Így vernek át új módszerekkel a csalók Valentin-napon - Erre mindenkinek oda kell figyelni
A közelgő Valentin-nap a szerelem ünnepe. A csalók pedig már a tárkeresőkön is jelen vannak, hogy kicsikarják a szerelemre vágyók pénzét.
Az online társkeresés mára az egész világot meghódította, ugyanakkor sok csaló is megjelent ezeken a felületeken, akik a felhasználók romantikus érzelmeit használják ki a megtévesztésre, és csalnak ki tőlük tetemes összegeket. Előfordul az is, hogy kriptovalutát használnak bűnös tevékenységeik során.
Az iparág vezető platformjai, így a Binance is, szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be ezek megfékezésére, miközben a saját felhasználóikat igyekeznek tájékoztatni a rájuk leselkedő veszélyekről. A Binance a való életből vett példákon keresztül mutatja be a leggyakoribb csalási formákat, amelyeknek különösen a szerelmüket kereső emberek vannak kitéve.
Nem csak a szívedet lopják el
A digitális világban új formái alakultak ki a társkeresésnek. Milliók veszik igénybe világszerte a társkereső alkalmazások szolgáltatásait, amelyek valóban számos sikertörténetet tudnak felmutatni - mindazonáltal platformot biztosítanak a csalók számára is.
Honnan lehet felismerni a romantikus csalást?
Az online társkeresésre szakosodott csalások esetében, amelyekre romantikus csalásként is szokás hivatkozni, a bűnözők úgy állítják be magukat, mintha romantikus érzelmeket táplálnának a kiszemelt áldozatuk iránt. Kifinomult módszereket alkalmaznak a behálózásra, kihasználva a társkereső érzelmi kiszolgáltatottságát, sérülékenységeit. Tigran Gambaryan, a Binance pénzügyi bűncselekmények felderítéséért felelős vezetője így írja le a csalók módszereit:
- Képzeljünk el valakit, aki mélyen meg van győződve arról, hogy egy társkereső alkalmazásban vagy a közösségi médiában rátalált élete szerelmére. A csalók hátborzongató pontossággal tudják, mit várnak el ilyen esetekben az emberek, ezzel tüzelve az érzelmeiket és bátorítva őket a cselekvésre. Úgy képesek alakítani a beszélgetések menetét, hogy magukat a felhasználó ideális párjaként tüntethessék fel. Épp azokért a dolgokért fognak lelkesedni, mint amikért a reményeikben megerősített áldozatok. Ha megosztják a gondolataikat arról, milyen kapcsolatban hisznek, milyen közös jövőt tudnának elképzelni kettejük számára, a csalók ezeket is minden további nélkül visszhangozni fogják, és elkötelezettnek fognak mutatkozni egy tartós kapcsolat iránt. Hihetetlen precizitással képesek olvasni az áldozatuk gondolataiban, ismerik a vágyaikat. Saját tapasztalataim mondatják velem, hogy a módszereik sok tekintetben nagyon hasonlóak. Ezek lényegében ugyanazok a manipulatív módszerek, amelyekkel a csalók más esetekben is a felhasználó pénzére szeretnék rátenni a kezüket. A taktikájuk lényegében mindig ugyanaz: előbb bizalmat, érzelmi kapcsolatot építenek ki az áldozatukkal, majd ezt kihasználva érik el a céljaikat - mondja Gambaryan.
Az elbűvölő megjelenésű és lebilincselő modorú beszélgetőtárs valójában egy hamis profil, amely egy csalót takar. Az ilyen csalók mesterei a megtévesztésnek, és fokozatosan építik ki a bizalmat az áldozatukkal, a legvégén azonban mindig a pénz vagy az érzékeny információ megszerzése a céljuk.
A romantikus csalások száma a világon mindenhol ugrásszerűen megnövekedett: a 2023. évi Norton Cyber Safety Insight Reportban közzétett felmérésben négy felnőtt közül egy számolt be arról, hogy áldozatává vált efféle csalásoknak. Csak az Egyesült Államokban, és csak 2016-ban az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága 11 235 romantikus csalással kapcsolatos panaszt regisztrált. 2020-ra ez a szám 52 593-ra emelkedett, ami 368%-os növekedésnek felelt meg négy éven belül. 2022-re a helyzet még ennél is súlyosabbá vált, amikor egy éven belül 30%-kal nőtt tovább a bejelentések száma. Közel 70 000 személy számolt be arról, hogy romantikus csalás áldozata lett, amelynek következtében a teljes csalási érték elérte az 1,3 milliárd dollárt.
