Így kerültünk Pakisztánnal egy szintre
Kockázatos adósok vagyunk, Pakisztánnal együtt. Előttünk Írország, utánunk Spanyolország.
A világ tíz legkockázatosabb államadósa közül Magyarország a kilencedik helyre került. Az első tízben olyan országok szerepelnek, mint Venezuela vagy Pakisztán.
A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision kedden közölte: a listát Ciprus vezeti, a második helyen a szintén euróövezeti tag Portugália áll. Őket követi Pakisztán, Argentína, Ukrajna és Venezuela, majd Írország és Egyiptom következik. Magyarország a kilencedik helyen áll, csakúgy, mint a tavalyi negyedik negyedévi listán. A legkockázatosabb tízes mezőnyt Spanyolország zárja, aki új a listán, változás még, hogy Görögország kikerült a körből.
Magyarország először 2010 utolsó negyedévben szerepelt - akkori CDS-árazása alapján - a tíz legkockázatosabb szuverén adós listáján, amelyről a tavalyi első negyedéves CMA-összesítésben lekerült, majd a tavalyi harmadik negyedévi összesítésben ismét visszakerült, és azóta ebben a csoportban van.
A CDS-tranzakciók árazásai jelzik, hogy a piac mennyire tartja kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak. Minél magasabb az aktuális CDS-díjszabás, annál nagyobbnak tekintik a piaci szereplők az érintett szuverén vagy cégadós törlesztésképtelenné válásának halmozott távlati rizikóját.
A világ legbiztonságosabb államadósa törlesztéskockázati szempontból változatlanul Norvégia, mindössze 22,5 bázispontos negyedévzáró CDS-díjszabással, utána az Egyesült Államok és Svájc következik, 30,0, illetve 41,1 bázisponttal. Rajtuk kívül a legjobb tízes csoportban van még Svédország, Hongkong, Nagy-Britannia, Finnország, Ausztrália, Chile és Németország.
Nézd meg képeinket a kilenc legkockázatosabb országáról.
Képek a bóvli országokról
Nemcsak kockázatosak, bóvlik is vagyunk. Hogy mely országokkal együtt? Cikkünkből az is kiderül.