Ennyivel keresnél többet, ha a határon túl dolgoznál: itt érdemes munkát keresni!
Nem biztos, hogy Angliáig kell menned egy ígéretes munkalehetőségért.
Az Ipsos országos felmérést végzett a magyar fiatalok körében arról, hogy szívesen vállalnának-e külföldön munkát a magasabb jövedelem és életszínvonal reményében, vagy akár csak nyelvtanulás céljából. Több mint ötszáz, 15 és 25 év közötti fiatalt faggattak, akiknek mindössze 3%-a tett már próbát korábban az országhatáron túl, de valamivel több mint egyharmaduk vállalná a jövőben a kalandot.
Nagy részük főleg a vendéglátás területén próbálkozna, de népszerű a kereskedelem, a gyermekfelügyelet és az építőipar is a fiatalok körében.
A felmérésben részt vevők közül viszont legtöbben a közelben maradnának, nem szívesen hagynák el Európát. Bár a célországok között Anglia vezeti a rangsort, dobogós lett a szomszédos Ausztria is.
Ausztria: a magyar bér háromszorosa
2011-es év végi adatok szerint fél évvel az álláspiac megnyitása után Ausztriában közel 40 ezer magyar állampolgár dolgozott legálisan, ami körülbelül a duplája az egy évvel korábbi számnak.
Egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég felmérést végzett a piacnyitást követően a magyar munkavállalók körében, ahol a megkérdezettek 80%-a nyilatkozott úgy, hogy vállalna munkát nyugati szomszédunknál, 24%-uk pedig egyáltalán nem is jönne vissza Magyarországra.
A többség a bérelvárás kérdésére nettó 1000-1400 eurót jelölt meg, de voltak, akik csak ennek duplájáért hagynák el az otthonukat. Nagyjából jól lőtték be az elvárásokat, ugyanis az átlagkereset valóban havi 1500 euró körül van, ami a magyar nettó 400-500 eurós átlag háromszorosa.
A magyar vendégmunkások kereseteit 1000-2500 euró közé teszik attól függően, hogy valaki melyik területen milyen munkát vállal. Népszerű a szállodaipar és a vendéglátás, ahol egy szobalány havi bére 1200-1400 euró körüli, egy felszolgáló 1200 eurót, míg egy szakács akár 1300-2500 euró közötti összeget is megkereshet. Ráadásul a legtöbb helyen nem kell fizetned a szállásért, étkezésért, ezeket biztosítja a munkaadód.
Kiket keresnek?
Az EURES foglalkoztatási portál adatai szerint Ausztriában jelenleg közel 50 ezer állásajánlat várja a jelentkezőket, ebből több mint hétezer a vendéglátóiparban, 2600 az építőipar területén, és hasonló számban kínálnak pozíciókat a kereskedelemben is.
A legtöbb lehetőséget szezonális munka keretein belül hirdetik, de persze az elköteleződés hosszabb időszakra is elképzelhető. A téli szezon egyébként novembertől márciusig, a nyári májustól szeptember végéig tart: egy-egy szezonban pedig elvileg megspórolható annyi pénz, amiből hazatérve az ember megélhet az év hátralévő részében, de ha elégedettek a munkáddal, jó esélyed lehet arra, hogy szerződést kapj a következő szezonra is.
Mit kínál a szlovák piac?
A szlovák Munka-, Szociális és Családügyi Központ jelentése szerint az elmúlt időszakban megnőtt a külföldi vendégmunkások száma az országban. Legtöbben, négy és fél ezren ugyan Romániából jönnek, de a csehek és a lengyelek után a magyar vendégmunkások száma a legnagyobb.
A legtöbben, közel nyolcezren a fővárost célozzák, Pozsony után pedig a Nagyszombati járás a legnépszerűbb. Az EURES adatok szerint ugyanakkor csupán kétezer álláshely várja, hogy betöltsék, a munkanélküliség pedig nyolcéves rekordot döntött januárban, ami különösen a déli régiót, a magyar lakta területeket sújtja.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Emellett azért érdemes megjegyezni, hogy a magyarországi bruttó 797 eurós átlaghoz képest a szlovák átlagkereset bruttó 896 euró.
Persze, vannak olyan ágazatok, ahol nálunk fizetnek jobban: a papíripar, az ingatlanpiac vagy a bankszektor például jobban megbecsüli anyagiakban a dolgozóit Magyarországon, ám az egészségügyben nálunk harmadával kisebbek a fizetések. A szlovák építőipar 30, a textilipar pedig 23%-kal fizet jobban, mint a hazai.
OLVASD EL EZT IS!
- állami támogatás
- álláskeresés
Állást keresel? Közel 2 millió forinttal támogat az állam
- fizetés
- álláskeresés
5 állás, ahol havi 1 milliót is megkereshetsz
- munka
- külföld