Addig kell dolgozniuk, amíg el nem vetélnek

ENSZ-jelentés az észak-koreai brutalitásról

A táborokban nagyjából kétszázezer ember él.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Egyesült Nemzetek Szervezete februárban kiadott egy jelentést, amelyben az észak-koreai kritikus helyzet miatt a Nemzetközi Büntetőbíróság elé javasolja az ország ügyét. A táborokban nagyjából kétszázezer ember él, más források szerint 120 ezer.

A kommunista államban hatalmas méreteket öltenek az emberiség elleni bűncselekmények a politikai rendszer fenntartása érdekében. A jelentés arról szól, hogyan sértik meg az emberi jogokat az országban.

Élet a munkatáborokban

Az észak-koreai munkatáborokban mindennapos a kínzás, az éheztetés vagy a halálra dolgoztatás. Az ENSZ a jelentést őrök és foglyok beszámolói alapján készítette. Egy évvel ezelőtt például Szin Donghjok 23 éves raboskodása után írt könyvet a szenvedése és a szökése történetét.

Akárcsak a II. világháború alatti náci táborok, Észak-Koreában is a legtöbb embernek a biztos halált jelentik a munkatáborok, ahol hajnaltól sötétedésig kell dolgozniuk, sokszor a tábortól 20-25 kilométerrel arrébb lévő területeken. A kemény fizikai munka közben enni alig kapnak, így nem ritkán állati ürülékből szedik ki a hasznosítható élelmet. Emiatt rengetegen éhen halnak.

Embertelenül bánnak a nőkkel is

A táborba érkezett nőkön első lépésként egy terhességi tesztet végeznek el, aki pedig gyermeket vár, azt addig dolgoztatják és terhelik, amíg el nem vetél. Egy nő azért került egész családjával együtt a munkatáborba, mert állítólag pletykált az egyik barátjáról, akinek kapcsolata volt Kim Dzsong Illel, a korábbi diktátorral.

Ritka gyerekkori fotó az észak-koreai diktátorról

Nézegess képeket!

Elolvasom

A nő szülei nem bírták a megpróbáltatásokat, így az saját maga kényszerült anyját és apját koporsó nélkül eltemetni. A szülein kívül az asszony négy gyermekét veszítette el a táborban.

Egy őr arról beszélt, hogy a biztonságiak közül voltak olyanok, akik rendszeresen megerőszakolták, majd megölték a nőket. Utóbbiaknak az akció előtt meg kellett ásniuk a saját sírjukat. A szemtanúk elmondása alapján az is előfordult, hogy néhány szem rizs ellopása miatt bottal vertek halálra egy gyereket és az anyját, vagy egy nő kénytelen volt a csecsemőjét egy vödörbe fojtani.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egy évig vizsgálódott a bizottság

Az ENSZ egy évig vizsgálta Észak-Korea ügyét, miután 2013 márciusában az Emberi Jogi Tanács létrehozott egy bizottságot, ami megállapíthatja, hogy a bűnösök ellen nemzetközi bírósági eljárást lehessen indítani, ha elég bizonyíték összegyűlik. A bizottság a tanúkat Szöulban, Tokióban, Londonban és Washingtonban hallgatta meg.

A közel négyszáz oldalas jelentés szerint a súlyos éhezésnek, a haláleseteknek, a nők kényszerített abortuszának és minden elnyomásnak a több mint 60 éve az ország élén álló Kim család az oka. Kérdés, hogy mit lépnek az ügyben.

Kép forrása: flickr.com, Matt Paish.

Ezt is szeretjük