Tandíj: "Időt akarnak csak nyerni" - Giró-Szász bejelentett
A kormányszóvivő szerint jövőre 55 ezer diák tanulhat ingyen. A diákok szerint időt akarnak nyerni.
Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke, Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője és Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter az elmúlt napokban kijelentette, a diákok hat követeléséből ötöt teljesített a kormány, már csak a hallgatói szerződés ügyében van vita, ezért nem is nagyon értik, miért tüntetnek. Ez a diákok szerint viszont nem igaz, épp ellenkezőleg, egyetlen esetben sem teljesítették követeléseiket.
A diákok a Hallgatói Hálózat Facebook-oldalán osztották meg álláspontjukat, melyben részletesen leírják, miért elégedetlenek.
"A diákok követelték a köz- és felsőoktatás átfogó reformját. Ami most zajlik, az nem reform, egy kétperces videoüzenet, az utána történő miniszteri kapkodás és a hirtelen elfogadott törvénymódosítás nem megoldás a felsőoktatás gondjaira" - szögezik le közleményükben.
A tanulók úgy vélik, nem oldódott meg a keretszámprobléma sem, épp ellenkezőleg, a keretszámok eltörlése további bizonytalanságot eredményez, mert nem látható, hogy egyes szakokon a tanulmányaikat hányan és milyen formában kezdhetik meg.
A diákok szerint az sem igaz, hogy eltörölték volna a keretszámokat, ehelyett az történik, hogy a kormány a ponthatárok meghatározásával fog dönteni a keretszámokról, így a rendszer nem felülről nyitott, hanem felülről irányított lesz.
Hasonló véleménnyel vannak a forráskivonás leállításáról és az elvonások kompenzálásáról is, amely szintén a követeléseik között szerepelt, ehhez képest viszont újabb forráskivonásokat jelentettek be, forrásbevonásról pedig szó sem esett.
Ez nem az, amit kértek, nagyon nem
A diákok követelték az egyetemi autonómia tiszteletben tartását is, melynek része a gazdasági döntésekbe való be nem avatkozás is. A tanulók azonban úgy vélik, hogy a kancellárok kinevezése az egyetemek élére, és rajtuk keresztül a kormány által vezérelt leépítések végrehajtása továbbra is az egyetemi autonómia megcsúfolása, így a kormány nem teljesítette ezt a követelésüket sem.
További követelés volt egy olyan rendszer kidolgozása, amely biztosítja, hogy a hátrányos helyzetű családokból is legyen esély bejutni a felsőoktatásba, ám ez szintén nem történt meg.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
"Amikor Balog Zoltán azt mondja, a tiltakozások mögött külső tényezők állnak, a hallgatók autonóm szerveződésének lehetőségét és jogosultságát vonja kétségbe. Amikor azt állítja, hogy a Hallgatói Hálózat képviselője azért ment el a tárgyalásra, hogy az meghiúsuljon, vádaskodik. A miniszter a hallgatók követeléseinek valódi figyelembevételére való hajlandóság nélkül ült le a tárgyalóasztalhoz. A kormányzati kommunikáció továbbra is leegyszerűsíti a helyzetet. Az elhangzott vállalások mögött garancia és koncepció sincs. Amíg a hallgatók követelései nem teljesülnek, a tiltakozásokat tovább folytatjuk" - szögezik le.
A diákok hat pontja
1. Követeljük a köz- és felsőoktatás átfogó reformját!
2. A keretszámokat állítsák vissza legalább a 2011-es szintre!
3. Állítsák le a forráskivonást, kompenzálják az elvonásokat!
4. Töröljék el a hallgatói szerződést!
5. Ne korlátozzák az egyetemi autonómiát!
6. Az átfogó reformnak biztosítania kell, hogy a hátrányos helyzetű családokból is legyen esély bejutni a felsőoktatásba.
55 ezer diák tanulhat ingyen
Giró-Szász András szerda délben bejelentette, 55 ezer diák tanulhat jövőre ingyen, a pontszámokat a szaktárca karácsonyig nyilvánosságra hozza. A pénzügyi finanszírozással kapcsolatban elmondta, legalább 24 milliárd forinttal több pénz jut jövőre a felsőoktatásba. Ebből 10 milliárdot tesz ki a kormányszóvivő szerint az adósságrendezés, 10 milliárdot az uniós önrész finanszírozása, a többi a PPP-konstrukció kiváltása.
