Ezt írta magyar szeretőjének Frida Kahlo - A festőművész élete tele volt tragédiákkal
Frida Kahlo állandó szenvedése és fájdalmai ellenére képes volt kiteljesedni a művészetében.
Frida Kahlo festőművész Mexikó egyik legemblematikusabb közéleti szereplője volt a 20. században. A briliáns elmének tartott alkotó élete tele volt tragédiákkal. Állandó fájdalommal küzdött, valamint balesetek és magánéleti problémák is nyomasztották.
Frida Kahlónak magyar szeretője is volt
Frida Kahlo, teljes nevén Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón, 1907-ben született Mexikóváros egyik külvárosában, Coyoacánban. Apai nagyszülei saját állítása szerint magyarországi zsidók voltak, akik Németországba települtek, ám ez megdőlt, miután a családfájával foglalkozó kutatók nem találtak erre utaló nyomokat. Édesapja valójában egy protestáns ékszergyártó családból származott, édesanyja pedig spanyol-indián származású volt. A párnak négy lánya született, Frida volt a harmadik.
Hatéves korában járványos gyermekbénulással kezelték, ami miatt a jobb lába teljesen eldeformálódott. Hogy eltitkolja másságát, fiatal lányként előszeretettel öltözött férfinadrágokba és hosszú mexikói szoknyákba. Élete végéig a tehuana népviselet volt a kedvenc öltözete. Még csak 18 éves volt, amikor ismét tragédia érte: 1925-ben villamossal ütközött az a busz, amelyen Frida utazott. Az akkor tinédzser lány súlyos gerincsérüléseket szenvedett, eltört a kulcscsontja, két bordája, megrepedt a medencecsontja és egy vasrúd az egész testén átfúródott.
Áldás az átokban
Egy hónapot töltött kórházban, ahol begipszelve és kifeszítve kellett mozdulatlanul feküdnie, majd több hónapos otthoni fekvés következett. Az addig aktív, ambiciózus természetű lányt a fájdalmon túl az unalom is kínozta, ezért rövid idő után elhatározta, hogy festeni kezd. Az ágya fölé szerelt tükör segítségével készítette az első önarcképét, majd családtagjai, rokonai és barátai portréját is megfestette.
1928-ban csatlakozott egy a mexikói művészetet hirdető alkotók csoportjához. Ennek köszönhetően ismerkedett meg a kor egyik legismertebb mexikói festőjével, a huszonegy évvel idősebb Diego Riverával. Kahlo megmutatta neki a vásznait és megkérdezte tőle, hogy szerinte tehetséges-e, mire Rivera azt válaszolta, hogy teljes mértékben. A két művész között a találkozásuk után nem sokkal szenvedélyes szerelem szövődött.
Házasság és más tragédiák
Kahlo szüleit nem aggasztotta a korkülönbség, sőt, örültek, hogy az állandó kezelésre szoruló lányukat egy felelősségteljes, felnőtt emberre bízhatják. Nem mellesleg Rivera elég jómódú volt ahhoz, hogy egy életen át fizesse a lány ápolásával járó költségeket. 1929. augusztus 11-én házasodtak össze és éveken át idilli kapcsolatban éltek. Kahlo a házassága kezdetén sokáig nem festett, majd hamarosan kiderült, hogy gyermeket vár. Az orvosok azonban roncsolódott gerince miatt eltanácsolták attól, hogy kihordja a magzatot, majd az évek alatt többször is teherbe esett, ám ezek is vetéléssel vagy orvosilag javasolt abortusszal végződtek.
Rivera egyre többször csalta meg a feleségét, aki nagyon szenvedett férje hűtlensége miatt. Örök fájó pont volt Frida Kahlo életében, hogy házastársa saját testvérével, Cristinával is ágyba bújt. A pár két év után úgy döntött, hogy nyitott házasságban folytatják tovább. A festőnő férfiakkal és nőkkel is viszonyt folytatott, de mind közül a legmélyebb érzelmek Muray Miklós magyar fotóművészhez fűzték.
A magyar szerető
Muray Miklós 1931-ben találkozott Frida Kahlóval, amikor egy amerikai művészbarátját látogatta meg Mexikóban. A művészek között szinte azonnal szenvedélyes kapcsolat szövődött. A következő tíz évben hol Mexikóban, hol New Yorkban találkoztak, két találkozás között pedig leveleket küldtek egymásnak. „Nick, szeretlek ugy mint egy angyalt. Gyöngy virag vagy drágám. Soha nem foglak téged el felejteni soha, soha. Te vagy a tejes eletem. Remelem hogy soha est te el nem fogod felejteni" - írta Frida Kahlo magyarul, nem tökéletes helyesírással 1931-ben, első találkozásuk után nem sokkal.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A viszony alatt Kahlo egyre híresebbé vált, Párizsban és New Yorkban is akadtak gyűjtői. A második világháború éveiben elhivatottsággal támogatta a mexikói kultúrát, állapota azonban egyre romlott, súlyos gerincfájdalmakkal küzdött és újra acélfűzőt kellett viselnie. 1946-ban New Yorkban megműtötték, a műtét viszont nem segített az állapotán. 1950-ig hét újabb operációt hajtottak végre rajta, ennek ellenére kerekesszékbe került. Hatalmas trauma volt számára, amikor 1953-ban amputálták a jobb lábát. A műtét után depresszió gyötörte és több alkalommal önkezével próbált meg véget vetni az életének. 1954. július 12-én halt meg, tüdőembóliában.
Öröksége
Frida Kahlo állandó szenvedése és fájdalmai ellenére képes volt kiteljesedni a művészetében, amivel világszerte inspirálta az embereket. A művészek ihletet merítettek a munkáiból, egyedi öltözködési stílusával és ékszereivel a divattervezőket és az általános divatkultúrát is erőteljesen befolyásolta. Hírneve és népszerűsége halála után sem csökkent, napjainkban is a legnagyobb mexikói művészek közt tartják számon. Életéből 2002-ben készült film, Salma Hayek főszereplésével.
Így néz ki valójában Hófehérke gonosz mostohája - Uta von Ballenstedt grófnő létező személy volt
Walt Disney meséjének karakterét egy valós személyről mintázta. Ő Hófehérke mostohája!
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- magyar történelem