Szebb lesz a csillaghullás, mint augusztusban: ezért kémleld ma este az eget
Decemberben is akad lehetőség rácsodálkozni az esti égbolt világára.


- Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben
- Bajban lesz, aki felújít vagy építkezik 2023-ban: erre sokan nem is gondolnak, pedig kellene
- Melyik folyó mellett van Barcs? 8 fogós kérdés Magyarország földrajzáról
- Fejezd be a régi mondást: a hazug embert hamarabb...
- Lovas Rozi ritkán látott férjével: János ilyen jóképű pasi
Míg az augusztusi meteorraj során kellemes, nyári éjszakákon lehet elveszni a csillagok parádéjában, addig a decemberi csillaghulláskor jellemzően hideg, csípős az idő, ezért kevesebben vállalkoznak az ég kémlelésére. Pedig tiszta időben megéri alaposan felöltözve, egy bögre forró teával kisétálni a kertbe vagy a ház elé.
A Geminidák ugyanis már megérkeztek, december 7. és 17. között csodálhatjuk meg őket. Ennek a meteorrajnak köszönhetően sokkal több és intenzívebb csillaghullást lehet tapasztalni, mint a közkedvelt Perseidák augusztusi érkezésekor.

Hullócsillagok decemberben
A csillaghullás tetőzése ma és holnap, vagyis december 13-án és 14-én esedékes, ekkor óránként 120-140 meteor észlelhető. Természetesen ennyi meteort senki nem képes ténylegesen észrevenni, mivel eleve a Holdnak köszönhető természetes fényszennyezés miatt is kiesnek a halványabb fényű meteorok - nem beszélve az egyéb fényszennyezésről.
December 22-23-án is megéri felkukkantani az égre, az impozáns látványt nyújtó csökkenő fázisú Hold mellett a Mars bolygó is látszódni fog. Pár nappal később, 27-28-án pedig a Szaturnusz mellett a növekvő fázisú Hold figyelhető meg.
Így születnek a csillagok
Nem véletlen, hogy annyi csillagképet meg lehet egymástól különböztetni, mivel a csillagok többnyire csoportosan keletkeznek.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!

- űrkutatás
- tudomány
Találtak valamit a világűrben, amire a kutatók sem tudják a magyarázatot

- űrkutatás
- tudomány