Ilyen az, amikor egy csillag fekete lyukká alakul: különleges felvételek az űrből

A Hubble-űrtávcső rögzítette az érdekes jelenséget az űrben.

Csillag fekete lyukká alakult
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Volt idő, amikor az emberiség még csak álmélkodva nézte a távol ragyogó csillagokat. Napjainkra elképesztő ugráson van túl a tudomány, amikor is folyamatosan keringő megfigyelőegységek küldik az információkat a Földre az űrkutatóknak, lehetővé téve, hogy olyan fantasztikus események tanúi lehessünk, mint egy csillag fekete lyukká alakulása.

A Hubble-űrteleszkóp rögzített egy ilyen kivételes eseményt. A csillagok léte rendszerint egy robbanással végződik, és szupernóvává alakulnak, de ebben az esetben valami egész más történt. A szóban forgó csillag nem felrobbant, hanem fekete lyukká alakult.

Így lett a csillagból fekete lyuk

A fantasztikus átváltozás, ahogy az Ohiói Állami Egyetem kutatói közzétették, egy 22 millió fényévnyire található galaxisban volt, melynek neve Tűzijáték-galaxis. A csillagról, az N6946-BH1-ről űrbéli és grafikai képek következnek.

Először is érdemes tisztázni a fekete lyuk fogalmát. A téridő olyan tartományáról van szó, ahol annyira erős a gravitáció, hogy még a fény sem képes távozni.
A Hubble űrteleszkóp, mely rögzítette az eseményt.
A Hubble felvételein jól látszik, hogy a csillag, ami korábban ott volt, eltűnt. 2009-ben kezdett gyengülni, és pár éven belül véget ért űrbéli pályafutása csillagként.
Ezen a képen látható a folyamat kezdete. Balra a csillag, jobbra az átalakulás első fázisa látható.
A második fázis grafikai képe. Ami ezzel a csillaggal történt, az viszonylag ritka, körülbelül a csillagok 30%-ával esik meg.
A negyedik fázis. Mivel a kutatók ezúttal szemtanúi voltak egy csillag robbanás nélküli megszűnésének, mely nem hagyott szupernóvát maga után, úgy hiszik, a fekete lyukak keletkezésének egy formájára kaptak bizonyítékot.
A fekete lyukak létezésére először az 1700-as években tett felvetést John Mitchell csillagász. Ő Newton gravitációs elméletére alapozta a létezésüket.
A fekete lyuk elnevezés sokkal ezután, először 1967-ben egy konferencián hangzott el John Archibald Wheelertől, de nem tudni, kitől származik: neki egy meg nem nevezett illető javasolta.
2019 áprilisában tették közzé ezt az első fényképet egy fekete lyuk árnyékáról. A képet az Eseményhorizont Távcsővel készítették.
Fotó: ESO

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Képek: NASA; Wikimedia Commons; Getty Images.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük