Csak így szabad fékezni az autóval esőben: sokan rosszul csinálják, pedig veszélyes

Esőben autózni veszélyesebb, mint gondolnád! A rossz fékezési technika könnyen balesethez vezethet. Tudod, hogyan kell helyesen csinálni?

Esőben fékezni
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az esős időjárás nemcsak csökkenti a látási viszonyokat, hanem jelentősen rontja az utak tapadását is. A nedves útfelületen megnő a fékút, és ha rosszul fékezel, könnyen megcsúszhatsz vagy akár ki is sodródhatsz. Sokan ösztönösen rosszul reagálnak vészhelyzetben, pedig a megfelelő technikával elkerülhetők a balesetek.

Így kell helyesen fékezni esős időben

Finoman nyomd a féket, ne taposd hirtelen! Hirtelen fékezéskor az autó könnyen megcsúszhat, főleg, ha a gumik nincsenek megfelelő állapotban. 

Esőben fékezni 1
Fotó: Tony Studio / Getty Images Hungary

Ha van ABS az autódban, nyomd határozottan a féket! Az ABS (blokkolásgátló rendszer) segít elkerülni a kerekek blokkolását és megtartja az irányíthatóságot. Ha vészfékezésre van szükség, nyomd le határozottan a fékpedált, és hagyd dolgozni a rendszert!

Régebbi autóknál, amelyek nem rendelkeznek ABS-szel, ne nyomd le egyből teljes erővel a féket! Inkább pumpáld  vagyis többször, gyors egymásutánban nyomd és engedd fel a pedált , hogy ne blokkoljanak a kerekek.

Használj motorféket is! Manuális váltós autóknál visszaváltással segítheted a lassulást. Így kisebb lesz a csúszásveszély, és az autó stabilabban marad a kanyarokban.

Mielőtt megvennéd az autót, ellenőrizd le a legnagyobb kárkalkulációs adatbázisban!

Pár percen belül megtudhatod a gyári felszereltséget, az átlagos kínálati árat és a kártörténeti adatokat!

Esős időben soha ne használj tempomatot, mert az megnehezítheti a gyors reakciót veszélyhelyzetben. Kerüld a hirtelen fékezéseket, kormánymozdulatokat és gázadást, mert ezek növelik a megcsúszás esélyét.

Útközben érdemes egy-egy fékpróbával felmérni a tapadást, természetesen ott, ahol nem okozunk ezzel balesetveszélyt. 

Az esős időben bekövetkező balesetek leggyakoribb oka a nem megfelelő fékezési technika és a túl nagy sebesség. Helyes fékezéssel csökkented a megcsúszás esélyét, rövidebb lesz a fékút és megőrzöd az irányíthatóságot is.

A biztonságos vezetéshez mindig tarts megfelelő követési távolságot, és ellenőrizd az abroncsaid állapotát is. A kopott gumik sokkal könnyebben vesztik el a tapadást, ami még egy tökéletes fékezési technika mellett is balesetet okozhat!

Biztonságos a téligumi az autón? Egy 100 forintos érmével ellenőrizheted

A gumik barázdamélységét egy egyszerű trükkel is leellenőrizheted, komoly baleseteket előzhetsz meg ezzel a minimális odafigyeléssel.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ismét Automotive Summit! 2025. május 21-én újra találkozik az autóipar krémje Budapesten, a MOL Campuson. Konferencia az autóipar jelenéről és jövőjéről, a legnagyobb vállalati vezetőkkel, döntéshozókkal, szakértőkkel. Ne maradjon le! - automotivesummit.hu

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük