100 éven át senki sem tudta lefotózni a ritka állatot: most végre sikerült

Miután hallották a fekete párduc hírét, a biológusok kameracsapdákat helyeztek ki, majd hónapokon át vártak.

Fekete párduc
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több mint száz év után újra láttak fekete párducot, sikerült felvételeket is készíteni róla Kenyában - közölte a CNN-nel a San Diegó-i állatkert biológusa. Nick Pilfold elmondta, hogy, miután hallották a ritka ragadozó hírét, csapatával kameracsapdákat helyeztek ki a Laikipia megyei rezervátumba a párducpopuláció tanulmányozására, majd hónapokon át vártak és figyeltek.

Több kamerát tettek oda, ahonnan többen is jelentették, hogy látták a fekete párducot. - Néhány hónap alatt több kameránknak is sikerült felvételt készítenie róla - mondta Pilfold a kedd esti interjúban. A nőstény párduc teljesen fekete szőrzete a melanizmus, vagyis a festékanyag-felhalmozódást okozó génváltozat számlájára írható, az albinizmus ellentéte. 

A biológus elmondta, hogy ugyan napvilágnál tökéletesen feketének tűnik a nagymacska bundája, a kamerák éjszakai infravörös felvételein vöröses mintázat is kirajzolódik rajta. Bár többen jelentették, hogy láttak fekete párducot, ez az első igazolt felvétel egy 1909-es etiópiai megfigyelés óta. - Valószínű, hogy mindig éltek fekete párducok Kenyában, de ezt azóta nem sikerült jó minőségű felvételekkel igazolni - tette hozzá Pilfold.

A fekete párduc rendkívül ritka állat

A kenyai Daily Nation napilap szerint egyik fotósuk, Phoebe Okall 2013-ban fényképezett egyet ugyanazon a területen, de nem világos, hogy a kép akkoriban megjelent-e. A melanizmus a leopárdok nagyjából 11%-ánál jelentkezik, ám ezek az állatok többnyire Délkelet-Ázsiában élnek. Afrikában rendkívül ritka a fekete párduc.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A kutatók munkája az African Journal of Ecology című szaklap friss számában jelent meg. A Természetvédelmi Világszövetség - IUCN - vörös listáján a párduc vagy leopárd (Panthera pardus) a veszélyeztetett állatok között szerepel.

Kiemelt kép: Getty Images.

Éjjelente az erdőt járja a férfi, hogy képeket vetítsen a hegycsúcsokra

Egy üvöltő vadállat a szenvedély, az indulatok és a szívből jövő segélykiáltás szimbóluma. Julien Nonnont is megihlette a jelenség, de úgy gondolta, hogy egy egyszerű festmény nem adja vissza azt a felfokozottságot, amit egy ordító medve vagy farkas látványa sugall.

Éjjelente az erdőt járja a férfi, hogy képeket vetítsen a hegycsúcsokra

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük