7 helyesírási helyzet, ahol legtöbb magyar leblokkol
Te is?
Te tudod, hogyan kell helyesen írni a leggyakoribb kérdéses szavakat? Ha nem vagy biztos, segítünk!
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- Galambos Lajos házassága 22 év után válságban van - Ezért romlott meg a kapcsolatuk Boglárkával
- Kvíz! 8 ismert gyerekdal jogásznyelvre lefordítva: mennyit találsz el közülük?
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
Sok gyakorlással és még több olvasással fejleszthető a helyesírás, de még azoknak is akadhatnak kétségeik egy-egy szó megfelelő írásmódját illetően, akiknek általában nincs gondjuk ezzel. A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének helyesírási tanácsadó portálja azért van, hogy minden ilyen helyzetben a segítségedre legyen. Ismerd meg egy kicsit jobban!
Segítség a helyesíráshoz
A helyesírási tanácsadó portál könnyen kezelhető alkalmazásainak segítségével megkaphatod egy-egy szó vagy kifejezés lehetséges helyesen írt alakjait. Az alkalmazások úgy működnek, hogy a magyar helyesírás szabályainak szabálypontjait nyelvtechnológiai eszközökkel dolgozzák fel, és ezeknek alapján tesznek javaslatot a helyes írásmódra.
Helyes-e így?
A Helyes-e így? elnevezésű alkalmazás a szóközöket nem tartalmazó jelsorozatok létezését, illetve helyességét vizsgálja. Ez a helyesírás-ajánló nem csupán helyesírási, hanem nyelvhelyességi javaslatokat is képes nyújtani.
Külön vagy egybe?
Ha nem vagy biztos abban, hogy egy szó külön- vagy egybeírandó, a Külön vagy egybe alkalmazásba két vagy több, szóközzel elválasztott szót írhatsz be, majd a program a beírt szavakat különböző nyelvi szinteken elemzi, és ez alapján javaslatot tesz a helyes írásmódra.
Elválasztás
Az Elválasztás elnevezésű alkalmazás segítségével a szavak helyes szótagolását ellenőrizheted. A keresőmezőbe írt szóalakot az alkalmazás az összes lehetséges helyen elválasztja.
Dátumok
Ha nem vagy biztos egy dátum helyesírásában, válaszd a Dátumok alkalmazást, amely az évszám-hónap-nap formában beírt vagy egy sablonból kiválasztott dátumot a magyar helyesírás szabályai szerinti lehetséges alakokra alakítja át. Amellett, hogy a rendszer visszaadja a magyar helyesírás szerint írt dátumokat, azok toldalékos alakjaiból is feltünteti a leggyakrabban használtakat.
Számok
A Számok elnevezésű alkalmazás az általad beírt számjegyeket betűvel írt szavakká alakítja át. Ha például a 2011 számot gépeled be, erre az alkalmazás a kétezer-tizenegy, illetve a kettőezer-tizenegy lehetséges változatokat adja meg.
Névkereső
A Névkereső alkalmazás a tulajdonnevek helyesírásának ellenőrzését segíti. Mivel a rendszer jelenleg több mint kétszázezer, szótáraiban tárolt földrajzi és személynevet tartalmaz, nem lehetséges a köztük történő szabad keresés.
Ábécébe rendezés
Az Ábécébe rendezés eszköz az úgynevezett általános magyar betűrend szerint tetszőleges tételeket képes betűrendbe sorolni. Néhány előfeldolgozási lépést követően a klasszikus rendezési módszert alkalmazza: mindig két tételt hasonlít össze balról kezdve, betűnként.