Habár nem a kriptovalutát használják a leggyakrabban fizetési eszközként az ilyen csalások esetében, ezek így is a bejelentett csalások 34%-ánál fordulnak elő, ahogy erről az FTC-jelentés is számot ad. Fontos azonban aláhúzni, hogy tévhit, miszerint a kriptovaluták amolyan menedékül szolgálnak a csalók számára. Épp az ellenkezője az igaz: a kriptopiacon a bűnözői tevékenység a tranzakcióknak csak egy töredékét érinti, és még ezek száma is folyamatosan csökken. A Chainalysis legutóbbi, 2024 Crypto Crime Reportja szerint a kriptovalutákkal elkövetett bűnesetek száma a 2022-ben mért 0,42%-ról 2023-ra 0,34%-ra esett vissza. Ezt a tendenciát erősítik az iparág nagy szolgáltatóinak, így a Binance-nek az elkötelezettsége aziránt, hogy a csalásokat megakadályozzák, és a biztonságot a kriptotérben fenntartsák. Ennek érdekében számos, a megfelelőséget biztosító intézkedéseket vezettek be, illetve megkezdték a felhasználók tájékoztatását is. Ennek az összefogásnak és ezeknek az intézkedéseknek meghatározó szerepük volt a blokkláncokat érintő bűnözői tevékenység visszaszorításában.
A Binance 2023-as adatai szerint a romantikus csalások az összes csalás mintegy 2%-át tették ki. Ez az arány alacsonynak tűnhet, a csalással okozott kár azonban így is dollár tízmilliókra tehető, az egy áldozatra eső veszteséget pedig mintegy 14 000 dollárra becsülik. Ezekből az adatokból jól látszik, hogy a romantikus csalások az átverések egyik legnagyobb anyagi veszteséggel járó fajtái, ami csak aláhúzza a velük kapcsolatos tájékoztatás és megelőzésük fontosságát a kriptotérben.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Példák a való életből
Erin Fracolli, a Binance hírszerzésért és nyomozásokért felelős globális vezetője a leggyakoribb forgatókönyveket így írta le:
- A csalók általában a társkereső oldalakon vagy az applikációkon belül lépnek kapcsolatba áldozataikkal, ahol megkezdik a bizalom felépítését. Olyan befektetésekről mesélnek, amelyek hatalmas hozammal járnak - ezekről természetesen utóbb kiderül, hogy valótlanok. Az áldozatok kezdetben kis összegeket fektetnek be, és akár hozzá is juthatnak némi „nyereséghez” a befektetéseik után, ami azt hivatott alátámasztani, hogy valós befektetési lehetőségről van szó. A végén mégsem fognak tudni hozzáférni nagyobb összegű betétekhez vagy a „befektetéseikhez”. A csalók emellett adókra, egyéb díjakra és frissítésekre hivatkozva is felszámolnak költségeket, amivel, mintegy még utoljára, pénzt igyekeznek kicsikarni áldozatukból. Az áldozatok rendszerint már csak ezen a ponton veszik észre, hogy becsapták őket, vagy miután utánanéztek az adott platform eredetiségének - magyarázza Fracolli.
Ezt a fajta befektetési csalást hívják „disznóvágásnak”. A csalók tehát kezdetben nyereséget juttatnak az áldozataiknak, és ezzel veszik rá őket arra, hogy még nagyobb összegeket fektessenek az adott eszközbe. Miután már elég pénzt csaltak ki tőlük, a csalók egyszerűen felszívódnak, az áldozatok pedig képtelenek hozzáférni a pénzükhöz. Ez a fajta megtévesztés nemcsak a kriptopiacon van jelen, hanem az elmúlt években számos más területen is nagyszámban előfordult.
A Binance - a neveket megváltoztatva - a való életből vett eseteket is ismertet.
