10 meglepő tény Sztálinról: papnak tanult Tbilisziben, rajongott Chaplin filmjeiért
Sztálin ismeretlenebb oldala érdekes tényeket tartogat.
Az egykori Szovjetunió diktátorát, Joszif Visszarionovics Sztálint a világtörténelem legkegyetlenebb alakjainak egyikeként ismerjük, aki több millió ember haláláért volt felelős, tömegeket küldött kényszermunkatáborba, és kínoztatott halálra a 20. század első felében.
Személyéről legtöbbször történelmi kontextusban hallunk, ám az életéről további tények is tudottak, amelyeket érdemes megismerni. Érdekes például, hogy eredetileg nem politikai pályára készült, hanem vallásira, és amit kevesen sejtenének - rajongott a Chaplin-filmekért. Tíz meglepő tényt osztunk meg a diktátorról.
Meglepő tények Sztálinról
Papnak készült
1895-ben Sztálin édesanyja Tbiliszibe, papi iskolába küldte a fiát, ő azonban nem rajongott a vallási tanulmányokért, és nem is fejezte be ezt az iskolát. Már ebben az időben is Karl Marxot olvasott, és csatlakozott a helyi szocialistákhoz. Idővel ateista lett, és kiesett a papi szemináriumokról is.
Rajongott Chaplin filmjeiért
Sztálin imádta a filmeket. Kedvencei a Chaplin-filmek és az amerikai westernek voltak.
Náci táborban halt meg a legidősebb fia
Első házasságából született, Yakov nevű fia a Vörös Hadsereg katonája volt a második világháború alatt. Német fogságba került, majd egy náci koncentrációs táborban lelte halálát.
Leninnel lakott
Élete egy bizonyos szakaszában Sztálin Leninnel lakott. Az 1917-es októberi forradalom után Lenin, Lev Trockij és Sztálin az új bolsevik kormány élére került. Amikor 1918-ban a kormány Szentpétervárról Moszkvába költözött, a három befolyásos személy a Kremlben lakott együtt.
A neve jelentéssel bír
A diktátort csak 32 éves korától hívták Sztálinnak. Új neve annyit tesz: acélember. Életében több beceneve is volt, így a Koba is, amelyet Alexandr Kazbegi regényének, Az apagyilkosnak a hőse után kapott.
Megváltoztatta a születésnapját
Ugyan technikailag lehetetlen ilyet tenni, papíron ő mégis megváltoztatta a születési dátumát. A feljegyzések szerint eredetileg 1878. december 18-án vagy december 6-án született, ő azonban 1881. december 21-re módosította a dátumot, hogy összezavarja a cári tiszteket, és elhiteltelenítse a róla tartott dokumentációjukat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Retusáltatta a képeit
Sztálin már akkor "photoshoppoltatta" a képeit, amikor ez még nem volt divat. Rendkívül zavarták ugyanis az arcán lévő, gyermekkorában átvészelt himlőjéből maradt forradásnyomok.
Nobel-békedíjra jelölték
Hihetetlen, de kétszer is jelölték Nobel-békedíjra, ám egyszer sem nyerte el azt. Mindeközben aligha megérdemelt módon, de kétszer is az év embere lett a Time magazin szerint.
Meteorológusasszisztensként is tevékenykedett
A tbiliszi évek alatt a Tbiliszi Meteorológiai Obszervatóriumban dolgozott, ahol időjárási adatok jegyzése volt a feladata. Feljegyezte például, esett-e, vagy milyen a légnyomás.
Volt néhány dublőre
Tartott attól, hogy ha részt vesz egy-egy politikai találkozón, merénylet történhet ellene, ezért megbízta az Állambiztonsági Bizottságot, a KGB-t, hogy keressenek olyan embereket, akik megszólalásig hasonlítanak rá, hogy a későbbiekben észrevétlenül helyettesítsék őt egyes nyilvános megjelenések alkalmával.
(Képek: Getty Images.)
Íme egy Sztálin-dublőr
Felix Dadaev volt a leghitelesebb mása: korábbi cikkünkben elolvashatod, hogyan vált a diktátor dublőrévé.