Egy hónap múlva lemondhat Schmitt Pál

Nem árulják el, mi tart ennyi ideig a vizsgálaton

Németországban nyolc nap alatt kiderítették, hogy plagizált a miniszter.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Schmitt Pál doktori disszertációját vizsgáló bizottság nem árulja el, miért tart több hétig annak megállapítása, hogy a köztársasági elnök plagizált-e, vagy sem. Ez irányú kérdésünkre a Semmelweis Egyetem csupán annyit közölt: türelmünket kéri, erre a kérdésre a választ legkésőbb március 28-án tudjuk meg, a bizottság ugyanis ezzel a határiővel vállalta a feladatot.

Ha a bizottság plagizálást állapít meg, és Schmitt úgy jár el, mint hasonló cipőben járó kollégái, akkor a bizottság döntése után, még aznap lemond.

A bizottság január 25-én állt fel, már akkor közölték, hogy két hónap múlva készül el a jelentés, várhatóan március 28-án. A hosszú határidő már csak annak fényében is érdekes, hogy Németországban egy kísértetiesen hasonló ügyben nem egészen nyolc nap alatt döntést tudott hozni az ottani bizottság.

Guttenberg lemondott

Németországban tavaly február 18-án robbant a botrány, ekkor hozta le több lap is, hogy a német védelmi miniszter doktori disszertációjában anélkül vett át több oldalt más szerzők műveiből, hogy ezt lábjegyzetben vagy a forrásmunkák jegyzékében feltüntette volna. A doktori mű - akárcsak Schmitt Pálé - summa cum laude minősítést kapott. Különbség, hogy míg a gyanú szerint Schmitt a 215 oldalas dolgozatból 180-at vett át ily módon, addig Guttenberg "csupán" a 475 oldalból 200-at.

A botrány után két nappal a bayreuthi egyetem, ahol Guttenberg 2007-ben doktorált, vizsgálatot kezdett a plágium gyanújának tisztázása érdekében - itthon a vizsgálatról csak hét nappal a botrány után kezdenek el beszélni -, és a bizottság nyolc nap múlva már be is jelentette, hogy vizsgálatuk alapján a miniszter doktori disszertációjában nem tett eleget az objektív tudományos előírásoknak.

Az idegen forrásmunkákból szó szerint vagy értelemszerűen a dolgozatába átemelt részeket nem tüntette fel lábjegyzetben, illetve a forrásművek jegyzékében, ez pedig a jogi előírások és a tudományos munkára vonatkozó alapelvek megsértését jelenti.

Képek! Ilyen volt, ilyen lett Schmitt Pál köztársasági elnök

Nézegess képeket!

Elolvasom

A miniszter néhány nappal a bejelentés után lemondott, bár nem a vizsgálat, hanem a külső nyomás hatására: uniópárti politikusok, kutatók kritizálták, kijelentve, hogy azok, akik ilyesmit tesznek, a tudomány terén örökre elintézték magukat.

Hogy Schmitt Pál is így tesz-e, ha kiderül, hogy plagizált, nem lehet tudni, és ezt várhatóan csak március végén tudjuk meg, a bizottság tagjai ugyanis ezzel a határidővel vállalták a munkát.

Ennek oka lehet, hogy Magyarországon ilyesmire még nem volt precedens, ráadásul egy 20 éves dolgozatról van szó, ekkor pedig más szabályok éltek, mint most. A Magyar Akkreditációs Bizottság elnöke egyébként a Népszavának úgy fogalmazott, a bizottság nem kirívóan hosszú, inkább "bőven elegendő" időt kapott arra, hogy alapos munkát végezzen.

Ezt is szeretjük