Fejenként 50 ezer forintot kapnak a roma tanulók
Ha jól tanulnak, havi 3-5 ezer forintot kaphatnak pluszban.
Balog Zoltán társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár előző héten bejelentette, 10 milliárd forint értékben indulnak programok a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók és tanáraik megsegítésére. A programok két területre terjednek ki, az egyik a diákok, a másik pedig a tanárok, intézmények támogatása.
Az ösztöndíjprogramokról
Míg a 2010-es költségvetési évben 1,8 milliárd forint jutott az esélyegyenlőségi ösztöndíjprogram támogatására, addig a 2011-es költségvetési évben ez az összeg 2,5 milliárd forintra emelkedett.
A hátrányos helyzetű diákok a Wekerle Sándor Alapkezelő honlapján pályázhatnak az ösztöndíjprogramokra, melyekből három van: Út a középiskolába, Út az érettségihez, Út a szakmához.
Az ösztöndíjakra a védelembe vett, vagy hátrányos helyzetű, vagy halmozottan hátrányos helyzetű, vagy családba fogadott, vagy átmeneti nevelésbe vett, vagy ideiglenes hatállyal elhelyezett, vagy utógondozásban, illetve utógondozói ellátásban részesülő tanulók pályázhatnak választott mentortanárukkal együtt, oktatási intézményük közreműködésével.
Az diákok által megpályázható ösztöndíjak mértéke alprogramonként eltérő, havi 3500 forinttól 4500 forintig terjed. Ezért cserébe a diákoknak meg kell tartani tanulmányi átlagukat, felsőbb évfolyamba kell lépni, és hiányzásuk bizonyos óraszámot nem haladhat meg. Ha a tanuló mégis évismétlésre lesz kötelezett, a következő évben - mint évismétlő - már nem vehet részt a programban.
A tanárok támogatásáról
Nemcsak a diákok, az intézmények is részesülnek támogatásban. Az úgynevezett oktatási integrációs program nyolc éve indult, és összesen körülbelül 1650 közoktatási intézményt, 300 ezer gyermeket és tanulót, továbbá megközelítőleg 13 ezer pedagógust érint.
Az integrációs rendszerben részt vevő intézményekben dolgozó pedagógusok anyagi támogatását a helyi önkormányzatok azok után a közalkalmazottak után igényelhetik, akik a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek óvodai nevelésében, iskolai nevelésében és oktatásában vesznek részt.
Mint megtudtuk, az intézmények számára a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek számával arányosan nő az igényelhető kiegészítő illetmény. Például, ha egy iskolában a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek száma 5% és 20% között van, akkor a kiegészítő illetmény összege tanulónként legfeljebb 8500 forint lehet.
Ha egy iskolában az érintett tanulók létszáma meghaladja a 60%-ot, a kiegészítő illetmény 19 ezer forintra emelkedhet. A pedagógusok kiegészítő illetményének összegét az intézmény vezetője határozza meg, minimuma bruttó 5 ezer, maximuma 60 ezer forint.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A programban részt vevő, a halmozottan hátrányos helyzetű, roma tanulókkal közvetlenül dolgozó pegadógusok közül várhatóan 13 ezren részesülnek kiegészítő illetményben, eddig ekkora számú pedagógusi kör közvetlen támogatására nem volt lehetőség.