Földrengés és cunami: 150 ezer halott

Ezen a napon történt

2004-ben karácsonykor óriási szökőár pusztított az Indiai-óceán mentén.

2004. december 26. nem várt karácsonyi meglepetést hozott az Ázsia délkeleti, illetve déli részén, valamint az Afrika keleti részén élőknek.

Indonézia partvidékét olyan erős víz alatti földrengés rázta meg, amely cunami formájában óriási károkat okozott és rengeteg emberáldozatot követelt. Ez volt az egyik legmeghatározóbb katasztrófa az elmúlt 50 évben.

A cunami keletkezése

A szökőár vagy cunami japán eredetű kifejezés, aminek eredeti jelentése kikötői hullám, mégsem a békésen ringatózó hajók képe ugrik be elsőként a kifejezésről. Keletkezésének két módja lehet, az úgynevezett tengerrengés, ami legalább 6,5-ös erősségű víz alatti földrengést jelent, illetve vulkánkitörések és földcsuszamlások is kiválthatják a szökőárat. A tengerfenék mozgása ilyenkor gyűrű alakú hullámokat generál, amelyek körkörösen terjednek szét, és indulnak meg a szárazföld felé.

2004-ben egy 8,9-es erősségű földrengés okozta a károkat Indonézia partjainál. A tenger hullámzása és visszahúzódása, valamint a hangosan robajló víztömeg tipikus előjelként mutatta a várható eseményeket, ám ilyen gyors és ilyen mértékű pusztításra senki nem számított. A közel hat méter magas vízfal nagy sebességgel és iszonyatos erővel indult meg az Indiai-óceánon. A parthoz érve perceken belül elöntötte az utcákat és letarolt mindent, ami az útjába akadt, többek között az embereket is.

Elképesztő fotók! Az elmúlt évek legextrémebb időjárási jelenségei a világból

Nézegess képeket!

Elolvasom

Halálos áldozatok

A halálos áldozatok pontos száma nem ismert. Egyes források 150 ezerre, mások 300 ezerre becsülik azok számát, akik életüket vesztették menekülés közben vagy az árhullám utóhatásának következtében. De sajnos sokan, akik a pusztítást átvészelték, a rohamosan terjedő járványok miatt és a tiszta ivóvízforrások hiányában utóbb életüket vesztették.

A kolera és a tífusz terjedése mellett az éhezés veszélye is fennállt, amit a Világélelmezési Program oldott meg: 1,3 millió ember számára biztosítottak élelmiszersegélyt.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

December 26-át követően még 25 földrengést regisztráltak, átlagosan 5,5-ös erősséggel, illetve több nagyobb erejű utórengés is volt, amelyek következtében szintén sokan meghaltak.

Környezetszennyezés

A környezetszennyezésnek nagy szerepe van az időjárási szélsőségek kialakulásában. Ha nem teszünk ellene, egy több katasztrófahelyzet alakul majd ki. Szakértőnk elárulja, hogyan lehetsz a hétköznapokban környezettudatos!

Megelőzhető lett volna?

A túlélők beszámolója alapján minden annyira váratlanul történt, hogy nem volt idejük cselekvésre. Mindenki kapaszkodott, amibe tudott - ha tudott -, hogy túlélje a víz hömpölygését. Azok, akik nem közvetlen a parton éltek, nagyobb szerencsével tudtak a házak tetejére menekülni az ár elől. Ám mindez csak a jéghegy csúcsának bizonyult: amikor a víz elkezdett visszahúzódni, mintegy örvényszerűen szívta magával az embereket, valamint a sodródó törmeléket. Sokan ekkor sérültek meg, mert nem tudták kivédeni a törmelék közeledését.

A szomorú az egészben az, hogy a katasztrófa feleslegesen követelt emberáldozatokat. A földrengés rögzítése és szárazföldi pusztítása között két óra is eltelt, ennyi idő alatt bőven lett volna idő mindenkit figyelmeztetni a közelgő veszélyre. Azonban a szakértők és a hatóságok nem vették elég komolyan a veszélyt, ezért nem kezdték meg a partvidéki szakaszok evakuálását. Mindez talán annak is köszönhető, hogy szökőárfigyelő szolgálat híján nem tudták felbecsülni, milyen mértékű katasztrófára számolhatnak. A tragédia után pótolták az ebbéli hiányosságokat.

Fotó: wikipedia.org, Tsunami 2004 szócikk, Rdsmith; 4opticstalk.com

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük