Így csalnak ki tőled pénzt egy e-maillel
Biztos, hogy a szolgáltatódnak adod meg a jelszavadat? Vigyázz az e-mailekkel!
Az internet és az e-mailezés sajnos nem csupán azt teszi lehetővé, hogy egyszerűen és ingyen tarthasd a kapcsolatot a barátaiddal és családtagjaiddal, akadnak, akik visszaélnek a névtelenül küldhető levelekkel.
Mivel a pénzügyeiket is egyre többen intézik a neten keresztül, egyesek megpróbálhatnak egy e-maillel hozzáférkőzni a bankszámlád adataihoz, vagy rávenni, hogy pénzt utalj nekik. Ismerd fel az intő jeleket!
Bizalmas adatok e-mailben
Fontos tudnod, hogy sem a bankod, sem bármelyik más szolgáltatód nem fogja a jelszavadat vagy más, bizalmas adatodat e-mailben elkérni. Még ha a levél látszólag hivatalos is - a cím tartalmazza a szolgáltatód nevét, és az aláírásban is szerepel a logó -, a bizalmas adatok kikérése gyanakvásra adhat okot, még akkor is, ha az e-mail küldője arra hivatkozik, hogy meg kell erősítened a regisztrációdat, vagy le kell cserélned a lejárt jelszavadat.
Ezeket a formai elemeket ugyanis nem olyan nehéz lemásolni, és az ily módon próbálkozók jól tudják, hogy az ezrével kiküldött levelek biztosan megtévesztenek majd néhány embert. Csakhogy ilyen esetekben az adataid nem a szolgáltatódhoz érkeznek, hanem egyenesen a csalókhoz, akik így már könnyedén leemelhetik a pénzedet a bankszámládról.
Ha ilyen levelet kapsz, minden esetben érdeklődj személyesen vagy telefonon a szolgáltatódnál, hogy valóban ők kérik-e az adatokat. Nagy valószínűséggel csalókkal állsz szemben, a szolgáltatód pedig majd megteszi a szükséges lépéseket.
Gyanús linkek
Sokkal kifinomultabb módszer, ha a csalók nemcsak az adott szolgáltató logóját lopják el és használják jogtalanul, de egy, az eredetihez nagyon hasonló weboldalt is létrehoznak, aminek a linkjét bele is teszik a levélbe. Ilyenkor a legtöbbször arra hivatkoznak, hogy ellenőrzik, él-e még az e-mail címed, vagy hogy az adataid frissítésére van szükség, és ezért kell belépned az oldalra.
Csakhogy a kamu weboldalon keresztül pontosan látják, milyen adatokat gépelsz be, így a felhasználónevedet és a jelszavadat is megszerezhetik egyetlen perc alatt.
Mindig légy nagyon óvatos, ha e-mailben elhelyezett linket követsz - ha a böngésződ biztonsági figyelmeztetést dob fel, azonnal zárd be az oldalt, de akkor is érdemes gyanakodnod, ha a weblap neve akár egy kicsit is eltér a korábban megszokott elnevezéstől, vagy ha a böngészősáv elején nem https://, hanem csak http:// szerepel.
Érdemes a beágyazott link helyett a megszokott, többször használt weboldalt előhívni, ha pedig kétségeid vannak, ilyen esetekben is telefonálj a szolgáltatódnak.
Ha nem emlékszel előzményre
Mindig gyanúsak az olyan e-mailek, amelyek azt a látszatot keltik, mintha korábban beszéltetek volna már, te azonban nem emlékszel sem a beszélgetésre, sem a feladó e-mail címére.
A csalók egyik legegyszerűbb, mégis gyakran hatásos módszere, hogy a levél tárgya elé egyszerűen, kézzel odaírják a RE: szócskát, emiatt pedig úgy tűnhet, mintha a te leveledre válaszolnának.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ez sokakban bizalmat ébreszt, és válaszolnak, még akkor is, ha nem tudják felidézni az előzményeket. A levelezés eleinte ártatlannak tűnhet, ám a bűnözőknek megvannak a trükkjei arra, hogyan csalják ki az adatokat abból, aki egyszer bekapta a horgot. A legjobb, ha egyáltalán nem válaszolsz azokra az e-mailekre, amelyek ismeretlen feladótól érkeznek, vagy olyan beszélgetésre hivatkoznak, amelyre te nem emlékszel.
OLVASD EL EZT IS!
- telefon
- segítség
3 szám, amit ments el a telefonodba
- vásárlás
- fogyasztóvédelem
Így kaphatod vissza a hibás termék árát: ide fordulj, ha becsaptak az üzletben
- munka
- számítógép