Meggyőzte, hogy befektessen
John a Liddy nevű csalóval a Tinderen ismerkedett meg. Liddy úgy mutatta be magát, mint egy ázsiai ruhaszalon fiatal tulajdonosa, a beszélgetésüket pedig gyorsan a WhatsAppra terelte. Itt Johnt arra vette rá, hogy egy magas megtérülést ígérő platformon fektesse be a pénzét. Kezdetben John elővigyázatos volt, és csak kis összeget fektetett be, követve Liddy tanácsait. Ez szerény nyereséget hozott, amit John ki is tudott venni a befektetéséből. Az ilyen esetek növelték John Liddy iránti bizalmát, és elaltatták az éberségét. Azonban egy alkalommal, mikor John egy nagyobb összeget kísérelt meg felvenni, az applikáció blokkolta a tranzakciót, és 30%-os adó megfizetését követelte 72 órán belül azzal fenyegetőzve, hogy ellenkező esetben John számláját befagyasztják. John végül megfizette a teljes összeget, az applikáció ügyfélszolgálata mégsem méltatta válaszra többé, Liddy pedig eltűnt. John két hónap alatt 100 000 dollárnyi befektetést veszített el.
Még az otthonát is elvesztette
Egy másik áldozat, Michael, egy Rose nevű nővel vette fel a kapcsolatot a közösségi médiában, aki azt állította magáról, hogy kriptovalutákkal kereskedik. Rose romantikus érdeklődést mutatott Michael iránt, és az online térben, illetve a telefonhívásaik során a kapcsolatuk kezdett szárba szökni. Hogy bizonyítsa valódiságát, Rose még egy hamis vezetői engedélyt is megosztott Michaellel. Ahogy telt az idő, Michael egyre jobban érezte magát ebben a kapcsolatban, és Rose-ra bízta a befektetései ügyei intézését.
Tigran Gambaryan így folytatja a történetet:
- Idővel az áldozat, aki egyre jobban bízott a nagy megtérülésben, végül több mint 500 000 dollárnak megfelelő kriptovalutát utalt át. Csak jóval később jött rá arra, hogy az egész egy átverés volt. Addigra már nem egyszerűen a befektetéseit veszítette el, hanem az otthonát is - hiszen azt hitte, a szerelmével együtt fog házat venni. Felvettük a kapcsolatot a hatóságokkal, és ennek köszönhetően az áldozat 200 000 dollárját sikerült visszaszerezni, bár még az ilyen részeredmény is meglehetősen ritka - emlékezett vissza.
Bármilyen módszerről legyen is szó, azok közös jellemzője az, hogy a csalók végül pénzt kérnek áldozataiktól a legkülönbözőbb indokokra hivatkozva. Az ilyen indokoknak se szeri, se száma: előfordul, hogy sürgős operációhoz, kezelésekhez kell a pénz, máskor veszélyes bűnözők követelnek váltságdíjat elrabolt emberekért, vagy egyszerűen repülőjegyre kérnek pénzt, hogy a szerelmesek végül személyesen is találkozhassanak egymással. Erin Fracolli ezzel kapcsolatban megjegyzi:
- Az esetek többségében az áldozatok nem találkoznak vélt szerelmükkel személyesen, csak az online térben vagy telefonon tartják velük a kapcsolatot - mondta. Majd hozzátette: - A csalók néha videóhívásokat is kezdeményeznek, ám ezek rendszerint nagyon rövid ideig tartanak, a képminőség pedig rendkívül gyatra.
Azt hazudta, Cipruson ragadt
Egy másik áldozat, egy nő, egy George nevű férfival ismerkedett meg a Facebook Datingen. A kapcsolatuk hamar romantikusra fordult, már a közös életüket tervezgették. George azonban egy alkalommal azzal állt elő, hogy a bankja befagyasztott a számláját, ezért kétségbeejtő anyagi helyzetbe került, és képtelen eltartani a két gyerekét. George azt állította, hogy Cipruson ragadt, és nem tud hazatérni Nagy-Britanniába, ezért a nőtől kért pénzügyi segítséget. A nő, mivel bízott a férfiban, és gyengéd érzelmeket táplált iránta, tetemes összeget, több mint 20 000 dollárt utalt át, George pedig ígéretet tett arra, hogy a pénzt visszafizeti, mihelyt megérkezik Nagy-Britanniába. Amikor a nő gyanakodni kezdett, és már nem utalt több pénzt, George egyszerűen eltűnt, és természetesen semmit nem fizetett vissza abból a pénzből, amit kapott.
Ezek a történeket azt mutatják, hogy bárki válhat áldozattá. Fontos, hogy minél több felhasználó legyen tisztában ezekkel a csalási sémákkal, és legyen nagyon óvatos, amikor kapcsolatba kezd valakivel az online térben.
Álláshirdetésnek látszó vírus terjed a Facebookon: nem csak a jelszavakat lopja el
A veszélyes vírus a jelvaszak mellett más fontos adatokat is ellop.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- csalás
- adathalászat