Hanyag voltál a munkahelyeden? Durva kártérítést fizethetsz érte a jövőben!

Eddig nem volt magas az összeg. A jövőben az lehet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján már olvasható az a 78 oldalas dokumentum, amely a kormány terveit veszi sorra a munka világának átalakítását illetően.

A Magyar Munka Terv elnevezésű programba az eddig ismerteken felül számos új ötlet is került, az egyik legérdekesebb, hogy a jövőben emelnék a munkavállaló által fizetendő kártérítés mértékét.

A kártérítés jelenlegi összege gondatlanság esetén maximum a dolgozó havi átlagkeresetének a fele lehet - például ha a kár eléri a 100 ezer forintot, és a dolgozó átlagkeresete 50 ezer forint, akkor is csak 25 ezer forintot lehet követelni tőle -, a kormány szerint viszont ezt indokolatlan fenntartani.

A dokumentum alapján a jövőben "a munkavállaló köteles lenne megtéríteni mindazon kárt, amelyet ugyan előre látott, de gondatlan magatartásával annak bekövetkezését előidézett, illetve nem akadályozott meg".

A módosítást azzal magyarázzák, hogy a rendkívül alacsony összeg nem kellően ösztönöz a gondos eljárásra.

Ehelyett az előreláthatóság követelményéből kellene kiindulni a kormány szerint, és a munkavállalónak minden kárt meg kellene téríteni, amit gondatlanságból okozott.

Gondatlan károkozás, ha valaki hanyagul végzi a munkáját, például figyelmetlenül állítja be a gépet. Tudja, hogy baj lehet belőle, de bízik abban, hogy ez nem fog bekövetkezni, hiszen már többször csinált ilyet, és egyszer sem volt belőle probléma.

Könnyebb elbocsátás a kisvállalkozóknál

Nemcsak ebben változtatna a kormány, könnyítenének az elbocsátásokon is, és szintén az új Munka Törvénykönyvében szabályoznák, hogy a kis- és középvállalkozások - mint munkáltatók - esetében a munkaviszony megszüntetése kevésbé korlátozott legyen.

Ezt az indokolja a kormány szerint, hogy a jelenlegi szabályok nem értékelik a kis- és középvállalkozásoknál létrejövő munkaviszonyok bizalmi jellegét, összességében tehát azt, hogy a foglalkoztatás kockázata jóval jelentősebb e munkáltatóknál, mint a nagyvállalatoknál.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Szűkülne a védett munkavállalói kör is

Szűkítenék továbbá a védett munkavállalók körét is, mert a megfogalmazás szerint a magas képzettségű és jövedelmű, erős munkaerő-piaci pozícióval rendelkező - többnyire egyébként bizalmi jellegű munkakört betöltő - személyek tekintetében a védettség felesleges.

Ezt is szeretjük