Nem tudni, miért került 600 magyar sírra ilyen fejfa: a rejtélyes csónakos temető

A különleges temetőben csónakfejfák sorakoznak.

Csónakos temető
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szabolcs megyében, Szatmárcsekén van egy különös temető, melyet csónakos temetőként szoktak emlegetni. Nevét arról a hatszáz különleges fejfáról kapta, melyek réges-régi síroknál sorakoznak.

A fejfák fából faragottak, és valódi csónakokat formáznak. Azt azonban, miért került a sírokra ilyen rendhagyó fejfa, senki sem tudja. Csak találgatások vannak, milyen szerepe lehetett a holtak búcsúztatásában a rendhagyó megoldásnak.

A csónakos temető és más különleges hazai temetők

A csónakos mellett mutatunk még három másik hazai, különleges temetőt kőszív alakú fejfákkal, turbánokkal és színpompás síremlékekkel.

A csónakos temető mára valóságos látványosságnak számít a kirándulók körében.
Fotó: indafoto.hu/pr3projekt
A különleges fejfák, melyeket az 1700-as évek végéről való feljegyzések szerint Korpás István fafaragó mester készített, az egyik feltételezés szerint praktikus okból kerültek a holtak fölé.
Fotó: indafoto.hu/Elvira
A temető ezen része akkor keletkezhetett, amikor a terület környékét árvíz árasztotta el, így csak csónakkal lehetett megközelíteni.
Fotó: indafoto.hu/hmika
Az elhunytakat is csónakokban hozhatták a temetőbe, és ezekből a csónakokból lett később a fejfa.
Fotó: indafoto.hu/Tircsi Ani
Az ősi ugor csónakos temetkezés utolsó emlékeként is magyarázzák a különleges fejfákat.
Fotó: indafoto.hu/Antalmarta
Debrecentől pár órára, Szaploncán is találni egy érdekes temetőt: ott színpompás síremlékek sorakoznak, melyek nemcsak látványuk, de a rájuk írt vicces sorok miatt is érdekesek.
Fotó: indafoto.hu/H1N1
Szaplonca régi lakói temetkeztek így, mint mondják. Régen románok és ruszinok lakta település volt, mára szinte egészében románok lakta településsé lett. A temetőt a világ legvidámabb temetőjeként emlegetik, és Európa egyik legértékesebbjeként is egyúttal.
Fotó: indafoto.hu/H1N1
Balatonudvariban a Kőszívek sírkertjében szív alakú sírköveket látni. A temető ma már védett terület. Hogy miért és hogyan kerültek ide szív alakú síremlékek, azt szomorú legenda magyarázza.
Fotó: indafoto.hu/lászló lovag
A legenda szerint egy szép, szőke lány élhetett Balatonudvariban egykor, aki apjával halászni ment, de egy vihar közepette odavesztek a tavon. Az első szív síremléket a lány bánatos vőlegénye faraghatta ki gyászában. Példáját követve készítettek később mások is ilyen síremléket.
Fotó: indafoto.hu/lászló lovag
Ezeknek az oszlopos síremlékeknek a tetejére kőből faragott turbán került. Az egykori török uralom emlékét őrző Török temetőben sorakoznak ilyenek. A temető Budapesten, a Döbrentei tér felett, a Buzogány-torony alatt helyezkedik el.
Fotó: indafoto.hu/Elvira
Pár évtizede a vár alatt sokkal több turbános sír sorakozott. A régi török temetői területek az elmúlt évszázadok, építkezések, átalakítások során komoly csorbát szenvedtek. Ez még azt tudván is sajnálatos dolog, hogy a törökök megszállták egykor az országot, hiszen egyrészt ez kegyeletsértésnek nevezhető, másrészt a történelem egy fizikai emlékét érte kár.
Fotó: indafoto.hu/Elvira

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük