparban használt fűszerek az ember egészségi állapotára kevésbé gyakorolnak hatást, de tény, hogy a bors, a paprika, a mustár és a gyömbér serkentik az emésztőenzimek elválasztását, ezáltal ízfokozó hatásúak.
A felhasznált konyhasó következtében a húskészítmények nátriumtartalma jelentős lehet, így a nátriumszegénységet igénylő étrendekben - szív- és érrendszeri megbetegedések, magas vérnyomás esetén - fogyasztásukat korlátozni kell.
A vértől az allergénekig: fehérjék, antioxidánsok, emulgeálók
A húsipar állati és növényi eredetű fehérjekészítményeket is használ a húsfehérje kiegészítéseként az állomány javítása céljából. Mivel a húsipari termékek így tehéntejfehérjét, bőrkét, vért és szójafehérjét tartalmaznak, rejtett formában allergén tulajdonságú anyagokat is találni bennük, amelyek potenciális veszélyforrást jelentenek a tejfehérje- és szójaallergiás fogyasztók számára.
A húsiparban használt antioxidánsok közül - amelyek gátolják a romlási folyamatokat - az aszkorbinsav, más néven C-vitamin -, a tokoferol - E-vitamin -, a laktátok, illetve a citromsav emelhető ki. Az emulgeáló sók javítják a víz- és zsírkötést a termékekben, így javítják a kész élelmiszerek állagát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A stabilizáló és sűrítőanyagok szerepe is ez - ebbe a csoportba tartoznak a keményítők, az algakivonat, az agar, a karragén, a szentjánoskenyérmag-liszt, a guar és a xantán.
Az olyan húsipari termékek tartósságát és jellegzetes színét, mint például a szalámik, a sonkák és a májasok, a nitrit vagy nitrites só - pác-só - felhasználásával fokozzák. Jó tudni azonban, hogy az így készült termékek gyakran, nagy mennyiségben fogyasztva hozzájárulhatnak a tumoros megbetegedések kialakulásához. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a nitrit gátolja a legjobban a halálos kimenetelű ételmérgezést okozó Clostridium botulinum baktérium kifejlődését.
Ha nincs kitéve, kérd az újságárustól!
A tartalomból:
- Hogyan lesz 152 900 helyett 114 675 forint a nyugdíj? - Egy helyzet, amelyben mindenki mossa kezeit
- Az őssejtkapszula színe és fonákja
- Egy teszt, sok meglepetés - gőzölős vasalók vizsgáztak
- Étterem-mustra - hol terem a jó étterem?
Független, megbízható, hasznos és érdekes
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- elmélet