Íme, Matolcsy sikere: ennyivel csökkentek a fizetések

Januárhoz képest csökkent a nettó átlagbér, a foglalkoztatás is mélyponton van.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentése szerint 2012 februárjában a bruttó átlagbér 216 ezer forint volt Magyarországon, a nettó pedig 140 ezer forint. A tavalyi év azonos időszakához képest az összeg nőtt - a nettó például 3,7%-kal -, az adat viszont csalóka: kimaradt ugyanis a számításból az infláció.

Ami érdekes, hogy még csak az áremelkedést sem kell behoznunk a képletbe ahhoz, hogy kiderüljön: a béremelkedés helyett a bércsökkenés lenne a megfelelőbb szó. Ennek megállapításához elég csak a 2012. januári adatokra pillantanunk.

Rosszabbul élünk, mint januárban

A KSH szerint 2012 első hónapjában a bruttó átlagkereset 219 ezer forint, a nettó pedig 141 600 forint volt. Januárhoz képest tehát a bruttó fizetések 3000 forinttal, a nettó átlagbérek pedig 1600 forinttal voltak kevesebbek - úgy, hogy februárban az infláció is meglehetősen magas volt, az áfa emelése miatt közelítette a 6%-ot. 

A csökkenő tendencia nem új, a tavalyi év elején ugyanez volt a jellemző: akkor szintén januárról februárra csökkentek az átlagkeresetek, márciusban viszont már felfelé ívelt az adat. A nettó átlagbér például 135 ezerről 144 ezer forintra nőtt - derül ki a statisztikából.

Fontos megjegyezni, hogy a családi adókedvezményt a most közölt adat nem veszi figyelembe. Ez akár több ezer forintos pluszt is jelenthet - ami viszont továbbra is sovány vigasz a munkavállalók közel felének.

Ők azok, akik nem nevelnek egy gyermeket sem. Matolcsy György velük szemben milliókat nyer saját adórendszerével.

Az adófizetők teremtettek munkahelyeket, nem a cégek

A statisztikából kiderül még az is, hogy míg a bérek csökkentek, addig az alkalmazásban állók száma februárban 1,1%-kal volt kevesebb, mint tavaly ugyanekkor, januárról februárra viszont a létszám 28 500-zal nőtt.

Ezt főleg saját magunknak köszönhetjük, hiszen a munkahelyeket nem a vállalkozások, hanem az állam hozta létre az adófizetők pénzéből.

Mélypont

A statisztika szerint a vállalkozásoknál dolgozók száma 2700 fővel csökkent, és nem volt ez másként a nonprofit szférában sem, ahol 800-zal dolgoztak kevesebben. A költségvetési szférában 32 ezerrel nőtt az alkalmazásban állók száma, amely így a nemzetgazdaság egészét tekintve elérte a 2 millió 610 ezer főt. Januárban az alkalmazásban állók száma 2 millió 582 ezer volt.

Rossz hír, hogy ilyen mélyen már rég voltunk, ennyire alacsony értéket az egész tavalyi évben nem mértek. 2011-ben a mélypont januárban volt, de még akkor is többen dolgoztak, mint 2012 első két hónapjában: az alkalmazásban állók száma akkor 2 millió 620 ezer volt.

Vannak szektorok, ahol közel félmilliót keresnek

A statisztikából kiderül, a legjobban fizető gazdasági ág továbbra is a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt - 440 700 forint -, ezt az információ és kommunikáció - 399 700 forint -, valamint az energiaipar követte - 338 700 forint.

Nem csak Schmitt Pál mondott le - Ez történt még idén

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az átlagbér a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás szektorban volt a legkevesebb - 140 200 forint -, az utolsók közé került emellett a humán-egészségügyi, szociális ellátás - 156 100 forint -, illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat - 157 100 forint.

Januárban egyébként elkezdték kifizetni az adóváltozások miatt kompenzációkat, bár a KSH adatai szerint a dolgozók közel fele ebből is kimaradt.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A hivatal közölte: 2012. január–februárban a költségvetésben a teljes munkaidősök mintegy 59%-a kapott pénzt - átlagosan 10 700 forintot -, a nonprofit szervezeteknél pedig az alkalmazásban állók mintegy 8%-a jutott kompenzációhoz.

Ezt is szeretjük