Ez már a kormány ingerküszöbét is elérte

Két embernek kellett hozzá meghalnia!

Drámai a helyzet a pszichiátriákon, kap pénzt a Merényi.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fővárosi Merényi Gusztáv Kórházban egyetlen hét leforgása alatt történt két rendkívüli haláleset újra felhívta a figyelmet a hazai pszichiátriai ellátás hiányosságaira.

Múlt héten a kórház zárt osztályán egy beteg agyonvert egy másikat - azzal a ráccsal, amit az ágyról tépett le. Rá pár napra pedig kiugrott egy ápolt a berácsozott ablakon.

A Merényi orvos igazgatója a Tényeknek adott interjújában azt mondta: mindenben megfeleltek az előírásoknak. A szabályoknak megfelelően volt orvos és ápoló a zárt osztályon, az ablakokon pedig eddig is voltak rácsok - de most teljesen berácsozzák őket, és megerősítik az ápolószemélyzetet is.

Felébredtek a döntéshozók 

A Merényi kórházban történt tragédiák kapcsán a Magyar Pszichiátriai Társaság is megszólalt, a testület szerint a kórház pszichiátriai központja a minimális követelményeknek sem felel meg. Az államtitkárság is reagált: azonnali intézkedésként 40 millió forintot különítenek el a részleg felújítására.

Rettentő sok a hiányosság

Zárt osztályra egyébként akkor vihetnek valakit, ha veszélyt jelent saját magára vagy a környezetére. Csakhogy a hazai zárt osztályok közül szinte egyik sem tekinthető valóban zárt osztálynak - állítja az egyik civil betegjogi szervezet képviselője. Vidor Eszter szerint az ide utalt betegeket folyamatosan figyelni kellene, ha máshogy nem megy, akkor videokamerás rendszerrel, és azonnal közbe kell avatkozni, ha bármi rendellenes történik.

- Közbe kellene, persze - mondja egy olyan ápolónő, aki az egyik Budapest melletti kórház pszichiátriáján dolgozik. - Ha elegen lennénk. De amíg egy orvos és egy ápoló jut 38-40 betegre, addig fizikai képtelenség mindenre figyelni. Mert amíg az egyik dühöngővel foglalkozom, a másikkal mi lesz?

A nővér azt mondja, a legtöbb helyen úgy oldják meg a problémát, hogy a több ágyas kórtermekben "szobafőnököt" választ az ápoló személyzet, aki besegít a munkájukba. De a felszereltség hiányosságain ez sem segít.

Ha egy ágyat szét lehet úgy szedni másodpercek alatt, hogy az ágyrácsot kivegyék, akkor az az ágy nem felel meg egy pszichiátriai osztályon. Ahogy nem lehet a kórteremben például semmilyen olyan tárgyat hagyni - egy szemetesvödröt sem -, amit adott esetben fegyverként használhat a dühöngő.

Az idősek vannak a legnagyobb veszélyben

- A pszichiátriákra bekerülő betegek jelentős része azonban nem a kórképe miatt kerül az osztályra - a demens, idős embereket gyakran utalják be ide jobb híján. Ők vannak a legjobban kitéve a valóban kezelésre szoruló, sokszor agresszív betegtársak rohamainak - mondja az ápolónő.

Az idős, demens betegek elkülönítésével a szakállamtitkárság is egyetért, de hosszú távú stratégia nem látszik arra nézve, hogy a pszichiátriai ellátás helyzete rendeződjön az országban. Az Országos Neurológiai és Pszichiátriai Intézet - az egykori Lipótmező - bezárása óta nagyon sok olyan pszichiátriai beteg él gyakorlatilag kezelés nélkül Magyarországon, aki - ha nem is ön- és közveszélyes - mindenképpen orvosi felügyeletre szorulna.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Fotók: MTI/Koszticsák Szilárd, Mihádák Zoltán

Ezt is szeretjük