Tökéletesen megőrzött dinoszauruszembriót találtak egy ősi tojásban - Döbbenetes fotó a 72 millió éves felfedezésről

Több mint tíz éve pihent egy múzeum tárolószekrényében, amikor ráeszméltek a jelentőségére.

Dinoszauruszembrió-felfedezés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Jó ideig senki nem vette észre, hogy a szekrényben csücsülő tojás segíthet megérteni a dinoszauruszok és a mai modern madarak közti rokonsági kapcsolatot.

Ahogy David Attenborough is fogalmazott a Dinoszauruszok: Az utolsó nap című dokumentumfilmjében, nem minden dinoszauruszfaj halt ki a 66 millió évvel ezelőtt bekövetkezett aszteroidabecsapódás után, hiszen napjaink madarai az akkori őslények leszármazottai.

Dinoszauruszembriót találtak egy ősi tojásban

2015-ben fedezték fel a tojásban megkövült embriót, amely a tudósok szerint egy oviraptosaurus lehetett. A faj példányai leginkább a ma élő struccra hasonlítottak. A szóban forgó dinoszaurusz a kréta időszakból származik, az életkorát közel 72 millió évre becsülték. 

Fotó: Wang Dongming/China News/Getty Images
Fotó: Wang Dongming/China News/Getty Images

A tojásra 2000-ben bukkantak rá a Shahe Industrial Parkban, Kínában, majd Nan’anba került át a Yingliang Stone Természettörténeti Múzeumba. Az embrió körülbelül 27 centiméter hosszúságú, és hamar el is keresztelték „Baby Yingliang”-nak. A tudósók azonban észrevettek valami különöset a fosszílián, ami még izgalmasabbá és jelentőségteljesebbé tette a felfedezést.

2021-ben az University of Birmingham és a China University of Geosciences a vizsgálataik során arra jutottak, hogy az embrió olyan madárszerű testtartást vesz fel a tojásban, ami egyértelműen a ma élő, modern szárnyasokra jellemző. 

Fotó: Lida Xing
Fotó: Lida Xing

- Ez a kicsiny dinoszaurusz úgy fest, mint egy tojásban gömbölyödő madárbébi, ami újabb bizonyítéka annak, hogy számos, a mai madarakra jellemző tulajdonság először több tízmillió évvel ezelőtti őseiknél alakult ki - nyilatkozta Steve Brusatte professzor, aki Edinburghból csatlakozott a kutatócsoporthoz. Azt is hozzátette, hogy ez az egyik legszebb fosszília, amit valaha látott. 

Melyik dinoszaurusz látható a képen? 8 kérdés a legnépszerűbb dinókról - Töltsd ki a tesztet!

Felismered a dinókat? Tedd próbára a tudásod!

Melyik dinoszaurusz látható a képen? 8 kérdés a legnépszerűbb dinókról

Kvíz!

Elolvasom

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

(Borítókép forrása: Getty Images Hungary; a cikkben szereplő képek forrása: Lida Xing, Wang Dongming/China News/Getty Images) 

Ezt is szeretjük