Ezzel árulod el magad, ha hazudsz!
Az ember képtelen irányítani a teste minden részét. Így számos mozdulat árulkodik arról is, ha valaki hazudik.
Hazudni azért nehéz, mert az agy tudatalatti része automatikusan, a verbális hazugságtól függetlenül működik, így aztán a testbeszéd elárulja az embert.
Ezért leplezheted le magad könnyen, bármilyen meggyőző is vagy, és bármilyen ritkán is hazudsz: amint belekezdesz a hazugságba, a tested ellentmondásos jeleket küld, és ebből a másik fél azonnal megérzi, hogy nem mondasz igazat.
A hazugság kimondásakor a tudatalattiból érkező energia olyan gesztusban nyilvánul meg, mely ellentmond az elhangzó szónak.
A hazugságnak azok a legkevésbé megbízható jelei, melyeknek az ember a leginkább ura, tehát például a szavak, mert ezeket igen jól be lehet tanulni. A gesztusok viszont automatikusan születnek, ezek fölött jóformán semmi hatalma nincs az embernek. Épp ezért a hazugság észlelésének a gesztusok a legmegbízhatóbb támpontjai, és ezekkel leplezheted le magad a legkönnyebben.
Árulkodó mikrogesztusok az arcon
A hazugság palástolásában minden testrésznél nagyobb szerep jut az arcnak. Ha hazudsz, mosollyal, biccentéssel, hunyorgással próbálod leplezni az igazságot, sajnos azonban a testjelek árulkodnak, és ettől diszharmónia alakul ki az arc üzenetei és a testi gesztusok között. Az arcra ugyanis - bár ez egyáltalán nem tudatosul - kiül minden érzelem.
Amikor azon igyekszel, hogy leplezd a hazugságot, és eszedbe villan egy gondolat, az a pillanat törtrészére megmutatkozik az arcon.
Persze lehet gyakorolni, vannak azonban olyan jelek, melyek fölött semmi hatalmad. Ha hazudsz, és a taglejtéseidet sikerül is akarattal elfojtanod, a mikrogesztusok attól még árulkodnak. Ilyen az arcizmok rándulása, a pupillák tágulása és szűkülése, a verejtékezés, az elpirulás, a percenkénti pislogás számának növekedése, valamint a hangszín esetleges megváltozása.
Kéz a nyak, a tarkó és a váll körül
Amikor gondterhelten megvakarod a nyakad vagy a tarkód, nagyon atavisztikus reakció jelentkezik: összerándulnak a nyakad és a hátad apró izmai, felborzolva a ma már nem létező nyak- és hátszőrzetet, hogy félelmetesebbnek mutatkozz. Így reagál a dühös kutya az ellenségesnek tűnő másik kutyára. Ettől bizsereg a tarkód, ha harag vagy félelem fog el, továbbá akkor, ha nem mondasz igazat, és attól tartasz, hogy erre fény derül - a bizsergés miatt érzel késztetést arra, hogy megdörzsöld vagy megvakard. Ha egy kérdésre válaszolva nem mondasz igazat, önkéntelenül is a nyakad, a vállad vagy a tarkód köré tévedhet a kezed. Ez pedig a másik szemében arra utal, hogy félelemmel tölt el a téma, amit szóba hozott.
A kéz-arc gesztusoknak adott körülmények között történő pontos értelmezése időt és precíz megfigyelést igényel. Akár a tarkóval és a nyakkal kapcsolatos gesztust alkalmazod, akár az arcodon látszik bármi furcsa, joggal feltételezhetik rólad, hogy negatív gondolatok járnak a fejedben, melyek azzal kapcsolatosak, hogy nem mondtál igazat.
Ha ismered a test azon jelzéseit, melyek hazugságra utalnak, másokat is könnyen leleplezhetsz. Kattints ide, és ismerj meg még több árulkodó jelet!
A szem megérintése - amolyan nőiesen
A száj eltakarása, a fül megérintése vagy a nyak vakargatása igen egyértelműen jelzik, ha valaki nem mond igazat. Ám ezen túl is számos árulkodó mozdulat létezik, mellyel azonnal leleplezheted magad. Ha egy gyerek például nem akar látni valamit, egy vagy két kézzel eltakarja a szemét. Ha egy felnőtt nem akar látni, a szemdörzsöléshez folyamodik. Ez a gesztus az agy igyekezete, hogy kirekessze a csalást, a kételyt vagy az undorító látványt, illetve, hogy ne kelljen a szemébe néznie annak, akinek az illető hazudik.
A férfiak általában erőteljesen dörgölik a szemüket, és, ha valóban nagy hazugságról van szó, gyakran félre is néznek. A nők - akik a tudományos vizsgálatok szerint is jobban hazudnak, mint a férfiak - ennél jóval ügyesebbek, de nem eléggé.
Nem dörgölik a szemüket, csupán könnyedén megérintik a szemük alját - mintha csak egy kis porszemet szeretnének eltávolítani a szemükből, vagy a szempillájukat igazítanák meg.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezt a mozdulatot nagyon nehéz kivédeni, és az ember észre sem veszi, hogy megtette - így aztán egyike a leginkább árulkodó jeleknek.
Cikkünk megírásában Barbara és Allen Peace A testbeszéd enciklopédiája című könyve segített.
OLVASD EL EZT IS!
- testbeszéd
- állásinterjú
Ezen a 7 másodpercen múlik a jövőd!
- kínos
- munkahely
A legvisszataszítóbb női tulajdonságok a férfiak szerint
- pénz
- jogok