Az eseményeket folyamatosan követő Kettős Mérce blog minderről azt írja: "A kormány által bejelentett intézkedések továbbra se megnyugtatóak. A PPP-konstrukciók és az EU-s pályázatok nem fordíthatók oktatásra, ezek beruházási, fejlesztési pénzek, ezzel a forráskivonás problémája nincs megoldva. A normatív támogatás így ebben a helyzetben 10 480 hallgatóra szól, míg az állam 55 ezer embert kíván felvenni. Ez az intézkedés nemhogy megoldja, hanem csődbe jutatja a magyar egyetemeket. És ha valaki túléli, az egyértelmű, a képzés színvonala csökken. A kormány rátolja a problémát az egyetemekre.
"Időt akarnak csak nyerni, mindenre azt mondják, hogy a minisztérium dönt majd" - fogalmazott a hvg.hu tudósítójának egy hallgató Giró-Szász András bejelentéséről az ELTE lágymányosi kampuszán. A pontszámrendszerrel kapcsolatban a HaHa egyik aktivistája azt mondta, a kormány fontolóra vette a hallgatók követeléseinek egyik pontját, ennek ellenere folytatják a tiltakozást. A bejelentest követően a diákok hallgatói fórumba kezdtek.
Update 1 - A HaHa reakciója
A Hallgatói Hálózat reagált a bejelentésre, közleményüket változtatás nélkül közöljük:
"A kormány mai bejelentése szerint a felsőoktatásban az állam által finanszírozottan felvehető hallgatók száma 2013-ban nem lehet kevesebb a tavalyi 55 ezernél, a pontszámokat ennek megfelelően fogják meghúzni. Értetlenül állunk a bejelentés előtt, hiszen pár napja a miniszterelnök eltörölte a keretszámokat, most pedig mégis a felvehető hallgatók számát állapították meg. A tényt, hogy a kormányzat végre a diákok követeléseinek teljesítése irányába indult el, üdvözöljük. Azonban a kormány továbbra sem tud garanciát adni az ígéretére, nem tudják megmondani, hogyan oszlanak majd el ezek a helyek az egyes szakok között. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy változatlanul úgy tűnik, a közgazdász és jogász képzésekre nem jut államilag támogatott hely.
Üdvözöljük a többszörösen előnytelen részösztöndíjas konstrukció eltörlését, azonban továbbra is követeljük, hogy a keretszámokat az érintettek bevonásával és egyetértésével határozzák meg. A beígért plusz 24 milliárdba beleszámítanak a PPP konstrukciók és az EU-s pályázatok, amelyek nem fordíthatók oktatásra, ezek beruházási, fejlesztési pénzek, ezzel a forráskivonás problémája nincs megoldva. A normatív támogatás ebben a helyzetben 10 480 hallgatóra szól, míg az állam 55 ezer embert kiván felvenni. Ugyanakkor a fenntartói, kutatási és hallgatói juttatások továbbra is szűkülnek. Ezek az intézkedések csődbe juttathatnak számos magyar egyetemet.
A Hallgatói Hálózat követeli, hogy a kapkodás és ködösítés helyett a kormány egyeztetéseken alapuló, átfogó reformmal javítsa a felsőoktatás helyzetét. A ma bejelentett új döntések kialakításában nem vettek részt az érintettek: se az oktatók, se a rektorok, se a diákok képviselőivel nem egyeztettek. Ne állítsák, hogy teljesítették a követeléseinket, mert ez számos ponton hazugság! A kizárólag Fehéroroszországban létező röghöz kötés eltörlésére továbbra sem mutatkozik kormányzati szándék. Nem látszik a forráskivonások leállításának, a hátrányos helyzetűek segítésének szándéka. Arra sincs garancia, hogy minden szakon lesznek államilag finanszírozott helyek. Így a ma bejelentett változtatások, ha meg is valósulnak majd, csak részsikert jelentenek számunkra.
A Hallgatói Hálózat ezért továbbra is sztrájkra, tiltakozásra hívja fel az érintetteket. Szerda délután a vidéki városok mellett Budapesten, az MTA előtt 4 órakor kezdődő, gimnazisták által szervezett tüntetésen és felvonuláson is részt veszünk."
OLVASD EL EZT IS!
- románia
- teszt
Kötelező lehet az AIDS-teszt a várandós nőknek
- külföld
- oszkó péter