Ezért nem vagy elég sikeres!
A sikertelenség okát sokszor a gyermekkorban kell keresni. Segítünk megtalálni az akadályokat.
A gyermekkor, a szülőkről alkotott kép, valamint a neveltetés nagy hatással van felnőttkori énedre, olyannyira, hogy a karrieredben való érvényesülést is befolyásolhatja.
Hiába dolgozol éjt nappallá téve, hiába igyekszel mindenben megfelelni a főnöködnek, hiába vagy pontos és precíz: ha önmagadat nem tudod érvényesíteni, mindez hiábavaló.
Ahhoz, hogy feljebb juthass a ranglétrán, és sikeres legyél, először meg kell tudnod, mi akadályoz az érvényesülésben, és azt hogyan küzdheted le. A következőkben megismerheted a leggyakoribb, gyerekkorból eredő akadályokat, és megoldásokkal is szolgálunk.
A mindenható szülő képe és hatása
Ha az egyik szülőd - esetleg mindkettő - igen erős személyiség, aki a szemedben valami nagy tettet vitt véghez, vagy különösen nehéz megpróbáltatásokat élt át, akkor könnyen képzelheted őt mindenhatónak, rendkívüli erejűnek. Ezáltal pedig hajlamos leszel arra, hogy idealizáld őt, és magadat is hozzá hasonlítsd.
Ugyancsak hatalmas erőt tulajdonítanak a gyerekek a rendkívüli tehetséggel megáldott szülőnek, akinek egy adott területen való kitűnő teljesítménye állandó viszonyítási pont, etalon lesz számukra.
Minél nagyobb hatalmat tulajdonított egy gyerek a szülőnek, minél inkább mindenhatónak képzelte, annál nehezebb lesz később kivonnia magát e tekintély hatása alól, és annál nehezebb lesz meglátnia a saját értékeit.
Hatalmaskodó, zsarnok szülő
Nyilvánvaló, hogy egy zsarnok, hatalmaskodó szülő óhatatlanul megnehezíti a tekintélytől való megszabadulást, azt, hogy ne félj tőle, különösképpen ne félj a büntetésétől. Persze nem a mai fejeddel kell olvasni ezeket a sorokat, hanem a gyerekkorival. Ahogy akkor, már csak a méretkülönbség okán is, sokkal nagyobbaknak láttad a szüleidet, mint amilyenek valójában voltak, sokkal nagyobb tekintélyt és hatalmat tulajdonítottál nekik, mint amivel valóban rendelkeztek. Egy nagyon sokat követelő, kemény szülő képe a felnőttkorban rávetülhet a felettesre, akihez éppen olyan félelemmel viszonyulhatsz, mint a szülőhöz.
A kötelességre, engedelmességre épülő nevelés
Ha a családodban és a neveltetésedben különösen erős volt a tekintély tisztelete és mindenek fölé helyezése, legyen az vallási, politikai, erkölcsi, hivatali vagy iskolai jellegű, és ennek a szüleid is alávetették magukat, akkor annál behatároltabb lesz a viszonyod a tekintéllyel. Az önkifejezésed ebben az esetben tudat alatt egyet jelent a fennálló rend megkérdőjelezésével. Ilyen körülmények között kicsit mindig gyermek maradsz, és, ha nemet mondanál, vagy csak felmerülne annak gondolata, az valódi lázadást jelentene. Ez ugyanis a tabuk áthágása lenne, a dolgok rendjének megváltoztatása.
Egy fájdalmas családi esemény
Ha egy egészen közeli hozzátartozódat - apát, anyát, testvért - nagy csapás, súlyos hátrány, betegség, baleset vagy halál ért, amikor még nagyon fiatal és érzékeny voltál, akkor az emiatt keletkezett bűntudatod nem engedheti, hogy felhőtlenül éld a magad életét.
Hiszen hogyan is élhetnél, mikor mások már nem élnek, vagy rosszul élnek?
Igen nehéz helyzet ez, hát még akkor, ha részben vagy egészben felelős is vagy ezért az eseményért, vagy azt képzeled, hogy az vagy. Egy családi csőd vagy nagy kudarc is előidézhet bűntudatot, megnehezítve, hogy törődj magaddal, esetleg annak árán is, hogy egyszer-egyszer ellentmondasz.
Engedd magad érvényesülni!
Ezek a gyermekkori tényezők okozzák felnőttkorban a folytonos lelkiismeret-furdalást, ha örömöt szerzel magadnak, ha gondolsz magadra, vagy, ha egész egyszerűen a felettesednek megmondod, hogy nem osztod a véleményét, mást akarsz, vagyis, ha érvényesíteni akarod önmagad. Így azonban sosem jutsz előre. A sikerhez az kell, hogy megszabadulj ezektől az akadályoktól.
Ismerd fel a félelmeidet!
Próbáld meg a lehető legvilágosabban, legpontosabban kideríteni, hogy mitől féltél gyerekkorodban, és mi az, amitől ma is félsz. Gondolkodj el rajta, hogy valójában féltél-e a szüleidtől vagy a büntetésüktől. Nem követeltek túl sokat?
Hogyan vélekedtek az eredményeidről, a gyengeségeidről? És milyenek voltak ők: elesettek, vagy sikerült érvényesülniük? Elég szeretetet kaptál tőlük?
A szorgalmas és tehetséges, mégis sikertelen emberek az esetek többségében azért nem képesek érvényesülni az életben, mert saját akaratukat képtelenek érvényre juttatni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nem tetszik, ahogy a főnököd kezel, vagy az, hogy folyton olyan feladatokkal lát el, melyek nem tartoznak a munkakörödbe, vagy már nem férnek bele az idődbe? Ne hagyd magad csak azért, mert félsz attól, hogy elveszíted a rokonszenvét, illetve attól, hogy ezért büntetés jár. Ha jogosan mondasz nemet, azzal csak előbbre lépsz az érvényesüléshez vezető úton, és tekintélyt szerzel magadnak.
Cikkünk megírásában Sarah Famery Hogyan mondjunk nemet? című könyve segített.
OLVASD EL EZT IS!
- testbeszéd
- állásinterjú
Ezen a 7 másodpercen múlik a jövőd!
- kínos
- munkahely
A legvisszataszítóbb női tulajdonságok a férfiak szerint
- pénz
- jogok