A világ 4 legveszélyesebb állata

Pillanatok alatt, észrevétlenül képesek ölni, ráadásul az áldozat gyakran fájdalmat sem érez. Ismerd meg a világ 4 legveszedelmesebb állatát!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A világ legveszedelmesebb állatai kapcsán a többségnek a félelmetes erejű, éles fogakkal rendelkező oroszlán vagy a hozzá hasonlóan veszélyes fehér cápa jut az eszébe.

Pedig sokszor nem kell ahhoz erő, sem pedig éles fogak, hogy egy állat pillanatok alatt képes legyen végzetesen megsebesíteni áldozatát - ráadásul úgy, hogy az előbb hal meg, minthogy felfogná a támadás tényét. Ismerd meg a világ legveszélyesebb élőlényeit!

Aprócska, de annál veszélyesebb: a maláriaszúnyog

A pestisért egy Yerina pestis nevezetű baktérium volt a felelős, a halálos álomkórt a cecelégy terjeszti, a világon ma a legtöbb áldozatot követelő malária terjedésében pedig a maláriaszúnyog játssza a főszerepet.

A maláriaszúnyog az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálható, lárvái édesvízben - nádasokban, vizesárkokban - fejlődnek. Közülük a nőstények a veszélyesek, amelyek a kifejlett emlősök vérét szívják - általuk jut az egyik emberről a másikra a fertőzés.
A maláriaszúnyogoknak alapvetően 430 faja ismert, de a maláriáért felelős Plasmodium nevű egysejtűt csupán 30-40 faj terjeszti. Ennek ellenére évente több százmillió maláriás fertőzést okoznak - a halálos áldozatok száma két-három millióra tehető.
A váltóláznak is nevezett malária elsősorban Ázsia és Afrika országaiban szedi áldozatait. A fertőzésnek a gyermekek vannak a leginkább kitéve, valamint azok, kiknek immunrendszere gyengébb az átlagosnál.

Elég egyetlen harapás: a kispikkelyű tajpán

A kígyók között a leghalálosabb méreggel az Ausztrália sivatagos területein őshonos kispikkelyű tajpán rendelkezik.

Az átlagosan közel két méter hosszú, barnás-sárgás árnyalatú kígyó rendszerint lyukakban és repedésekben keres menedéket, és elsősorban patkányokkal és kisebb emlősökkel táplálkozik. Mérge azonban ennél jóval erősebb: ötvenszer olyan hatékony, mint a csörgőkígyók többségének mérge, és több százszor erősebb a szintén veszedelmesnek tartott pápaszemes kobráénál. Egyetlen harapással ráadásul annyit juttat belőle az áldozatába, amely elegendő lenne száz ember vagy 250 ezer egér megöléséhez. Szerencsére azonban a kispikkelyű tajpán nem támad az emberre, ha azonban ez elő is fordul, ellenanyaggal hatástalanítható a mérge.

Évekig mérgező: az aranyos nyílméregbéka

A nyílméregbékafélék közé tartozó aranyos nyílméregbéka a 251 fajta közül a legveszedelmesebb. A kolumbiai esőerdőkben honos, nagyjából öt centiméteres egyed feltűnően sárga színe már messziről felhívja a ragadozók figyelmét a benne rejlő veszélyre.

Mérge, a bőrében raktározott neurotoxin halálos: gátolja az idegsejteket az ingerületátvitelben, melynek következtében az izmok összerándulnak és lebénulnak. Már két mikrogramm neurotoxin képes megölni egy embert vagy egy nagyobb állatot.
Az aranyos nyílméregbéka nevét a kolumbiai őslakos indiánokról kapta. Az indiánok a békát láng felett forgatják, majd a lecsöpögő méregben forgatják meg nyilaik hegyét: a mérgezett nyíl még egy év elteltével is halálos lehet.

Egy láthatatlan gyilkos: a kockamedúza

Szinte láthatatlan, testének több mint 97%-a víz, a kockamedúza mégis egyike a világ leghalálosabb állatainak: 1954 óta közel hatezer halálos áldozatot szedett. Az elsősorban Ausztrália és Ázsia partjainál élő állat testében található méreg pillanatok alatt blokkolja a szívet, az idegrendszert, és megtámadja a sejteket.

Csípése olyan mértékű fájdalommal jár, hogy az áldozat azonnal sokkos állapotba kerül, és az esetek többségében még azelőtt meghal, hogy kiúszhatna a partra.
A kockamedúza csípését szinte lehetetlen túlélni, hacsak az áldozat nem részesül azonnali kezelésben. A támadást követő 30 másodpercen belül még van esély megmenteni az embert, mégpedig azzal, ha ecettel kezelik a csípés helyét.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az ecetben található ecetsav semlegesíti a kockamedúza mérgét, amely ilyenkor még nem került be a véráramba. Tény azonban, hogy a fájdalom csillapításában ez mit sem segít.

Ezt is szeretjük